Anasayfa / Haberler / Faşizme İnat Diyarbakırdan Adanaya Van’dan İzmire  Newroz Ateşi Daha Gür Yakıldı Alanlarda: “Talepler kabul edilsin, tecrit kaldırılsın” şiarı Yükseltildi..!

Faşizme İnat Diyarbakırdan Adanaya Van’dan İzmire  Newroz Ateşi Daha Gür Yakıldı Alanlarda: “Talepler kabul edilsin, tecrit kaldırılsın” şiarı Yükseltildi..!

Bugün birçok merkezde başta Kürt ulusu olmak üzere Orta-doğu halklarının bahara merhaba diyen ve yaşamın yeşil kılan direniş günü Newroz, yüz binlerce kişinin katılımı ile faşizme inat kutlandı.

AKP-MHP faşizmin tüm baskı, kuşatma, gözaltı ve tutuklama terörüne rağmen Kürt emekçileri, devrimci ve emekçi dostları Diyarbakır’dan Van’a, Batman’dan Urfa’ya hemen her kentte Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. Newroz etkinliklerinde öne çıkan tema tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevi eylemlerine omuz vermek oldu. Hemen her il ve ilçeden verilen mesaj ise ortaktı: “Mutlaka kazanacağız!”

DİYARBAKIR’DA HALK “BURADAYIZ” DEDİ

Diyarbakırlılar “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla, sabahın erken saatlerinden itibaren kentin dört bir tarafından Newroz Parkı’na aktı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Kentin dört bir yanından Newroz’a akın eden halk, Yeniköy Mezarlığı, Evrim Alataş Caddesi ve Yeni Hal Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. 3 ayrı koldan Newroz Parkı’na ulaşan yüzlerce kişi, arama noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu. Newroz kutlamasını 268 yerli ve yabancı basın mensubu izledi.

Alanı dolduran halk saygı duruşu sırasında “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları attı.

Diyarbakır:

Diyarbakır Newrozu’na, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başladığı açlık grevinde 134. günü geride bırakan Leyla Güven damgasını vurdu. Alanı dolduran halk, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Zülküf Gezen ölümsüzdür” sloganları attı. Alanda bulunan “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Kadın zılgıtları direnişin sesidir”, “Halkın iradesi gasbedilemez”, “Newroz direniştir, halkların baharıdır” pankartları dikkat çekti.

Konuşmacılardan önce Diyarbakır belediye başkan adayları sahneye çıktı ve alandaki yurttaşları selamladı. Newroz Tertip Komitesi Başkanı Garip Kandemir, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek “Türkiye’de siyasi sorun var. Bu sorunun çözülmesi için İmralı Adası’nın kapıları açılmalıdır. Bu kapı özgürlük, kardeşlik kapısıdır. Kürt halkı son yüzyılda statüsüz bir şekilde yaşadı. Bu halk, direnişi ile özgürlük noktasına geldi. Bu halk özgürlüğüne kavuşmalıdır. En çok Kürt halkı özgürlüğü hak ediyor. Bu da ittifak ile sağlanır, o zaman hiçbir güç bunun önünde duramaz” diye konuştu.

NEWROZ ATEŞİNİ ZÜLKÜF GEZEN’İN AİLESİ YAKTI

Kutlamada, Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için yaşamına son verdiği açıklanan Zülküf Gezen’in ailesi Newroz ateşini yaktı.

TUTUKLU SİYASETÇİLERİN İSİMLERİ OKUNDU

HDP’nin tutuklu bulunan önceki belediye eş başkanları ve milletvekilleri, DBP’li tutuklu belediye eş başkanları ve cezaevlerinde açlık grevi eyleminde olan siyasetçilerin isimleri okundu. Okunan isimler tek tek alkışlandı.

Leyla GÜVEN MESAJ GÖNDERDİ

Leyla Güven’in Diyarbakır’daki Newroz kutlamasına gönderdiği Kürtçe mesaj, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ tarafından okundu. Leyla Güven, Newroz mesajında, “Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı

“TECRİDİ KIRACAĞIZ”

Kürdistan Demokrasi Platformu Başkanı Sertaç Bucak, barış ve diyalogun önemine değinerek Newroz’un diyalog ve barış için yeni bir adım olması temennisinde bulundu. TJA adına konuşan Ayşe Gökhan ise açlık grevinde olan HDP Milletvekili Leyla Güven’in ve cezaevlerindeki mahkumların durumuna dikkat çekerek birlik çağrısı yaptı. Ayşe Gökhan, “Bu yıl Newroz’un adı Leyla Güven’dir. Uzatmayacağız, bugün tecridi kıracağız, birlik olmadan özgürlük olmaz” dedi.Van Newrozu, Van Kalesi’nin eteklerinde bulunan Newroz alanında yapılan etkinlikle kutlandı.

“Mutlaka kazanacağız” sloganıyla yapılan kutlamalara yüz binlerce kişi katıldı.

Kutlamalarda, tecridin kaldırılması talebiyle HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in başlattığı ve 134 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemine dikkat çekildi.

“Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarının eksik olmadığı alanda Newroz ateşi Barış Anneleri tarafından yakıldı.

Sanatçıların sahneye çıkmasının ardından tutuklu bulunan ve yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın gönderdiği mesaj okundu.

Kaya mesajında, “Bizler direndikçe inanıyorum ki bugün halkımıza karşı geliştirilen inkar ve yok sayma politikaları da boşa çıkarılacaktır” dedi ve ekledi:

“Halkımızın iradesini gasp eden ve tüm değerlerimizi ayaklar altına almaya çalışan kayyum politikasına karşı halkımızın 31 Mart’ta çok anlamlı bir cevap vereceğine inanıyorum.”

“Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ki ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar faşizm uygularlarsa uygulasınlar, bizler mutlaka kazanacağız” diyerek halkın Newroz’unu kutladı.”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise “Tecrit Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür. Sayın Öcalan üzerindeki tecride son verin. Newroz alanlarında tecride karşı isyan ediyoruz, kabul etmiyoruz” dedi.

Halk iradesinin yok sayılarak belediyelere kayyum atandığını söyleyen Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Halkın iradesini yok sayarak kayyum atadılar. Biz de bu meydanlardan diyoruz ki bu ülkeyi bu utançtan kurtaracağız. Diyoruz ki sizin kayyumlarınızı bu ülkeden süpürüp atacağız. Kırıntıları bile kalmayacak. Tümünü süpürüp atacağız. Süpürgeler hazır mı?”

MARDİN’DE HER DİLDE NEWROZ

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde Newroz mitingine binlerce kişi katıldı. Nusaybin’de Cegerxwîn Meydanı’nda başlayan kutlamaya sabah saatlerinden itibaren halk gruplar halinde akmaya başladı. Yöresel kıyafetleriyle alana yürüyenler uzun süre giriş kapılarında bekletildikten sonra üst aramaları yapılarak içeriye alındı. Midyat’ta da, sabah saatlerinden itibaren yurttaşlar, Midyat Otogarına akın etti. Coşkusu dinmeyen kitle alana üst aramalarının ardından alınırken, alana Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Arapça pankartlarla Newroz kutlandı

BATMAN’DA LEYLA GÜVEN TİŞÖRTLERİ

Batman’da on binlerce kişi DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve Nasır Yağız’ın fotoğraflarının bulunduğu tişörtlerle Newroz kutlamasına katıldı.

Newroz alanında saygı duruşu ile kutlamalar başlarken yerel kemençe grubunun stranları eşliğinde halk coşkuyla halay çekti.Cizre

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Newroz, Konak Mahallesi’ndeki Newroz alanında yapıldı.

HDP Cizre Belediye Eşbaşkan Adayı Berivan Kutlu, “Bugün Erdoğan ve yardımcıları Dehaklaşmış bu halka zulüm uyguluyor. Bizler yıllardır direnen Kürt halkı olarak, Cizre’den Kawalaşacağız” dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise Öcalan’a dönük tecride dikkat çekerek, bunu protesto etmek için cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’i andı: “Bu Newroz bugün Zülküf Gezen Newroz’u oldu.”

BİNGÖL’DE MÜZİSYENLERE ENGELLEME

Bingöl’de Newroz kutlaması, Saray Mahallesi’ndeki Sağlık Caddesi’nde binlerce kişinin katılımıyla başlarken, kutlamaya katılmak için kentte gelen sanatçılar engellendi. Diyarbakır’dan Newroz kutlaması için Bingöl’e gelen sanatçı Mizgin Tahir ve ekibi, Genç ilçesinde jandarma kontrol noktasında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildi. Tahir’in ekibindeki müzisyen Bîlind Şakir, Suriye uyruklu olduğu için kendisine 707 lira ceza kesilirken, ekibi getiren araca ise bin 450 lira para cezası kesildi. Sanatçıları taşıyan araç ve Bîlind Şakir’in Bingöl’e girişine izin verilmeyerek Diyarbakır’a geri gönderildi. Sanatçı Mizgin Tahir ise Newroz Tertip Komitesince Genç’ten başka bir araçla Bingöl’ e getirildi.

ŞIRNAK MERKEZ, SİLOPİ, ULUDERE…

Şırnak merkezde 3 yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası gerçekleştirilen ilk Newroz için yurttaşlar büyük bir coşkuyla alana aktı.

Kutlamalar için gelenler içerisinde özellikle kadınların ve gençlerin yoğunlukta olması dikkat çekti.

Yasaklardan sonra ilk defa kutlamaların gerçekleştirildiği merkezlerden biri olan Silopi’de ise binler Newroz alanına aktı. Buradaki kutlamalara katılanlar arasında yasaklar sırasında yakınlarını kaybedenler aileler ile cenazesi günlerce sokakta kalan Taybet İnan’ın yakınları da yer aldı.

Kutlamaların yapıldığı bir başka adres olan Uludere’de yöresel kıyafetler giyen yüzlerce yurttaş, ellerinde HDP bayraklarıyla alanda halay çekti. (Şırnak/MA)

ANTEP’TE BİNLER NEWROZ ALANINI DOLDURDU

Antep’teki Newroz kutlamalarına binlerce kişi katıldı. Kutlama, Çıksorut Mahallesi Eski Tur alanında gerçekleşti. Halkların kardeşliği vurgusunun öne çıktığı kutlamada, cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın cezasının son bulması istenirken “Leyla Güven yaşamalı” mesajı verildi.

Antep’teki binlerce kişi Newroz’u coşkuyla kutladı | Fotoğraf:

HDP İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, “Newroz halkların zalim Dehaq’a karşı direniş günüdür, bugün de bu direniş ateşi yanmaya devam ediyor” dedi. HDP İl Eş Başkanı Sultan Bayındır ise yaklaşan yerel seçimleri işaret ederek “Biz kadınız, genciz, işçiyiz, emekçiyiz. Tayyip Erdoğan’a itaat etmiyoruz” dedi.

“SON SÖZÜ İŞÇİLER, EMEKÇİLER SÖYLEYECEK”

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, “Ülkede huzurun hakim olduğu bir ortamda yönetemeyenler, yeniden kaos ve çatışma süreci başlatarak barış ve özgürlük isteyen herkesi terörist ilan etti. Buna sessiz kalanlar dahi artık AKP iktidarı tarafından teröristlikle suçlanıyor. Milliyetçi bir parti olan İYİ Parti bile yerel seçimler öncesi terörist ve işbirlikçisi ilan edildi’” dedi. Selahattin Demirtaş’ın 24 Haziran seçimleri öncesi sarf ettiği ‘Bu daha fragman, asıl film 24 Haziran sonrası başlayacak’ sözlerini hatırlatan Türkmen, “Fakat film henüz bitmedi, bu ülkenin işçi ve emekçileri, halkları henüz son sözü söylemedi” diye konuştu.

Mardin

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde onbinlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı.

Öcalan üzerindeki tecrit karşı devam eden açlık grevlerine dikkat çekilen buradaki Newroz’da da gündem tecrit idi.

Newroz alanındakilere seslenen HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, Seyit Rıza’nın sözlerini hatırlatarak, “Hileleriyle baş edeceğiz” dedi.

İZMİR’DE NEWROZ GÜNDOĞDU MEYDANINDA KUTLANDI

“Mutlaka Kazanacağız, Tecridi Kıracağız” şiarıyla yapılan Newroz mitinglerinin İzmir’deki adresi bu sene de Gündoğdu Meydanı oldu. Kentin dört bir yanında gelen İzmirliler Gündoğdu Meydanı’nı doldurdu. Mitinge hafta içi ve mesai saatlerinde olmasına rağmen on binin üzerinde bir katılım oldu.

Emek Partisi üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak , “Savaşa, Tek Adam Yönetimine Hayır, Newroz Piroz Be” yazılı pankartla Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Polis ilk başta pankartı alana sokmak istemedi. EMEP üyeleri yürüyüşte ‘Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği’, ‘Faşizme Ölüm Halka Hürriyet’ ve ‘Newroz Piroz Be’ pankartı ile alana girdi. KESK İzmir Şubeler Platformu da ‘Zulme, Zorbalığa, Yolsuzluğa Karşı Eşitlik, Özgürlük, Barış ve Adelet İçin Yaşasın Newroz’ pankartı ile alana girdi. ÖDP, Hakevleri de mitinge katıldı. İmzacı akademisyenler de alanda idi.

“CEZAEVİNDEN TABUTLAR ÇIKMASIN”

Ayrıca miting alanına girerken polis arka arkaya iki defa üst araması ve GBT kontrolü yaptı. Ayrıca altı kişi attığı sloganlar, giydiği kıyafetler ve bayraklarından dolayı gözaltına alındı. Gözaltına alınan Kantar Karakolu’na götürüldü. Newroz ateşini Zekiye Alkan’ın ablası Meziyet Çağlar yaktı. Miting açılış konuşmasını HDP İzmir İl Eşbaşkanları Kadir Baydur, Besiye Tekgür yaptı. Barış Anneleri de sahneye çıkarkan anneler adına konuşma yapan Melahat Küçükaydın grevdeki Leyla Güven ve cezaevindeki tutuklarını selamladı ve “Çocuklarımız ölmesin, barış olsun artık. Cenazeler istemiyoruz cezaevlerinden tabutlar çıkmasın, onların sesine ses verin” dedi.

“TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

Meydandakilere seslenen HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbey HDP’nin halkların kendi kendini yönetmek istediğini ve iktidarın buna karşı saldırgan bir tutum içinde olduğunu belirterek “Diyorlar ki ‘Biz Kürt düşmanı değiliz’. Siz bu halkın aklıyla oynayamazsınız. Siz statükonun devam etmesini istiyoruz. Şovenizmi kabul etmiyoruz. Başka ülkede ırkçılık olduğunda aslan kesiliyorsunuz, ya bu ülkede katliamların hesabını nasıl vereceksiniz. Bu coğrafyadaki halkları birbirine düşürmek için her türlü girişimi yapıyorsunuz. Bizim mücadelemiz onları öfkelendiriyor ve öfkelendirmeye devam edecek” dedi.ADANA NEWROZU RENGARENK

Adana Newrozu Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleşti. Newroz etkinliğine kilometrelerce uzaktan yürüyerek ve araçlarla gelen vatandaşlar alanda renkli görüntüler oluşturdu. Alana gelenlerin genç ve kadınların yoğun olması coşkulu bir görüntü oluşturdu. Şal u şepik giyenler, ellerinde sarı, kırmızı ve yeşil renk olanlar polislerce alana alınmadı.

Tüm halkın Newroz’unu kutlayan HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Mahsun Eriğ, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve tutukluların direnişine dikkat çekerek, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi.

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Leyla Güven ve mahpusların Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve yasaların uygulanması için açlık grevinde olduğunu hatırlatarak taleplerinin karşılanmasını istedi.

“SAVAŞ POLİTİKALARINA SON VERİLSİN”

Savaş politikalarına son verilmesini isteyen Peköz, “Tüm varını yoğunu silah tüccarlarına aktaran iktidar yoksulların ekmeğini her gün bir dilim daha azaltıyor” dedi.

HDP’nin Türkiye’deki tüm hakları kardeş olarak gördüğünü söyleyen Peköz, halklar arasında olan kardeşliğin iktidarda olmadığını belirterek “terörist” söylemlerine rağmen doğru bildiklerini sonuna kadar söylemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Her gün HDP’ye yönelik saldırıların HDP’nin seçim tutumuyla ilgili olduğunu dile getiren Peköz, “Akşama kadar milli irade diyenler halkımızın iradesini hiçe sayıp kayyımlar atadılar. Belediyeleri yandaşlarına peşkeş çektiler. Ancak halkın iradesini hiçe sayanlara halk gereken cevabı 31 Martta cevap verecek” dedi.

Ağrı

Ağrı’da Newroz, Ağrı stadyumunun arkasında bulunun boş alanda on binlerce kişi katılımıyla kutlandı.

Newroz kutlamalarına HDP Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayları Yeliz Karaaslan, Abdurrahman Doğar, HDP MYK Üyesi Salih Taşdemir ve Kars Belediyesi Eş Başkan adayı Ayhan Bilgen katıldı.

Alana gelen siyasetçiler ardından halkla birlikte Newroz ateşini yaktı.

Dilan Dirayet Taşdemir açlık grevlerindeki Leyla Güven’in ve tutukluların taleplerini dile getirerek, “Tecrit insanlık suçudur. Tecrit kırılana kadar biz meydanlarda bunu dile getireceğiz. Arkadaşlarımız da eylemleriyle bunu sürdürecektir” diye konuştu.

Ayhan Bilgen ise Kürt halkının taleplerinin olduğunu vurgulayarak, “Bu halkın bir iradesi, mücadelesi ve ödediği bedeller var. Bu halkın insanca, özgürce, eşitçe ve kardeşçe yaşama hakkı var. Biz siyaseti bunun için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Batman

Batman’da, Newroz alanında düzenlenen Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı.

Kutlamada, HDP Batman milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Ayşe Acar Başaran ve Necdet İpekyüz halka hitap etti.

Cezaevinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevini tahliyesi sonrası evinde devam ettiren Sedat Akın, Newroz kutlamasına mesaj gönderdi.

Tecridin kaldırılarak taleplerin kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Akın, “Mevsim şimdi zindanlarda direnen binlerce yoldaşımızın özgür ve onurlu yaşama olan inancı… Mevsim şimdi ‘Ne olursa olsun, sonu muhteşem olacak’ diyenlerin mevsimi” dedi.

Urfa

Urfa’da Newroz, 11 Nisan Stadyumu önünde bulunan boş alanda binlerce kişinin katılımı ile kutlandı.

Stadyuma yakın birçok yolu trafiğe kapatan polis, geniş güvenlik önemleri aldı. Saat 10.00 olarak belirlenen kutlama saati, Newroz alanının halka açılmaması nedeniyle bir saat geç başladı.

Kürtçe asılan “Newroz pîroz be” pankartının da aralarında olduğu Kürtçe tüm pankartlar polis tarafından “yasak” olduğu gerekçesiyle söküldü. Alanda sadece Türkçe “Newroz barış ve özgürlüktür” ve Kürtçe, Türkçe ve Kirmanckî “Mutlaka kazanacağız” pankartı kaldı.

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin yasaları var, yasayı uygulayın. İmralı’da bir tecrit var, ailesiyiz. Açın kanalları her tutuklunun iletişim hakkı var” dedi.

Antep

Antep’te düzenlenen Newroz kutlamasına Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular bir mesaj gönderdi.

Öcalan’a uygulanan tecride karşı açlık grevine girdiklerini belirten tutuklular, toplumu da tecride karşı ses çıkarmaya çağırdı.

HDP Milletvekili Mahmut Tuğrul ise “Leyla Güven’in talebi insanidir, hukukidir ve vicdanidir. Leyla Güven’e Antep’ten bin selam olsun” dedi.

Tatvan

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Newroz kutlamasında da Öcalan’a dönük tecride son verilmesi talebiyle süren açlık grevi eylemcileri anıldı.

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Çelalet Gaydalı “Leyla Güven ile binlerce kardeşimiz bugün açlık grevinde. Talepler çok net; adaletin sağlanması, kendi hukuklarına uymaları isteniyor. Ama hükümet üç maymunu oynuyor” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise “Tecrit derhal kaldırılmalıdır. Onun için açlık grevinde olan tüm arkadaşlarımızın talepleri haklıdır ve yerindedir” diye konuştu.

Manisa ve Aydın

Manisa ve Aydın’da binlerce kişi Newroz’u kutladı.

Manisa Belediye Eşbaşkan Adayı Naci Sönmez, “Acılarımız ve yaslarımız var. Bayram tadında Newroz yaşatmayanları Allah bildiği gibi yapsın. 1 Nisan sabahı Türkiye halkları Newroz’un yaktığı işaret fişeğiyle baharı müjdeleyecek” diye konuştu.

Aydın’daki kutlamada konuşan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık ise “Yerel seçimlerde bizi büyük bir zafer bekliyor. Arkadaşlarımızın aylardır sürdürdükleri direnişle, bu ruhla zafer tüm halklar için yakındır diyorum” şeklinde konuştu.

Konya

Konya’da Newroz, Işıklar Mahallesi Salı Pazarı Meydanı’nda “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla yapıldı.

Burada konuşan HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Türkiye’nin barışı için HDP’nin tek çözüm olduğunu savundu.

Koç, “31 Mart tıpkı Newroz gibi zalim Dehaklara karşı sandıklarda cevaplarımızı vereceğiz. 31 Mart’ta bahar yeniden gelecek meşaleyi en yukarılara doğru taşıyacağız” dedi.

Evrensel-Mezopotamya Haber

2017 Newroz’unda polis tarafından vurularak katledilen Kemal Kurkut, mezarı başında anıldı..!
Diyarbakır’da, 21 Mart 2017’de Newroz kutlamasına katılmak için alana gelmeye çalışırken polislerce vurularak öldürülen Kemal Kurkut, Malatya’da mezarı başında anıldı.
Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, Kurkut’un ailesi, HDP il ve ilçe örgütleri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı anmada, anne Sican Kurkut oğlunun mezarına sarılarak ağıt yaktı.
‘Türkiye’de hukuk kişilere özel çalışıyor’
HDP Malatya İl Eş Başkanı Kemal Gedik, anmada yaptığı konuşma da, Türkiye’de hukukun bittiğini ve kişilere özel çalıştığını söyledi.“Türkiye’de hukukun olmadığı, hukukun kişilere özel çalıştığı bir duruma gelmişiz. Halbuki ‘Türkiye bir hukuk devletidir’ deniliyor. Hukuk devletinde insanların sebepsiz katledilmesine bir örnek Kemal Kurkut’dur. Kaldı ki terörist ilan edilmesinin, morglarda suların kesildiği, mezar verilmediği bir süreçten geçtik. Kemal Kurkut, bir üniversite öğrencisiydi ve müzik okuyordu. Genç, dinamik ve heyecanlıydı. Bir bayrama gitmişti. Kürt halkının bayramını kutlamaya gitmişti. Orada katledildi” dedi.
‘Savaşa karşı, barışı diretiyoruz’
“Katiller ellerini, kollarını sallayarak geziyor. Uyduruk bir dava açılmış. Adaletsizce salıverildiler. Biz bunu protesto ediyoruz ve gençlerimiz ölmesin diyoruz. Bu ülkede savaşa karşı, barışı diretiyoruz. İnadına barış derken, mutlaka ve mutlaka bu ülkede barışın gelmesi lazım. Bu kadar gencimiz ve canımızı yitirdik. Artık yeter, anneler ağlamasın. Az önce Kurkut’un annesinin feryadını gördük. Yazıktır, günahtır. İnsanlar ölmesin ve hiç bir ana ağlamasın” ifadelerini kullandı.

HALKIN BİRLİĞİ

Hak İnisiyatifi: Son iki buçuk yılda 28 kişi yasadışı bir şekilde alıkonuldu..!

  Hak İnisiyatifi Derneği tarafından hazırlanan raporda, 2016 yılından bu güne kadar 28 kişinin kendilerini …

porno, hd porno, brazzers
sikiş sikiş izle
porno, porno izle bedava porno
milf porno, porno - travesti porno
porno - porno izle