Anasayfa / Genel / Grup Yorum Üyeleri 137. Gündür Süresiz Açlık Grevinde Sesiz Kalma..!

Grup Yorum Üyeleri 137. Gündür Süresiz Açlık Grevinde Sesiz Kalma..!

“Eriyen bedenimi düşünme

Göğü giydim üstüme

Yüzünü asma kederine anam

Yiğitler bitmez bizde”

Yukarıda ki dizeler 2000′ li yıllarda hapishanelerde gerçekleşen açlık grevleri üzerine Grup Yorum tarafından seslendirilmişti. Bugün bu sözler açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri için ifade ediliyor.

Grup Yorum üyeleri hapishanelerde bedenlerini açlığa yatırdılar. 137 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri Silivri, Gebze ve Balıkesir gibi çeşitli hapishanelerinde tutuklu bulunuyor. 10’dan fazla Grup Yorum üyesi 111 gündür süresiz açlık grevinde.

Talepleri arasında; İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması, konser yasaklarının kaldırılması, arama kararlarının kaldırılması, tutuklu Grup Yorum üyelerinin tahliye edilmesi ve haklarındaki davaların düşürülmesi yer alıyor.

17 Mayıs 2019 günü başladıkları açlık grevinin 53. gününde basın aracılığı ile kamuoyuna şöyle seslenmişlerdi.

‘TARİH BİZİ YAZACAK’

Neden açlık grevi yöntemini seçtiğimizi soranlara bu cevabı vermek istiyoruz. Başka bir çare bırakmadılar. Bakın tarihe, başına ödül konulan, sürekli konserleri yasaklanan, kasetleri kurşunlanan, tüm üyeleri tutuklanan, müzik yaptığı kurumu iki sene içerisinde tam 9 defa basılan başka bir müzik grubu görülmemiştir. OHAL’den bu yana baskılar gittikçe arttı. Kurumumuz neredeyse iki ayda bir basılır duruma geldi… Biz bu baskıya zulme nasıl bir cevap verelim? Sesimizi duyurmak için daha ne yapalım? Tek çare direnmek. Tek çare sesimizi daha iyi duyurmak için, açlığa yatmak. Bakın sanatçılara… AKP faşizmine yaranmak için Beştepe’ye gittiler. İktidardan yana olduklarını ıspat etmek için ne yapacaklarını şaşırmışlar. Ama biz böyle değiliz. Biz taraf olduğumuzu her yerde haykırıyoruz! Biz halktan tarafız bunun için de her türlü bedeli öderiz. Evet bu süreçte halktan yana sanat yapmak “suç” sayılabiliyor. Ağır bedeller ödememize neden olabiliyor. Olsun! biz bu bedeli ödemekten asla kaçınmayız! Çünkü biz sonuna kadar düşündüğümüzü yapacağız, yaptığımızı savunacağız. Tarih bizi yazacak… doğrudan yana, halktan yana olanları yazacak.

HALKIN BİRLİĞİ

Suriyeli Kürt siyasetçiler ile Esad hükümeti görüştü ..!

Suriyeli Kürt siyasi örgütlerin temsilcilerinden oluşan bir heyet, geçtiğimiz hafta Rusya aracılığıyla önce Hmeymim üssüne …

instagram web viewer instagram profile