Anasayfa / Genel / Faşist baskı ve Katı disipllin Orduda İntiharları Artırıyor..!

Faşist baskı ve Katı disipllin Orduda İntiharları Artırıyor..!

HDP, şüpheli asker intiharlarını TBMM gündemine taşıdı. HDP tarafından TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Türkiye’nin, zorunlu askerlik görevi sırasındaki hak ihlallerinin en yoğun olduğu ve şüpheli asker intiharlarının en fazla yaşandığı ülkelerin başında geldiği belirtildi. Önergede, “Buna karşılık gerek TSK ve gerekse geçmiş AKP hükümetlerince yaşanan şüpheli intihar vakalarının incelenmesine ve aydınlatılmasına dair yeterli bir çaba gösterilmediği görülmektedir” denildi.

AYDA 3 ASKER İNTİHAR EDİYOR

Önergede, şu tespitlere yer verildi:

“Türkiye’de her ay en az 3 zorunlu askerin şüpheli biçimde intihar ettiği kamuoyuna yansımıştır. Zorunlu askerlerin haklarını savunmak amacıyla kurulan Zorunlu Asker Hakları Platformu’nun kendilerine gelen bilgilerden yola çıkarak hazırlamış oldukları raporda, yalnızca 2015 yılında 31 zorunlu asker şüpheli bir şekilde intihar ettiği yer almıştır. Yine, Platform’un 2016 yılı için yapmış olduğu açıklamada 2 zorunlu askerin şüpheli biçimde intihar ettiği yer almıştır. Platform, bu sayıya kendilerine gelen bilgilerden yola çıkarak ulaştıklarını ve zorunlu askerlerin intiharı konusunda resmî bir açıklamaya da ulaşamadıklarını belirterek gerçek sayının basına yansıyanın çok daha üzerinde olduğunu belirtmiştir.”

CEZASIZLIK

Önergede, şüpheli biçimde gerçekleşen zorunlu asker intiharlarının önündeki en önemli engelin faillere yönelik cezasızlık uygulaması olduğu belirtildi. Yaşanan intihar olaylarının askeri savcılıklar aracılığıyla soruşturulması ve takipsizlikle sonuçlanmasının, intiharların esas nedenlerinin belirlenmesinin engel olduğuna dikkat çekilen önergede, soruşturmaların sivil yargıya devredilmesi talep edildi.

HDP Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi’nin, kışlada intihar ederek hayatını kaybettiği ileri sürülen zorunlu asker Mazlum Karabulut hakkında yaşam hakkının ihlal edildiği ve etkin soruşturma yürütülmediği yönünde verdiği kararı anımsatarak, şüpheli tüm asker ölümlerinin nedenlerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

 

HALKIN BİRLİĞİ

DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı tahliye edilmedi..!

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı hakkında açılan davanın 2. duruşmasında tahliye …

instagram web viewer instagram profile