Anasayfa / Genel / İnsanların Açlıktan Öldüğü Türkiye..!

İnsanların Açlıktan Öldüğü Türkiye..!

“ Oğlum sabah kalkmış. Buzdolabını açmış. Tek lokma yok. Çıkmış evden erkenden. İnşaata gitmiş. Çalışmış, akşama 100 TL alıp gelmiş. 70 Liralık kahvaltı getirmiş. Kalanı ile de ‘’Anne’’ pazarlık alsın bizim komşu teyze dedi. Sonra ben bu akşam da garsonluk yapayım deyip çekip gitti. Gitme oğlum dedim ama dinlemedi. Ben de evlerde temizlik yapıyordum. Ama çok ağır hasta oldum, bir haftadır evde yatıyordum. Gece eve polis geldi. Oğlum bayılmış, yoğun bakımdaymış. İki gün sonra da vefat etti. Daha 17’sindeydi. Aç aç öldü. Kardeşi ve ben doyayım diye yollara düşmüştü. Artık geri gelmeyecek. Ne olur geç kalmayın olur mu, yoksa Yusuf’lar annesi yüzünden hep aç aç ölecek. Keşke geçen hafta haber edilseydiniz, keşke Yusuf ölmeden gelseydiniz…

TÜİK’in araştırmasına göre ülkede her yıl 200 bin kişi yaşamını yitiriyor. 32 bin kişi kanserden ölüyor, 79 bin kişi kalp hastalıkları nedeniyle can veriyor. Doğum sırasındaki ölüm oranı da yüksek.

Her yıl 200 bin kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de en az 200 kişi Afrika’nın geri kalmış ülkelerinde görüldüğü gibi ‘beslenme ve vitamin yetersizliğinden’ yani ‘açlıktan’ ölüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2007’de ölen 212 bin 731 kişinin 118 bin 59’u erkek, 64 bin 672’si kadındı. 11 bin 284 bebek ise 1 yaşına gelmeden hayata gözlerini yumdu. Ölenlerin 81 bini 75 yaş ve üstünde, 27 bini 70-74 yaş arası, 3 bin 500’ü ise 30 yaşın altında.

İstatistiklere göre, 32 bin 144 kişi kanserden, 10 bin 259 kişi kalp yetmezliğinden, 69 bin 183 kişi ise diğer kalp hastalıklarından öldü.

Serebro-vasküler hastalık olarak tanımlanan beyin kanaması, inme veya felç nedenli ölümlerin çokluğu da dikkati çekti. Toplamda 16 binin üzerinde ölüme neden olan felç ve inmeden 7 bin 840 erkek yaşamını yitirdi.

Yarısı erkek, 62 kişi frengi ve diğer cinsel hastalıklardan, 203 kişi vitaminsizlik ve beslenme yetersizliğinden, 1028 kişi mide ülserinden, 1168 kişi ise sirozdan yaşamını yitirdi.

475 bebek öldü

Doğum sırasındaki ölümlerde sıralama ciddi bir oranla dikkati çekti. Türkiye çapında 18 kadın düşük, 46 kadın gebelik ve lohusalık dönemi komplikasyonlarından, 475 kadın güç doğum nedeniyle öldü. Doğuştan gelen anomaliler nedeniyle ise daha 1 yaşını doldurmadan 475 bebek hayata gözlerini yumdu.

Türkiye çapında önemli ölüm nedenlerinden birini meningokok enfeksiyonları oluşturdu. Temelde bakterinin neden olduğu bir hastalık olarak tanımlanan meningokok, ender görülmesine karşın ciddi bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu nedenden dolayı Turkiye çapında 1942 erkek, 1660 kadın yaşamını yitirdi.

Emekliler ve eşini kaybedenler ön sıralarda yer alıyor

Ölüm istatistiklerine göre, yaşamını yitirenlerin 9 bin 834’ü çalışıyordu. Emekli, ev hanımı ve öğrencileri kapsayan ‘iş ve meslek sahibi olmayanların’ sayısı ise 187 bin. Tarım ve hayvancılık, ormancılık, balıkçılık ve avcılık işlerinde çalışan 2 bin 200, tarım dışındaki üretim faaliyetlerinde çalışan ve ulaştırma makineleri kullanan 2 bin 209, 102 üst düzey yönetici, 368 idari personel, 669 serbest meslek sahibi 2007’de öldü. 113 bin kişi evliyken, büyük bir çoğunluk da eşini kaybettikten sonra öldü. 54 bin kişi eşinin arkasından yaşamını yitirdi.

Açlıktan kim ölmüş diyenlere gelsin. ne çabuk unuttunuz?? Hadi o intihar edenler suçlu peki bu yavrunun ölümüne sebep olanlar kim?? Hadi buna da Allah’tan diyerek kendinizi rahatlatın nasılsa herşeyi işinize geldiği gibi yorarsınız. Suçlu kapitalist sistemin kendisidir. Sistem emekçilerin örgütlenip ayağa kalkarak yıkılmasını bekliyor.

HALKIN BİRLİĞİ

Avukat Ebru Timtik’in teyzesi de tutuklandı…!

Adil yargılanmak için ölüm orucunda olan tutuklu avukat Ebru Timtik’in teyzesi Sultan Kaya, Timtik’e destek …

instagram web viewer instagram profile