Anasayfa / Özgür Kadın / Her Şeyiyle Örnek Bir Kadın Savaşçı Sakine Tolu..!

Her Şeyiyle Örnek Bir Kadın Savaşçı Sakine Tolu..!

Ağustos 1991 günü ailesiyle birlikte Almanya da Türkiye’ye izine giderken, K. Maraş’ın, Göksun ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu, devrim ve sosyalizm davamızın inançlı, kararlı ve dirençli savaşçısı, sevgili yoldaşımız Sakinemiz’i kaybettik. Sakinemiz devrimci bir görev için izine gitmişti. Görevinin başına dönmeden önce kısa bir süre için hasta olan babasını ziyaret edip görev yerine dönmek için yoldaşlarından izin almış ve hemen yola koyulmuştu. Yolculuk esnasında bir yandan görevlerinin ağırlığını düşünüyor ve diğer yandan ailesiyle hasret gidermek için heyecanlanıyordu. Yoldaşlar, Sakine’nin dönmesini beklerken, beklenmedik ölüm haberiyle sarsıldılar.

  Acımız büyüktü. Genç ve davamıza daha uzun yıllar hizmet edecek parti işçisi, militan, kararlı bir savaşçımızı kaybetmiştik. TKP-ML Hareketi için aldığı görevleri alçak gönüllülükle yerine getirmede, başarmada ve yeni görevlere kendisini hazırlamada, coşku doluydu. Tam bir görev militanıydı. Onda mızmızlık, görev ayrımı yapmak, işleri hafife almak yoktu. O kavga da bütün olanakları ve yaşamıyla vardı.

 Kavgaya girdin mi, herşeyinle gireceksin diyenlerin izinde yürüyen Sakine yoldaş, evli ve üç çocuk annesiydi. Çalışmasına ve bütün ev işlerini yapmasına rağmen, devrimci görevlerini de aksatmadan en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalışan Avrupa da örnek kadınlardan biriydi. 1982 yılında enternasyonalist politika adına yurt-dışında kitle çalışmasını tasfiye edenlerin inadına Almanya da çok az sayıda TKP-ML Hareketine ve devrime bağlı kalan yoldaşlık ilişkilerinde samimi, fedakarlıkta sınır tanımayan, , tüm olumsuzluk ve zorluklara rağmen, yüzünden hiç bir şekilde gülümsemeyi eksik etmeyen yoldaşlar arasındaydı. Hareketin 1986 yılında Almanya da yeniden silkinip ayağa kalkmasında Sakine yoldaşın çok önemli katkısı olmuştur.  Kadın militanlar arasında öne çıkan Sakine yoldaş olgunluğu, sakinliği, çalışkanlığı ve sessizce görevlerini başarmadaki örnek tutumlarıyla hemen hemen tüm örgüt ve çevresinde en çok sevilen ve takdir edilen yoldaştı.

Böylesine erdemli olan bir kavga gülünü kısa bir yazıda anlatmak zor. Bugüne kadar şehitlerimizden ayrı olmadık ve bugünden sonrada sizsiz olmayacağız. Sen ve diğer şehitlerimizin yarattığı değerlere burun bükenler, devrimci ve komünist değerleri, devrimciliği ayağa düşürenler, çamura batırmaya çalışanlar var bugün Sakine. Ama, hareketimiz ve sizlerin yarattığı değerleri titizlikle koruyanlar, bu değerlere yeni değerler katarak devrimci politikanın yalanlarla, olmayacağını bilen komünistler var. . Bu mücadelenin yürütücüsü olan yoldaşların olarak, sizlere verdiğimiz sözlere bağlı kalarak savaşımızı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

Sakine Tolu, 1963 yılında Elbistan’ın Özbek köyünde doğdu. Evlilik dolayısıyla Almanya’ya gidene dek yaşamını köyde geçirdi. Yoksul bir köylü çocuğu olan Sakine yoldaş, 1970’li yıllarda Elbistan’ın çevresindeki faaliyetlerin de etkisiyle TKP-ML Hareketine sempati duyuyordu. Evlendikten sonra eşinin işi nedeniyle Almanya’ya göç etti. Yurt-dışında örgütüyle bağ kurarak çalışmalarına katıldı. Her türlü gerici engellere, barikatlara karşı mücadele vererek devrim ve sosyalizm kavgasının bir neferi oldu, canı gibi sevdiği, koruduğu örgüt ve yoldaşlık ilişkilerine en büyük değeri verdi.

Sakine, devrim ve sosyalizm kavgasında örgütüne ve yoldaşlarına bağlılığıyla örnek bir yoldaştı. Emperyalist-kapitalist sistemin bireyci ve yoz ilişkilerinden uzak, o güzel adı gibi sakin ve sade yaşamıyla örnekti. Onda yok, yoktu. Onun için herşeyden önce örgütü, yoldaşları ve kavgası geliyordu. Siyasi olarak geri olmasına karşın öğrenme azmiyle dolu ve örgütünün sorunlarına kafa yorar, çözmeye çalışır ve yardımcı olacak yolları gösterirdi. O iki eli kanda da olsa mutlaka görevini yerine getirmek ve üzerine düşeni yapma çabasında olurdu. Aldığı görevleri yerine getirmede büyük bir sorumluluk bilincine sahipti. Birlikte çalıştığı yoldaşlar Sakine’nin bu yanından mutlaka etkilenirlerdi. Örgütlü çalışmada ve örgüt ilişkilerinde en ince değer yoldaşlık ilişkileridir. O, bunu bilince çıkaran ve değer verenlerin başında gelirdi. Ona “bu, bizim yoldaştır” demek yeterdi. Yoldaşlarını yoldaş sıcaklığıyla sarıp sarmalardı. Sakine o kadar alçak gönüllü idi ki, hiçbir dönem, hiç bir yoldaşını kırıp incitmemiştir. Hiçbir zaman hiç bir yoldaşı yüzünü asık görmemiştir.

Sakine yoldaş, özgür toplumun özgür kadını olma mücadelesinde militan bir kadın savaşçıydı. O, ev-çocuk ilişkisi içinde dönüp dolaşanlardan değildi. Tüm bunlarla birlikte devrim için kendisini ortaya koyan ve kölelik zincirini kırarak özgürleşmenin yolunu aralamada ileri doğru atılan ve örnek olan devrimci kadınların başında geliyordu. Kadınların kölelik zincirini kırmada, yeni kadın savaşçıları saflara kazandırmada canla başla çalışan sevgili Sakine yoldaşımızın kısa ama onurlu bir yaşamı oldu. Onun yaşamından öğreneceğimiz çok şey var. Onun bu kısa ve örnek yaşamı, her zaman onur duyacağımız mücadele ve yoldaşlık anılarıyla örülüdür. Trafik canavarı onu bizden erkence ayırdı ama o, herşeyiyle bizimle birlikte yaşıyor ve savaşıyor.

Sakine Tolu yoldaşın adı, bugün de işçi sınıfı ve emekçi halkın haklı davasına, örgüte ve görevlere bağlı kalma mücadelesinin çağrısıdır. Faşist terörün ayyuka çıktığı ve zulmün at koşturduğu Türkiye’de Kuzey Kürdistan’da mücadele ederken genç yaşta kaybettiğimiz Sakine gibi temiz ve militan yoldaşlara her geçen gün daha çok gereksinim duyuyoruz. Ölümünün 28 yılında Sakine Tolu yoldaşı saygıyla anıyor ve ideallerini bayraklaştıracağımıza söz veriyoruz.

HALKIN BİRLİĞİ

Kızının mezarına saldırı olmasın diye nöbette bir anne..!

Kızı Sevda Serinyel’in mezarının askerler tarafından tahrip edilmesine karşı mezar başında nöbette olduğunu söyleyen Hakife …

instagram web viewer instagram profile