Anasayfa / Kürdistan / HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü 5.Gününde sürüyor, Ankara’da deklarasyon açıklanacak..!

HDP’nin ‘Demokrasi Yürüyüşü 5.Gününde sürüyor, Ankara’da deklarasyon açıklanacak..!

HDP’nin hafta başında Edirne ve Hakkari’den başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” Ankara’daki son durağa doğru yoluna devam ediyor. Yürüyüşün beşinci gününden öne çıkan gelişmeler sayfamızda.

HDP’nin ‘Mor Konvoyu’ Kandıra’daydı: Bu yürüyüş burada bitmeyecek

15 Haziran’da Edirne Cezaevi önünden yola çıkan yürüyüşün Edirne kolu, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi kadının tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi önüne ulaştı.

Son üç gün boyunca İstanbul’da halkla buluşan HDP’liler, sabah saatlerinde Sultanbeyli’den uğurlandı. Uğurlamanın ardından direksiyona kadınlar geçti.

Yürüyüş kolu, ‘Mor Konvoy’ ile Kandıra’ya hareket etti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, konvoy boyunca aracını kendi kullandı. Heyetin Kandıra’ya ulaşmasının ardından cezaevi önünde açıklama yapan Buldan, özetle şunları söyledi:

“Bugün Kandıra Cezaevi’nde de Edirne Cezaevi’nde de Sincan Cezaevi’nde de Silivri Cezaevi’nde de bu ülkedeki hukuksuzluklar karşısında diz çökmeyen, biat etmeyen bir halkın temsilcileri var.

“Şunu herkes çok iyi bilsin ki; bizler Figen Yüksekdağ’ın, Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in ve içerideki tüm arkadaşlarımızın bize gösterdiği yoldan yürüyoruz.

“Bize bırakmış oldukları mücadelenin yolunu yürüyoruz. Bu yol onların bize bıraktığı yoldur. Ve arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşuncaya dek bu mücadele devam edecektir.

“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşümüz yarın Ankara’da tamamlanacak ancak bu yürüyüş burada bitmeyecek. Bu yürüyüş Türkiye’nin barışı için, kadınların özgürlüğü için, Türkiye’nin demokrasisi içindir. Bu yürüyüş Türkiye halklarının geleceği içindir.

“Sadece Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak için değil, sadece Selahattin Demirtaş, Abdullah Zeydan, Sebahat Tuncel için değil. Bu yürüyüş mağdur olan, ezilen, yok sayılan, inkar edilen milyonlar içindir.

“Bu yürüyüş mutlaka sonuca ulaşacak ve mutlaka sonunda barış ve demokrasi elde edilecektir.”

HALKIN BİRLİĞİ

Sur: “O kadar uzun sürdü ki bu savaş ve yıkım, umut da bitiyor”..!

Aylar süren karantinadan sonra dün tekrar Sur’daydım. Önce muhtarla buluşmaya gidiyorum. Ana caddelerdeki kalabalık, ara …

instagram web viewer instagram profile