Anasayfa / Dünyadan / İran’da zam protestoları: Şiraz’da benzin istasyonları ateşe verildi, Tahran’ın giriş-çıkış yolları kapatıldı..!

İran’da zam protestoları: Şiraz’da benzin istasyonları ateşe verildi, Tahran’ın giriş-çıkış yolları kapatıldı..!

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, hükümetin benzine yaptığı zam nedeniyle dün başlayan protesto gösterileri Tahran, Fars, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, İsfahan, Mazenderan, Kürdistan, Rezevi Horasanı eyaletleri başta olmak üzere ülkenin genelindeki kentlerde devam ediyor.

İran devlet televizyonundaki habere göre, Şiraz’daki göstericiler 2 benzin istasyonu ile 2 polis aracını ateşe verdi. Ayrıca ana caddeleri trafiğe kapatarak şehirdeki kamu binalarına zarar verdi ve güvenlik kameraları, itfaiye araçları ile yoldaki araçları tahrip etti.

Öte yandan Tahran’daki protestocular kontak kapatarak başkentin tüm giriş ve çıkış yollarını trafiğe kapattı ve Tahranpars semtinde bir banka şubesini ateşe verdi.

Benzin zammına tepki gösteren göstericilerin zaman zaman rejim aleyhtarı sloganlar atması ve güvenlik güçleriyle gerginlik yaşaması dikkatleri çekiyor.

İran mollalar rejimi benzin fiyatlarına yüzde 50 zam yaptı ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sistemini uygulamaya soktu. Zam ve kota sistemi uygulamasına karşı halkın tepkisi ülkedeki birçok büyük şehirde gösteriler olarak kendisini dışa vurdu.. Gösteriler sırasında bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi de yaralandı.

İsfahan, Buşehr, Geçsaran, Senendec (İran Kürdistan Eyaleti’nin yönetim merkezi) gibi önemli şehirler, büyük yürüyüş ve protesto gösterilerine tanıklık ediyor.

Tahran’daki bazı göstericiler, araçların kontaklarını kapatarak akaryakıt zammını protesto etti. İranlı vatandaşlar ayrıca başkentte ki en büyük otoyollardan biri olan İmam Ali yolunu kapattı.

Sebep gösterilmeden benzin fiyatlarına getirilen zammı protesto eden İranlılar, araçları ile İsfahan’daki ana yolu kapattı. Ülkenin güneyinde bulunan Fars eyaletinin başkenti olan Şiraz ve Sultanabad’da ise göstericiler lastik yakarak yolları kapattı.

İranlı göstericiler başkent Tahran’ın batısında bulunan Gohardasht, Kermanşah, Yezd ve Tebriz’de sivil itaatsizlik başlatırken, protestocular “Yalancı Ruhani” sloganları attı. Göstericiler, İran polisinin bazı şehirlerde gösterileri zorla dağıtmasının ardında, polislerin göstericileri korumasını talep eden sloganlar da attı.

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’ya göre, Sircan’da bir sivil hayatını kaybederken, bir kaç kişide çıkan olaylarda yaralandı. Sircan Valisi Muhammed Mahmud Abadi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında bir kişinin öldüğünü, ancak ölüm sebebinin henüz netleşmediğini belirtti.

IRNA haber ajansına göre, İran hükümetinin dün akaryakıt fiyatlarına zam açıklamasının ardından dün akşamdan bu yana birçok şehirde gösteriler düzenlendi.

Ajansa göre, İsfahan ve Kirman eyaletine bağlı Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verilirken, polis göstericilere müdahale etti.

Gösterilerin yapıldığı şehirler arasında, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz bulunuyor

İran’da dün benzin fiyatlarına yüzde 50 zam getirilmesi ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sisteminin uygulanmaya başlanması vatandaşların öfkelenmesine neden oldu.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi’nin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

HALKIN BİRLİĞİ

Amerikada Zenci George Floyd’u öldüren polis tutuklandı..!

Minnesota Halk Güvenliği Departmanı Müdürü John Harrington tarafından yapılan açıklamada, Chauvin’in Floyd’un ölümüyle bağlantılı olarak …

instagram web viewer instagram profile