Anasayfa / Haberler / İHD Seçim İhlalleri Raporu: Kolluk görevlileri seçmenin iradesi etkiledi..!

İHD Seçim İhlalleri Raporu: Kolluk görevlileri seçmenin iradesi etkiledi..!

İHD, yerel seçimlerde tespit edilen ihlallerle ilgili 31 Mart Yerel Seçim Süreci Raporu’nu açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından çok fazla kolluk görevlisinin görevlendirilmesine rağmen pek çok olayın yaşandığına dikkat çekilen raporda, “Kolluk görevlisi seçmenin iradesini etkilemek için kullanılmıştır” denildi.

Raporda, “Birçok ilde okul önlerinde bekleyen kolluk güçleri GBT uygulaması yaptığından dolayı çok sayıda kişi gözaltına alınmış, birçok kişi bu uygulama nedeni ile oy vermeye gitmemiştir. Örneğin İzmir’de 27 kişi gözaltına alınmıştır” tespiti yer aldı.

İHD Genel Merkezi’nde raporu açıklayan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Türkiye’de 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimlerin demokratik, adil ve dürüst seçim ilkesine göre yürütülemeyeceğine dair zaten yoğun eleştiriler bulunmaktaydı” dedi ve devam etti:

“İçişleri Bakanlığı bu kadar yoğun güvenlik önlemi aldığını açıklamasına ve sahada çok sayıda kolluk görevlisi bulunmasına rağmen bu olayların önlenmemiş olması göstermektedir ki bu kadar çok kolluk görevlisi başka bir amaç için kullanılmıştır. Seçmenin iradesini etkilemek için kullanılmıştır. Dolayısıyla, YSK’nin seçim güvenliği ile ilgili durumu değerlendirmesi gerekmektedir.”

Raporda, “HDP’nin tespitlerine göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde neredeyse tamamı kolluk görevlerinden oluşan 14 bin 284 seçmen kaydının seçim sonuçlarını etkilemek amacıyla çeşitli il ve ilçelere kaydırıldığı tespiti yapılmıştır. Bununla ilgili itirazlar yapılmış, ancak bu itirazlar kabul edilmemiştir. Bu seçim sürecinde tamamı Doğu ve Güneydoğu’da olmak üzere 973 sandık taşınmış veya birleştirilmiştir. Bu sandıklarda oy kullanacak 98 bin seçmen etkilenmiştir” ifadeleri yer aldı.

İHD’nin raporunda TRT’nin şubat bültenlerinin dökümü:

“AKP: 49 saat 58 dakika 12 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

MHP: 3 saat 32 dakika 26 saniye lehte. Aleyhte yayın hiç yok.

CHP: 5 saat 47 dakika 25 saniye lehte, 5 saat 56 dakika 15 saniye aleyhte.

İYİ Parti: 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 salise aleyhte.

Cumhur İttifakı: 53 saat 30 dakika 38 saniye lehte. Aleyhte yayın yok.

Millet İttifakı: 6 saat 52 dakika lehte, 7 saat 8 dakika aleyhte yayın.

HDP’ye ayrılan süreye dair ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.”

İHD Dokümantasyon Birimi’nin yapılan başvurular ile partilerden edindiği bilgiler ve basına yansıyan haberlere dayanarak oluşturulan bilançoya göre, seçim süreci boyunca HDP’nin seçim bürolarına, adaylarına ve çalışanlarına dokuz saldırı, İYİ Parti’ye bir, Saadet Partisi’ne bir, TKP’ye bir ve ÖDP’ye de bir saldırı gerçekleşti.

Raporda “Bu baskın ve saldırılarda HDP’den üçü milletvekili yedi kişi yaralanmıştır. HDP’den 713 kişi gözaltına alınmış bunların 107’si tutuklanmıştır” denildi.

HALKIN BİRLİĞİ

İstismara uğrayan ve suça sürüklenen çocuk sayısı arttı..!

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin hazırladığı rapora göre , ayrımcılığa maruz kalan, istismar edilen, öldürülen, …

instagram web viewer instagram profile