Anasayfa / Gençlik Yıldızı / HDP’den Diyanet’le ilgili önerge: Ateistlerden aldıkları maaş ‘helal’ mi?..!

HDP’den Diyanet’le ilgili önerge: Ateistlerden aldıkları maaş ‘helal’ mi?..!

HDP’den Diyanet’le ilgili önerge: Ateistlerden aldıkları maaş ‘helal’ mi?..!

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bıraktığının ortaya çıkması üzerine, bu harcamaların nereye ve ne kadar yapıldığı ile ilgili yanıtlanması üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi.

HDP’li Kenanoğlu, TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığı farklı inançsal kesimlere hizmet üretmezken bunlardan aldığı vergilerle ve hatta ateistlerden alınan vergilerle İslam Dinine hizmet etmeyi ve Diyanet İşleri Başkanı buradan aldığı vergilerden maaş almayı dinen “helal” kabul etmekte midir?” diye sordu.

Kenanoğlu’nun soruları şöyle:

Diyanet İşleri Başkanlığının 4 ayda 3.8 milyarlık harcama yaptığı ve 7 bakanlığı geride bıraktığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu harcama nerelere yapılmıştır?

Pandemi süreci nedeniyle camilerin kapalı olduğu, toplu iftar sofralarının kurulmadığı bir süreçte Diyanet’in diğer harcama kalemleri nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığının kaç kadrosu vardır? Bunların kaçı yurtiçinde kaçı yurtdışında görev yapmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığının Personel giderleri bütçesinin yüzde kaçıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden nereye, ne için ve ne kadar pay ayrılmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiş makam aracı sayısı kaçtır?

Bu makam araçlarının bedelleri ve aylık giderleri ne kadardır?

2020 Diyanet bütçesinden camilere ayrılan pay ne kadardır?

Diyanet İşleri Başkanlığı dernek ve vakıflara yardım yapmakta mıdır? Yapıyorsa hangi kuruma ne kadar yardım yapmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığı diğer bakanlıklardan ve/veya kurumlardan da hizmet karşılığı bir ödeme almakta mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve farklı inançsal kesimlerden alınan vergiler üzerinden bütçe alan Diyanet İşleri Başkanlığı Müslümanlar dışında farklı inançlara yönelik bir hizmeti var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı farklı inançsal kesimlere hizmet üretmezken bunlardan aldığı vergilerle ve hatta ateistlerden alınan vergilerle İslam Dinine hizmet etmeyi ve Diyanet İşleri Başkanı buradan aldığı vergilerden maaş almayı dinen “helal” kabul etmekte midir?

HALKIN BİRLİĞİ

Heykeller yıkılırken Marx neden hedefte?..!

George Folyd’un katledilmesinin ardından dünya genelinde başlayan ırkçılık, kurumsal ayrımcılık ve sömürgeci tarihle hesaplaşma eylemleri, …

instagram web viewer instagram profile