Anasayfa / Haberler / Faşist Çete Başı Bahçelievler Katliamının faili Kırcı 7 TİPLinin katledilmesini : “ Katliam Değil, İki Arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” dedi..!

Faşist Çete Başı Bahçelievler Katliamının faili Kırcı 7 TİPLinin katledilmesini : “ Katliam Değil, İki Arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” dedi..!

Ankara’da 1978 yılında 7 TİP’li gencin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı’nın faillerinden faşist ülkücü tetikçi Haluk Kırcı, “Herkes Bahçelievler’den bahsediyor, solcuların yaptığı katliamlardan bahsetmiyor. Biz oraya intikam için gittik” dedi.

1978 yılında Ankara Bahçelievler’de yedi TİP’li öğrenciyi katleden isimlerden biri olan Haluk Kırcı, Haber Global kanalında yayınlanan ‘Jülide Ateş ile 40’ programına katıldı.

Kırcı, “Katliam katliam denilip geçiliyor. Sanki başka katliam olmadı Türkiye’de. Hep Bahçelievler ön plana çıkarıldı. İstanbul’da 1 Mayıs Mahallesi’nde beş işçi ülkücü diye öldürüldü. Adana’da 5 tane ülkücü öğretmen öldürüldü. Bahçelievler katliam değildir. Biz öldürülen iki arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” dedi.

1978 yılında aralarında Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı’nın da bulunduğu failler, TİP (Türkiye İşçi Partisi) üyesi ODTÜ Elektrik bölümü öğrencisi Serdar Alten, Ankara Devlet Mimarlık Akademisi öğrencisi Hürcan Gürses, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Efraim Ezgin, Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisi Latif Can ve Osman Nuri Uzunlar, Faruk Erzan ve Salih Gevence’yi katletti.

Kırcı, gazeteci Can Dündar’a yönelik silahlı saldırıya dair de konuştu. Kendisinin azmettirdiği iddia edilen saldırıyı değerlendiren Kırcı, “Ben olsam Can Dündar’ı öldürtürdüm. Yapacak olduktan sonra temiz iş yapardım. Ne yapılmış Can Dündar’a? Yere ateş edilmiş saldırı diye. Sonra yakalanmışsın. Devlet gidecek Can Dündar’ı getirecek burada yargılayacak başka yolu yok bunun” dedi.

“Abdullah Çatlı idam edilmenizi nasıl engelledi” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Abdullah Çatlı, yurt dışına fiarar etmişti, birtakım arkadaşlarımızla.O zamanlar biliyorsunuz bu Ermeni meseleleri gündeme geldi. O dönem daha rahat kararların alındığı ve uygulandığı bir dönem. Yönetim karar alıyor, ‘Biz de bunlara Avrupa’da hamle yapalım’ diye. Yani canımızı yakıyorlar. Devletin refleksi, doğrudur. Bir sürü suçsuz, günahsız bürokratımız katlediliyor ASALA tarafından. ASALA’yı analiz ettikleri zaman ortaya bir tablo çıkıyor. Diyorlar ki ‘Karşı hamle yapalım.’ Tabii ki devlet bazen risk almaz, ‘Bana ne’ der, yürür gider. Öyle insanlara ihtiyaçları var. Avrupa’daki arkadaşlarımızın kaçak olduğunu, yaşadığını biliyorlar. Dolaylı bir teklifte bulunuyorlar, Çatlı da cevap olarak, ‘Evet, böyle bir şey yapabiliriz ama şartlarımız var: Arkadaşlarımız asılmasın; serbest bırakılsın. Alparslan Türkeş serbest bırakılsın. İdamlar durdurulsun. Ülkemize rahat dönebilelim.

Haluk Kırcı, katliamla ilgili yedi kez idama mahkûm edildi. 1996’da yakalandığı gün emniyetten kaçtı. 1999’da yeniden yakalandı. 18 Mart 2004 tarihinde tahliye edildi. Ekim 2004’te Ukrayna’da yakalandı. 27 Mayıs 2010’da tekrar tahliye edildi. 8 Şubat 2011 tarihinde tekrar tutuklandı ve 4 Şubat 2015 tarihinde yeniden tahliye oldu.

HALKIN BİRLİĞİ

Ağustos’ta 275 yaşam hak ihlali, 208 işkence yaşandı..!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Ağustos 2020 Hak İhlali” raporunu açıkladı. Raporda …

instagram web viewer instagram profile