Anasayfa / Haberler / FARC’tan silahlı mücadeleye dönüş çağrısı: Baskıya karşı silahlanmak evrensel bir hak..!
TO GO WITH AFP STORY by Hector Velasco Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) guerrillas listen during a "class" on the peace process between the Colombian government and their force, at a camp in the Colombian mountains on February 18, 2016. They still wear green combat fatigues and carry rifles and machetes, but now FARC rebel troops are sitting down in the jungle to receive "classes" on how life will be when they lay down their arms, if their leaders sign a peace deal in March as hoped. AFP PHOTO / LUIS ACOSTA / AFP / LUIS ACOSTA

FARC’tan silahlı mücadeleye dönüş çağrısı: Baskıya karşı silahlanmak evrensel bir hak..!

Kolombiya’da toprak reformu ve toplumsal eşitlik için 52 yıl silahlı mücadele verdikten sonra hükümetle anlaşarak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) yeniden silahlanma kararı aldı.

Kararı FARC’ın eski liderlerinden Ivan Marquez açıkladı. Marquez, yanına silah bırakmayı reddetmiş eski komutanları alarak bir video yayınladı; ‘silahlı mücadelede yeni bir dönem’in başlayacağını ilan etti.

Marquez ve Jesus Santrich, barış anlaşmasının başarısız olduğunu söyleyerek silahlı mücadeleye dönüş açıklaması yaptı. FARC’ın eski iki numarası da olan Marquez, yayınladıkları videoda ‘silahlı mücadelede yeni bir dönem’in başlayacağını ilan etti.

Dünyanın Bütün Halklarının Baskıya Karşı Silahlanmasının Evrensel Bir Hak

Márquez ve Santrich, yanlarına silah bırakmayı reddetmiş eski FARC komutanlarını alarak böyle bir bağlamda yaptıkları açıklamada, uzun bir manifesto okudu. Márquez, “Dünyaya, ikinci Marquetalia’nın [FARC’ın doğduğu yer] başladığını duyuruyoruz” dedi; ‘dünyanın bütün halklarının baskıya karşı silahlanmasının evrensel bir hak olduğunu’ söyledi. FARC’ın eski iki numarası, “Savaşma iradesi varken zafer umudu da vardır” ifadelerini kullandı. Márquez, güçlerini ELN gerillaları ve başka gruplarla birleştireceklerini de ekledi.

Bu açıklamanın, Kolombiya’daki barış sürecini ne yöne götüreceği şu an için bilinmiyor. Uzmanlar, barış anlaşmasına karşı çıkan eski FARC üyelerinin yeni bir gerilla örgütü kurabileceğini söylüyor. Öte yandan, 2017’den bu yana barış anlaşması kapsamında 13 bin FARC gerillası silah bırakmış durumda.

Kolombiya hükümeti ise Marquez ve Santrich’in açıklamalarına henüz yanıt vermiş değil.

HALKIN BİRLİĞİ

Hrant Dink Vakfı: Rakel Dink ve avukatımız ölümle tehdit edildi..!

Gazeteci Hrant Dink anısına kurulan Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na email yoluyla ölüm tehdidi içeren bir …

instagram web viewer instagram profile