Anasayfa / Kültür-Sanat / Haziranda Ölmek Zor..!

Haziranda Ölmek Zor..!

Ne çoğumuz öldü haziranda. Bir 2 Haziran 1970’de 56 yaşında Orhan Kemali ,yine 2 Haziran 1991 günü 64 yaşında Ahmed Arif’, 3 Haziran 1963 te 61 yaşında günü Nazım Hikmet’i ve Gazi direnişinin kavga erleri daha 20’sini olan kaybettik.

Tarih yaprakları Haziran 2013 gösterdiğinde karanlığa ışık çakan Gezi direnişinin en önünde yürüyen : 1 Haziranda Ethem Sarısülükü, 2 Haziranda Mehmet Ayvalıtaşı ve 3 Haziranda Abdullah Cömerti ölümsüzler ordusuna kattık.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in “Haziran’da Ölmek Zor” şiirinde dediği gibi

“yıllar var ki ter içinde

taşıdım ben bu yükü

bıraktım acının alkışlarına

3 haziran ’63’ü”

Nazım Hikmet 3 Haziran 1963’te Moskova’da sürgünde, sabah gazetesini almak için çıkarken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. 61 yaşındaydı.

Yine Hasan Hüseyin’in aynı şiirde dediği gibi

“bir kırmızı gül dalı

şimdi uzakta

bir kırmızı gül dalı

iğilmiş üzerine

yatıyor oralarda

bir eski gömütlükte

yatıyor usta”

Nazım’a 11 ayrı dava açılmıştı. 1938’de orduyu ayaklanmaya kışkırtmak suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemede 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 12 yılını memleketinin farklı hapishanelerinde geçirdi. 1950 affıyla çıktı. Bir yıl sonra askere alınması söz konusu olduğunda, ki o sırada 48 yaşındaydı, yurt-dışına çıktı. Memleket hasretiyle öldü.

Ahmed Arif 2 Haziran 1991 günü, Nazım gibi kalp krizi geçirerek öldü. 64 yaşındaydı.

Gülemiyorsun ya, gülmek

Bir halk gülüyorsa gülmektir

Ne kadar benziyoruz Türkiye’ye Ahmet Abi

Der şiirde Cansever. Türkiye’ye benzer gerçekten Ahmed Arif. “Nazım dünya şairiyse, Ahmed Arif Anadolu şairidir” sözü çok doğrudur.

Orhan Kemal ise 2 Haziran 1970 günü 56 yaşındayken öldü. Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü idi. Katip, bulaşıkçı, fabrika ve matbaa işçisi olarak çalıştı. Şiir yazıyordu. Beş yıl hapis yattı. Suçlama bugünün iddianamelerini aratmayacak türdendi: “Nazım Hikmet okumak”.

Bursa mahpushanesinde “suç fiili”yle Nazım’la tanıştı. Yaşamı değişti Nazım’ın yönlendirmesiyle roman ve öykü yazmaya başladı.

Mahpustan çıkışında hamallık ve amelelik yaptı. Hayatının sonuna kadar yazdı. Murtaza (1952) Bereketli Topraklar Üzerinde (1954) Devlet Kuşu (1958), Gurbet Kuşları (1962), 72. Koğuş (1967) gibi başyapıtlar bıraktı.

Ezcümle bu memlekette yaz mevsimi Nazım, Ahmet Arif ve Orhan Kemal’in Haziranı’ın hüznüyle başlar; her yıl daha da ağırlaşır. Haziran, 2013 yılı 1 Haziran’ında Ethem Sarısülükü, 2 Haziran’ında Mehmet Ayvalıtaş, 3 Haziran’ında Abdullah Cömerti uğurladık ölümsüzler orduşuna.  Karanlığa ışık oldular bir Haziran ayında Gezi savaşçıları. ve bedenleriyle parçaladılar korku duvarlarını. Haziranda ölmek zordu, ama eşitlik ve özgürlük için dövüşenler ölümsüzdür. onlar görevlerini yerine getirerek usulca devrettiler kavga bayrağını bizlere. Şimdi görev bizde yol uzun ve omuzlarımıza yüklenmiş olan görevler ağır. Ama bizden önce gidenlerin yaktıkları meşale önümüz ışık olmaya devam edecektir.

Haziran şehitleri ölümsüzdür.

HALKIN BİRLİĞİ

ÖLÜMÜNÜN 103. YILDÖNÜMÜNDE JACK LONDON

Sosyalist delikanlı Kırk yıllık kısa ömrüne elliden fazla kitap ve dünya edebiyatında yer edinmiş başyapıtlar …

instagram web viewer instagram profile