Anasayfa / Haberler / Gezi Şehidi Ali İsmail Korkmazın Sopalarla Katledişinin 6.yılı..!

Gezi Şehidi Ali İsmail Korkmazın Sopalarla Katledişinin 6.yılı..!

Gezi direnişi döneminde faşist polis ve çetelerce soplarla hunharca dövülerek katledilen devrimci üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesinin yıl dönümü.

Ali İsmail Korkmaz’ın yaşama gözlerini kapamadan önce verdiği ifadede 3 Haziran’da saat 01.00 sıralarında saldırıya uğradığını ve daha sonra hastaneye gittiğini belirtiyor. Sabah evine dönüp uyuyan. Ali İsmail aynı gün 17.00 sıralarında uyan ve Odunpazarı Polis Merkezi’ne gidip ifade verir İfade sırasında hatırlamakta ve konuşmada güçlük yaşadığı için bilinmesine karşı yine de polis ifadesini almaya zorlar ve sorulara başını eğerek yanıt verebilen Ali İsmail Korkmaz’ın 3 Haziran’da saat 19.41’de tutanaklara geçen anlatımları, dünyadaki son tanıklığı oldu. O gün şunları anlattır:

“Eski gar arkasından evime gittiğim sırada 5 – 6 kişilik bir grup önüme geçerek, ellerindeki sopalarla saldırdı. Kafama, sırtıma, omzuma ve bacaklarıma vurdular. Yere düştüm. Saldıran grup yere düşünce bırakıp kaçtı, tam hatırlayamıyorum. Can havliyle kaçıp evime gitmeye çalışırken Özbesin isimli marketin önünde ev arkadaşım Fırat Köse ile karşılaştım. Kuzenim Okan’a haber verdi. Hastaneye gittik. Gerekli tedavi yapıldı. Beyin tomografisi çekilemediği için Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne yönlendirdiler. Kolumu bandaja aldılar. Tomografi çektiler. Dün konuşma zorluğu yaşamıyordum. Ama bugün hatırlama zorluğu çekiyorum. Bir dişim sallanıyor. Başım ağrıyor. Bana kimlerin neden vurduğunu bilmiyorum, sivil kıyafetliydiler. Şikayetçiyim…” Ali İsmail bu ifadeden sonra Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gitti. Kontrolde, beyin kanaması geçirdiği saptanınca acilen Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderildi. Ertesi gün ameliyata alındı. Fakat bir daha, 37 gün boyunca gözlerini açamadı. 10 Temmuz 2013 yılında yaşama gözlerini kapadı.

Ali İsmail katledildiğinde 19 yaşında üniversite öğrencisiydi.

Kayseriye alınan davada Ali İsmaili katledenlere adeta ödüllük ceza verildi.

Eskişehir’deki Gezi Parkı olaylarında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili davada 8 sanık yargılandı.

Kayseri’de görülen duruşmada en çok cezayı 10’ar yıl ile polis Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut aldı. 2 polis ise beraat etti.

Olaya karışan 4 fırıncıdan 3’ü 6’şar yıl, diğeri de 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak Yargıtay, fırıncı Ebubekir Harlar’a verilen cezayı az buldu.

Beraat eden polislerden Hüseyin Engin’in de “kasten yaralama sonucu ölüme neden olmak”tan cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Karar bozuldu, dosya mahkemeye gönderildi. İki sanık yeniden hakim karşısına çıktı.

Son duruşmada polis Hüseyin Engin 7 ay 15 gün, fırıncı Ebubekir Harlar da 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Gezi direnişinde öcü gibi korkan Saray iktidarı her fırsatta geziye kinini kusarak ve Ali İsmail ile birlikte 7 gezi şehitlerine hakaret yağdırarak ve katliamcıları koruyup kollayarak halk düşmanlığına devam ediyorlar.

Ali İsmail ve gezi direnişinde ölümsüzleşenler kavgamızda zafere dek yaşayacaklardır.

HALKIN BİRLİĞİ

HDP’nin kazandığı 65 belediyeden 40’ına kayyum atandı..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde Kürt illerindeki belediyelerden 65’ini kazandı. HDP’nin …

instagram web viewer instagram profile