Anasayfa / Dünyadan / Her üç insandan biri temiz içme suyundan mahrum..!

Her üç insandan biri temiz içme suyundan mahrum..!

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hazırladığı ortak rapor, dünya genelinde yaklaşık 2 milyar 200 milyon insanın temiz içme suyuna erişimi olmadığını ortaya koydu.

Bu, dünya genelinde her üç kişiden birinin temiz sudan mahrum kaldığı anlamı taşıyor.

Rapora göre 785 milyon insanın yarım saatlik yürüme mesafesinde ulaşabilecekleri bir temiz su kaynağı bulunmuyor.

Rapor ayrıca dünya nüfusunun neredeyse yarısına tekabül eden 4 milyar 200 milyon kişinin güvenli şekilde yönetilen sıhhi koşullara erişimi olmadığını ortaya koyuyor. Yani her iki kişiden birinin atık su tesisatlarına erişimi yok.

Üç milyar insan evde sabun ve su ile ellerini yıkayamıyor, 673 milyon insan tuvalet olarak açık alanları kullanıyor.

Atık su tesisatı ve hijyenik koşulların yokluğu ile temiz su kaynaklarının azlığı nedeniyle her yıl beş yaş altı yaklaşık 300 bin çocuk ishale bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Temiz su kaynakları ishal, kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi hastalıkların yayılmasının önlenmesinde basit ve en etkili yollardan biri olma özelliği taşıyor.

Raporu hazırlayan örgütler 2000 yılından bu yana koşulların iyileştiğini vurgularken, kaynakların yetersiz olduğu ve eşit olarak dağıtılmadığı konusunda ise uyarıyor.

HALKIN BİRLİĞİ

Amerikada Zenci George Floyd’u öldüren polis tutuklandı..!

Minnesota Halk Güvenliği Departmanı Müdürü John Harrington tarafından yapılan açıklamada, Chauvin’in Floyd’un ölümüyle bağlantılı olarak …

instagram web viewer instagram profile