Anasayfa / Haberler / Her yerde protesto: Direnen Filistin halkı kazacak..!

Her yerde protesto: Direnen Filistin halkı kazacak..!

Türkiye’nin pek çok yerinde emekçiler sokağa çıktı, AKP hükümetine süslü lafların ötesine geçerek, somut adım atma çağrısı yaptı.

EMEK PARTİSİ: FİLİSTİN İÇİN SÖZDE TEPKİ DEĞİL, YAPTIRIM UYGULANMASINI İSTİYORUZ

Emek Partisi, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı İstanbul’da yürüdü.

Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen yüzlerce Emek Partili “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganlarıyla Kadıköy Boğa Heykeline yürüdü. Kitlenin attığı “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganlarını ise polis engellemeye çalıştı

Açıklamayı Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros yaptı. Sözlerine “Siyonist İsrail’in Filistin halkına yönelik bu katliamını lanetliyoruz. Onun arkasındaki emperyalist güçleri ve sözde İsrail karşıtı, özde onun destekçisi tüm işbirlikçileri lanetliyoruz” diyerek başlayan Barbaros şöyle konuştu: “Ortadoğu’yu kanla, baskıyla, işgalle yöneten emperyalistler karşısında, tarihsel birikimimizden ve halkların gücünden aldığımız inançla, bir kez daha haykırıyoruz: Emperyalistler ve Siyonistler yenilecek, direnen halklar kazanacak.”

SÖZDE KINAMAYA TEPKİ

AKP hükümeti ve diğer düzen partilerinin, İsrail’in katliamlarını sözde kınadığını söyleyen Barbaros, “Türkiye ezilen halklarının kardeşçe duygularını istismar ediyor. Kıblesi ABD emperyalizmi olanların, kıblesi Rus emperyalizmi olanların serzenişleri olsa olsa timsah gözyaşlarıdır” dedi. “Filistin, Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halkının kalbindedir” diyerek konuşmasına devam eden Barbaros şu hatırlatmayı yaptı: “AKP’nin çokça övdüğü verdiği Demokrat Parti hükümeti, Türkiye’yi Ortadoğu’da İsrail’i tanıyan ilk ülke haline getirmiştir. Türkiye halkları ise her zaman Filistinli yılmaz yurtseverlerin yanında olmuştur. Bu ülkenin onuru olan devrimci gençleri, Deniz Gezmişleri lafta kalmamış, Filistin halkının yanında bizzat savaşmıştır.”

‘BM UYARILARI EMPERYALİST SİYASETİN PARÇASI’

Barbaros, Birleşmiş Milletlerin hiçbir yaptırımı olmayan göstermelik uyarılarına dikkat çekerek, “Bu emperyalist siyasetin bir parçasıdır. Emperyalizmin, yerli işbirlikçilerin, tekelci kapitalist sömürü sisteminin temsilcisi olan düzen partileri, dönüp dolaşıp emperyalizmin ve Siyonizm’in coşkulu ya da yumuşak destekçileri olmaktadır. Bu nedenle AKP hükümetinin üç günlük yas kararı tamamen göstermeliktir” dedi.

FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMAK İÇİN…

Barbaros, Filistin halkıyla dayanışmak için atılması gereken adımları ise şöyle sıraladı:

* ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir.

* İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır.

* ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır.

* Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir. (İstanbul/EVRENSEL)

İSTANBUL: AKP SÜSLÜ LAFLARLA ‘TEPKİ’ GÖSTERİYOR

İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Nakba’nın 70. yılında direnen Filistin halkının yanında olmak için Kadıköy İskelesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya EMEP, HDP, ÖDP, ESP, SEP, SYKP, DİP üye ve yöneticileri de destek verdi. Eylemde sık sık, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları atıldı.

Ortak basın açıklamasını TMMOB İKK Sekreteri Cevahir Akçelik yaptı. Akçelik, “Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken açılış töreninde kameralara gülücük saçan emperyalistleri ve onların işbirlikçileri elbette bu kanlı günü ve Filistin halkına reva görülen bu zulmü, insanlık unutmayacaktır” dedi.

AKP hükümetine “AKP, bu katliamlar yaşanırken somut tek bir adım atmayarak, katliama seyirci kalmış ve katliamı süslü laflarla geçistirmekten ileriye gidememiştir” sözleriyle tepki gösteren Akçelik, “Bir an önce İsrail ve ABD’yle bütün askeri, ticari ve siyasi ilişkiler dondurulsun, antlaşmalar iptal edilsin” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ANKARA’DA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEN FİLİSTİN İLE DAYANIŞMA

Ankara’da bulunan emek ve demokrasi güçleri, İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamına tepki gösterdi. Emperyalistler ve bölgedeki işbirlikçilerine karşı mücadele çağrısı yapılan eylemde, AKP hükümetinin katliama seyirci kalarak somut adımlar atmadığı ifade edildi.

İsrail’in Filistin’e yönelik katliamına Ankara’da bulunan sendika, meslek örgütleri ve siyasi partiler tepki gösterdi. KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından Sakarya Caddesi’nde yapılan eylemde, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Her yer Filistin, her yer direniş” sloganları atıldı. Eyleme KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz,Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, ASMMO Başkanı Ali Şahin, Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, TTB Merkez Konsey Üyesi Sinan Adıyaman, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

Ortak açıklamayı okuyan TMMOB Ankara İKK Başkanı Özgür Topçu, ABD’nin Ortadoğu’da çözümsüzlüğü dayatarak çatışmaları artıran, provokasyonlarla halkları birbirine kırdırmak isteyen emperyalist politikalarıyla Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyıp büyük elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdığını söyledi. Bu durumu protesto eden Filistinlilere karşı İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, aralarında çocukların da olduğu 58 kişinin hayatını kaybetmiş, en az 2 bin 700 Filistinlinin yaralandığını aktaran Topçu, ABD ve İsrail işbirliğiyle gerçekleştirilen bu katliamı en sert şekilde kınadıklarını dile getirdi.

KATLİAMI YAPANLAR DOSTLUKTAN SÖZ ETTİ

Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu olaylarda, mazlum Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçilerin utanmadan “dostluk ve barış” mesajları paylaştığını belirten Topçu, dünya halklarının emperyalistlerin “barış” temennilerinin, mazlum halkların kanını akıtmaktan başka bir anlam taşımadığını bildiğini söyledi. Topçu, “Kendisini Filistin davasının savunucu olarak ifade eden AKP hükümeti bütün bu katliamlar yaşanırken, somut bir tek adım atmayarak, katliama seyirci kalmış ve katliamı süslü laflarla geçiştirmekten ileriye gidememiştir. AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz: Bir an önce İsrail ve ABD’yle bütün askeri, ticari ve siyasi ilişkiler iptal edilsin. İsrail Devleti ise derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir. İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

SİNCAN: EMPERYALİSTLER HALKLARIN BİRLİKTE MÜCADELESİYLE KOVULABİLİR

Ankara’nın Sincan ilçesinde emek ve demokrasi güçleri de Filistinlilere yapılan katliama tepki gösterdi. Konuyla ilgili yapılan bildiri dağıtımının ardından, Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube başkanı Gülhan Şimşek basın açıklamasını okudu. Günün süslü laflarla durumu kurtaracak gün olmadığını belirten Şimşek, siyonizme karşı mücadelenin emperyalizme karşı mücadele olduğunu söyledi. Bugün Ortadoğunun emperyalist işgal, sömürü, katliam politikaları nedeniyle kan gölüne çevirildiğini belirten Şimşek, “Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkını kabul etmeden, birleşik, demokratik, bağımsız ve özgür bir Filistin’i savunmadan izlenecek bir yol yoktur” dedi. ABD, AB, Rusya gibi emperyalist ülkelerin politikalarının tüm Ortadoğu’da yeni egemenlik savaşlarına gebe olduğuna dikkat çeken Şimşek, İran, Irak, Lübnan, Suriye hedefteyse elbette de Türkiye’nin de hedefte olduğunu dile getirdi. Şimşek, emperyalistlerin Ortadoğu dan tüm Ortadoğu halklarının mücadelesi ve dayanışması ile kovulabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ise söylemleriyle Filistin’e destek olurken İsrail ile bütün ticari anlaşmaları yapmaya ve sürdürmeye devam ettiğine değinen Şimşek, gerçekten İsrail’e ve ABD’nin politikalarına karşı bir yaptırım uygulanacaksa öncelikle ABD ve İsrail ile yapılan başta silah anlaşmaları, tank ve silah modernizasyonu olmak üzere bütün açık ve gizli anlaşmaların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

YENİMAHALLE: FİLİSTİN’İN DEĞİL, İSRAİL’İN YANINDALAR

Yenimahalle ilçesinde Batıkent Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada da AKP hükümetine tepki vardı. ABD’nin Ortadoğuda jandarma karakolu olarak gördüğü İsrail’in her zaman arkasında olduğu ve Kudüs’e büyükelçiliğin taşınması ile katliama ortak olduğu belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kudüs Filistin’i başkentidir” demesine karşın başta silah anlaşmaları olmak üzere İsrail ile yaptığı anlaşmalardan geri durmadığı vurgulandı. Filistin için hamasi nutuklar atanların maddi olarak hep İsrail’in yanında oldukları ifade edilen açıklamada, İsrail ile yapılan tüm gizli anlaşmaların iptal edilerek yaptırım uygulanması çağrısında bulunuldu. (Ankara/EVRENSEL)

ANKARA DİSK: ULUSLAR ARASI SINIF DAYANIŞMASI ÇAĞRISI

DİSK Ankara Temsilciliği, başkentte yaptığı eylemde, İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamına tepki gösterdi. Uluslararası sınıf dayanışması çağrısında bulunulan açıklamada AKP hükümetinden de yaptırımı olmayan rutin sözler yerine İsrail ile yapılan ekonomik ve askeri anlaşmalara son vermesi talebinde bulunuldu.

DİSK, İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik katliamına tepki gösterdi. Ankara Ulus’ta yapılan eylemde, “Katil ABD, Ortadoğudan defol”, “Filistin halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. Eyleme Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut, ASMMO Başkanı Ali Şahin, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve CHP Ankara il yöneticileri de katıldı.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “En-Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını sömürgeci bir zorbalıkla işgal etmesine, işgali kalıcı kılmak için mazlum Filistin halkını katletmesine ve milyonlarca Filistinliyi vatansız bırakmasına karşı BM başta olmak üzere, uluslararası demokratik kamuoyunu yaşanılanlara seyirci kalmamaya çağırıyoruz. Üyesi bulunduğumuz tüm uluslararası üst sendikal birlikler başta olmak üzere tüm sınıf kardeşlerimizi, her platformda, Filistin’e ve Filistinlilere karşı acımasız ve zalimane bir şekilde saldıran sömürgeci İsrail Siyonizmine karşı dayanışmaya çağırıyoruz. Filistin’de yas için ilan edilen genel grevi ve Filistin halkını selamlıyoruz. Ülkemizde ise AKP hükümeti tarafından Filistin halkına yönelik yaşanılan her katliam girişimi sonrasında rutinleşmiş, herhangi bir yaptırımı olmayan, boş açıklamalar yerine, Siyonist İsrail devleti ile her türlü ekonomik ve askeri anlaşmanın sonlandırılarak Filistin halkıyla tam ve sürekli bir dayanışma gösterilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ: EMPERYALİST GÜÇLER BÖLGEDEN ÇEKİLMELİ

ODTÜ Öğrencileri de Filistinlilerin hayatını kaybetmesini protesto ettiler. Yürüyüş esnasında Filistin halkı ile dayanışma vurgusu yapan ODTÜ öğrencileri ‘Siyonizm yenilecek direnen Filistin kazanacak’ sloganı ile Filistin halkına destek verdiler.

AKP-Erdoğan hükümetinin saldırıları kınadığıni belirttiği açıklamasına ilişkin bu söylemlerin hamaset söylemleri olduğunu belirten öğrenciler gençliğin sorunları artarken AKP hükümetinin savaş harcamalarını arttırdığının, gençliğe geleceksizlik dışında bir şey vaat etmediğinin altını çizerek Erdoğan ve AKP hükümetinin emperyalist emellerinin farkında olduklarını ülke içinde milliyetçi duyguları kışkırtarak 24 Haziran seçimlerine hazırlanma çabasında olduklarını belirttiler.

Yürüyüşün ardından ODTÜ öğrencileri adına ortak açıklamayı okuyan Kağan Özdemir Filistin halkı için bir felaket günü olarak bilinen 14 Mayıs gününde ABD Büyükelçiliğinin açılışını protesto eden Filistin halkına İsrail tarafından atılan bombaların emperyalist saldırganlığın bir sonucu olduğunu dile getirdi. Bölgeden emperyalist güçler çekilmeli çağrısını yapan Özdemir, Erdoğan’ın saldırıları kınamasına karşın İsrail ile süren siyasi-ticari anlaşmalara dikkat çekti. Özdemir konuşmasını sonlandırırken tüm ODTÜ öğrencilerini Filistin halkı ile dayanışmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

BURSA DEMOKRASİ GÜÇLERİ: YAPTIRIM UYGULANSIN

Bursa Demokrasi Güçleri, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı Kent Meydanında basın açıklaması yaptı. Kent Meydanında bir araya gelen Bursa Demokrasi güçleri taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla yaşanan saldırıyı protesto etti.

Bursa Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını Nilüfer Kent Konseyinden Elif Yuvayapan okudu. Sözlerine “Yaşanan bu katliamdan, İsrail Devleti kadar, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak bölgede büyük bir provokasyon yaratan Amerika Birleşik Devletleri de sorumludur” diyerek başlayan Yuvayapan, saldırıya karşı hamasi nutukların ötesinde bir tepkinin örgütlenmesi ve gerekli adımların atılmasının herkesin görevi olduğunu söyledi. Hükümete ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmaları iptal etme çağrısı yapan Yuvayapan, “İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır. ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır. Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir. İsrail Devleti derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir. Filistin halkı kadar, bölgenin ezilen diğer halklarının ve bizlerin de ülkeyi yöneten AKP İktidarından beklentimiz budur” dedi.

Yaşanan vahşet ve katliamın basın açıklamaları ve mitinglerle geçiştirilemeyeceğini ifade eden Yuvayapan, “Bizler Filistin halkının haklı mücadelesinin dün olduğu gibi bu gün de yanındayız. Filistin halkına yönelik barbarca saldırıların son bulması için halkımızı Filistin halkıyla dayanışmaya ve her yerde kanlı saldırıları protesto etmeye çağırıyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

İZMİR: FİLİSTİN HALKININ TALEPLERİ KABUL EDİLMELİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail’in Filistinlileri katliamını protesto etmek için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Basın açıklamasında ‘Emperyalistler, işbirlikçiler, 6.filoyu unutmayın’, ‘Filistin halkı yalnız değildir’,’Zafer direnen Filistinin olacak’ sloganları atılırken, ‘Emperyalizm yenilecek nehirden denize özgür Filistin kazanacak’ pankartı ve Filistin bayrakları açıldı. Emek ve Demokrasi güçleri adına basın açıklamasını Ulaş Yasa okudu.

Yasa, “Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen bu insanlık dışı saldırıda, basın emekçileri ve sağlık emekçileri de hedef alındı. Bu kanlı katliamdan fail İsrail devleti kadar, İsrail kışkırtıcılığı yaparak Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan, bölgede büyük bir provokasyon yaratan ABD de sorumludur. Katliamın gerçekleştiği saatlerde ABD Başkanının İsrail’i kutlayan bir tebrik mesajı yayımlaması, asla unutulmayacak bir utanç belgesi olarak insanlık tarihine geçmiştir” dedi.

“ABD, provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil, orada yaşayan halklar karar vermelidir. Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, İsrail işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir” şeklinde konuşan Yasa, “Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir. İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak” sözlerini kullandı. (İzmir/EVRENSEL)

ALİAĞA İSRAİL’İ PROTESTO ETTİ

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Filistin’e yapılan saldırıları protesto ederek , Aliağa Demokrasi Meydanında basın açıklaması düzenledi. ‘Filistin halkı yalnız değildir, Katil israil Filistinden Ortadoğudan defol’ sloganlarının atıldığı açıklamayı platform adına Genel İş 5 Nolu iş yeri temsilcisi Sinan Uğur okudu.

Uğur, ‘ABD yönetiminin bölgedeki denklemi kendi lehine çevirmek için hayata geçirdiği bu provokasyon, 6 ay önce bizzat Donald Trump tarafından ilan edildi. Üstelik bu karar, BM Genel Kurulu’nda 9’a karşı 128 oyla reddedilmesine rağmen hayata geçirildi! Bütün dünyanın gözü önünde cereyan eden olaylarda mazlum Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçileri utanmadan kameralara gülücükler saçıyor’ diyerek siyasi iktidarın ise somut bir adımın atmadığını belirtti. Uğur, ‘Katliamdan sonra Meclis’te İsrail’le yapılan bütün antlaşmaların iptali için yapılan teklif iktidar partisince reddedildi.

Oysa gün süslü laflarla zevahiri kurtaracak gün değildir! Meydanlarda Filistin Halkının acılarını siyasi malzeme yapmak, keskin sözler söylemek ve ama hiçbir siyasi, ekonomik, askeri yaptırım uygulamamak!’ diye ifade etti.

Son olarak atılması gereken somut adımları sıralayan Uğur, ‘ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir. İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır. ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır. Ülkemizde bulunan bütün Amerikan askeri üsleri kapatılmalıdır. Bütün emperyalistler ve işbirlikçileri Ortadoğu’dan elini çekmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir’ dedi. (İzmir/EVRENSEL)

KOCAELİ: ‘FİLİSTİN HALKININ YANINDA OLANLAR DEVRİMCİLERDİR’

Kocaeli’de Emek ve Demokrasi Bileşenleri, Filistin halkıyla dayanışmak için açıklama yaptı.

İzmit’te İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda bir araya gelen vatandaşlar, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Barbarlık yenilecek, direnen halklar kazanacak” ve “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganları attı. CHP, HDP, EMEP, ÖDP, KESK, TMMOB, Halkevleri’nin yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı basın açıklamasını Emek ve Demokrasi Bileşenleri adına Suca Omurca okudu. Saygı duruşunda bulunarak başlanan basın açıklamasında, “Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz” denildi.

AKP Hükümetinin inandırıcılığı olmayan bir tutum sergilediğini belirten Omurca, “AKP’nin bölgede ABD tarafından kendisine çizilen rolleri başarıyla oynadığı açıktır. Timsah gözyaşları dökerek Kudüs konusunda inandırıcılığı olmayan bir tutum sergilemeye devam edenlere rağmen, biz Emek ve Demokrasi Bileşenleri olarak Filistin’de yaşanan katliamlara karşı mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Gün Filistin halkıyla dayanışma ve emperyalizme karşı birlikte mücadele günüdür” dedi. Filistin halkının yanında kimlerin olduğunun açık olduğunu aktaran Omurca, “İsrail ve Türkiye arasında yapılan siyasi, ekonomik, ticari ve askeri anlaşmalar iptal edilmeden, büyükelçiliğimiz geri çekilmeden, Filistin Büyükelçiliği Kudüs’e taşınmadan kürsülerden ahkem kesilmemelidir. Filistin halkının yanında olanlar Filistin’de emperyalizme karşı savaş veren, 6. Filo’yu denize döken devrimcilerdir” diye konuştu. Açıklama, yapılan 5 dakika oturma eyleminin ardından son buldu. (Kocaeli/EVRENSEL)

GEBZE’DE FİLİSTİN İÇİN DAYANIŞMA EYLEMİ

Kocaeli Gebze’de halk Filistin’de yaşanan katliama ‘dur’ demek için bir araya geldi. Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri ve Gebze halkı Kent Meydanı’nda Filistin ile dayanışmak için buluştu. Basın açıklamasını Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Oğur Aydın yaptı. Aydın, Türkiye’nin bir an önce somut adım atması gerektiğini dile getirdi. Aydın, ABD ve İsrail’le yapılan bütün askeri antlaşmaların derhal iptal edilmesi, ekonomik ilişkilerin askıya alınması gerektiğini belirtti. Eylemde sık sık ‘Filistin halkı yalnız değildir’, ‘Katil İsrail Filistin’den Defol’ sloganları atıldı. (Gebze/EVRENSEL)

DERSİM’DEN FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA

Emek Partisi Dersim İl Örgütü İsrail’in Filistin halkına yaptığı katliamı protesto etti. Açıklamayı okuyan EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, Filistinlilerin düzenlediği gösterilere kurşun yağmuruyla karşılık veren İsrail devletinin katliamlarına bir yenisini daha eklediğini, bu provokasyonun 6 ay önce ABD Başkanı Trump tarafından ilan edildiğini belirterek, bölge halkları ve insanlığın Filistinlilere reva görülen bu zulmü unutmayacağını ifade etti. “Yüzünü ABD ve Rus emperyalizmine döndürenlerin serzenişleri olsa olsa timsah gözyaşlarıdır” diyen Taşkale, Erdoğan-AKP hükümetinin tek bir adım atmayarak katliama seyirci kaldığını dile getirdi. Taşkale hükümetin ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal etmesi ve İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılması gerektiğini dile getirdi. (Dersim/EVRENSEL)

MALATYA: KÜRECİK ÜSSÜ KAPATILSIN

Malatya’da Emeksiz Kavşağı’nda toplanan yurttaşlar Kürecik Üssü’nün kapatılmasını talep etti. “Siyonistler, Emperyalistler yenilecek, direnen Filistin halkı kazanacak” ve “Kudüs’ün özgürlüğü Kürecik radar üssünü kapatmaktan geçer” pankartlarının açıldığı açıklamaya EMEP, HDP, ESP, ÖSP, DBP, KESK, Emekli Sen, İHD, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya ve Ören Şubeleri, Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği, Ehlibeyt Derneği ve Atmalılar Derneği katıldı. Emek Partisi Malatya İl Başkanı Kemal Gültekin okuduğu açıklamada, “İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır. İsrail’i korumak üzere kullanılan başta Kürecik Radar Üssü olmak üzere bütün üsler kapatılmalıdır. Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir” denildi. (Malatya/EVRENSEL)

ADANA: İSRAİL İLE ANLAŞMALARDAN VAZGEÇİN

Adana’da uluslar arası çapta İsrail üzerindeki ekonomik ve siyasi paksıyı artırma amacı taşıyan BDS’nin (boykot, tecrit ve yaptırımlar hareketi) çağrısı ile gerçekleştirilen eylemde konuşan BDS Adana Temsilcisi Nil Başak Nebioğlu hükümete iki yıl önce İsrail’le varılan normalleşme anlaşmasını iptal etme ve başta doğalgaz işbirliği olmak üzere İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçildiğini ilan etme çağrısı yaptı. Eylemde konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, ABD’nin, Filistin halkın önemli bir gün olan Nakba’da ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasının provokasyon olduğunu ifade etti. BM’nin katliam karşısında sağır ve dilsiz olduğunu söyleyen Toğrul, “BM bugün devreye gitmeyecekse ne zaman girecek?” diye sordu. (Adana/EVRENSEL)

ANTEP: AKP SEYİRCİ OLDU

Antep’te eylem Yeşilsu Parkında gerçekleştirildi. Siyasi partiler ve demokratik kitle ögütleri tarafından yapılan eylemde AKP hükümetine tepki öne çıktı. Açıklamayı okuyan HDP İl Eş Başkanı Müslim Kılıç “Erdoğan-AKP hükümeti karar için “yok hükmündedir” demekle birlikte somut bir tek adım atmayarak adeta katliamın seyircisi oldu. Oysa gün süslü laflarla zevahiri kurtaracak gün değildir. Bugün başta BM olmak üzere uluslararası kamuoyunu ve tüm sorumlu hükümetleri acilen göreve çağırıyoruz” diyerek tüm dünyaya çağrıda bulundu.

Açıklamaya HDP, DBP, EMEP, SYKP, Yeşiller ve Sol Parti, ÖSP, ÖDP, TİP VE DTK katıldı. (Antep/EVRENSEL)

ELAZIĞ’DA EMEK PARTİSİ SALDIRILARI PROTESTO ETTİ

Elazığ’da Emek Partisi’nin çağrısıyla Hozat Garajı’nda bir araya gelen kitle, basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını kitle adına yapan Emek Partisi İl Başkanı Murat Zülfikar “Bütün dünyanın gözü önünde cereyan eden olaylarda mazlum Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçileri utanmadan kameralara gülücükler saçıyor. Bölge halkları ve insanlık elbette bu kanlı günü ve Filistin halkına reva görülen zulmü unutmayacak” dedi. Zülfikar, “ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir. İsrail ile tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır. ABD ve İsrail ile bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır” ifadelerini kullandı. (Elazığ/EVRENSEL)

EMEP KAYSERİ’DE FİLİSTİN HALKI İLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI

Emek Partisi Kayseri İl Örgütü, Filistin’e yönelik saldırıları protesto etmek için Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. KESK’e bağlı sendikalar ve Emek ve Demokrasi Güçleri açıklamaya destek verdi. Açıklamayı okuyan Emek Partisi Kayseri İl Başkanı Eylem Sarıoğlu “Atılması gereken adımlar somut ve nettir. ABD ve İsrail ile bütün askeri antlaşmalar iptal edilmelidir. İsrail ile tank ve silah antlaşmaları yırtılıp çöpe atılmalıdır. Bütün emperyalistlerle birlikte bölge gericilikleri Ortadoğu’dan çekilmeli, bölgenin geleceğine halklar karar vermelidir” diye konuştu. Sarıoğlu, “Filistin halkına yönelik barbarca saldırıların son bulması için başta işçi sınıfımız olmak üzere bütün halkımızı Filistin halkıyla dayanışmaya ve her yerde saldırıları protesto etmeye çağırıyoruz” dedi. (Kayseri/EVRENSEL)

EDREMİT’TE YÜZLERCE KİŞİ BİR ARAYA GELDİ

Balıkesir-Edremit Altınoluk Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kişi oturma eylemi yaptı. (Balıkesir/EVRENSEL)

ZONGULDAK: FİLİSTİN HALKININ MEŞRU TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması sonrası Filistin halkına yapılan saldırı ve katliam Zonguldak’ta protesto edildi. Zonguldak Demokrasi Platformu çağrısı bir araya gelen kitle Madenci Anıtından Valilik binasına kadar sloganlarla yürüdü. Valilik binası önünde basın açıklaması yapan Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, “ABD provaskasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, adalet arayan Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz” dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)

ÇORUM EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN PROTESTO EYLEMİ

Çorum’da postane önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında “Filistin halkı yalnız değildir, İsrail devletinin katliamını kınıyoruz, Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” yazılı pankart açılırken, sık sık “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Yaşasın Filistin direnişi” sloganları atıldı.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, “Ortadoğu’daki Arap devletleri ve Müslüman ülkeleri hükümetlerini ABD ve İsrail yanlısı, işbirlikçi politikalardan derhal vazgeçerek haklı, mazlum, direnen Filistin halkının yanında olmaya çağırıyoruz. Bizler yıllar önce Filistin halkının özgürlüğü için savaşan, yaşamını yitiren Türkiyeli devrimcileri, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını da saygıyla anıyoruz. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir. ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır” dedi. (Çorum/EVRENSEL)

SAMSUN: FİLİSTİN’İN GELECEĞİNE FİLİSTİN’DE YAŞAYAN HALKLAR KARAR VERMELİ

KESK’in Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen emekçiler adına açıklamayı okuyan KESK dönem sözcüsü Mustafa Niyazi Bulut, “Filistin halkının haklı ve meşru talepleri derhal kabul edilmelidir. Filistin’in geleceğine Filistin’de yaşayan halklar karar vermelidir” dedi. (Sams

MERSİN: OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Mersin’de de Özgür Çocuk parkında yapılan açıklamada “Onurlu ve haklı mücadele eden Filistin halkının yanındayız”, “Katil İsrail, ABD Ortadoğu’dan defol” pankartlarının yanı sıra “İşgalci ABD Filistin’den defol”, “Geri dönüş engellenemez” dövizleri taşınırken, “İsrail, ABD Filistin’den defol” sloganları atıldı. Basın açıklamasını KESK Mersin Şubeler Platformu dönem sözcüsü Canan Solak okudu.

Açıklama, Filistin’de yaşamanı yitirenler anısına girilen bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Gazze Şeridi’nde barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilerin üzerine İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 60 kişinin katledildiği ve 2 bin 770 kişinin de yaralandığını belirterek konuşmasına başlayan Solak, “70 yıl önce Siyonistlerin İsrail devletini kurduklarını ilan etmelerinin hemen ertesinde Filistin’deki etnik temizlik süreci hızlanmış, Siyonist güçler tarafından yüz binlerce Filistinli yerlerinden edilmiş, 20’den fazla katliam gerçekleşmiş ve 4 yüzü aşkın Filistin köyü haritadan silinmiştir” dedi. (Mersin/EVRENSEL)

LÜLEBURGAZ

İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı şiddet ve gerçekleştirdiği katliam, Lüleburgaz’da, Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı basın açıklamasıyla kınandı. Siyasi parti, sendika ve diğer kurum temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasını, DİSK/Gıda-İş Bölge Temsilcisi Cengiz Atlı yaptı.

HALKIN BİRLİĞİ

MKP Tarafından Almanya’nın Wuppertal Kentinde İbrahim Kaypakkaya Yoldaşı Anama Erkinliği Yapıldı..!

Her yıl gelenekselleştiren komünist önder İbrahim Kaypakkayı anma etkinliği işkence katledilmesinin 46.yılında 18 Mayıs 2019 …

porno, hd porno, brazzers
sikiş sikiş izle
porno, porno izle bedava porno
milf porno, porno - travesti porno
porno - porno izle