Anasayfa / İşçi-Memur / İSİG verilerine göre Ağustos’ta 208 işçi hayatını kaybetti..!

İSİG verilerine göre Ağustos’ta 208 işçi hayatını kaybetti..!

İSİG’in açıkladığı aylık verilere göre sadece ağustos ayında 208 işçi iş cinayetine kurban gitti. Veriler Türkiye’de her ay Soma Katliamı yaşandığını gözler önüne serdi.

Açıklanan verilere göre yılın ilk sekiz ayında ise 1306 işçi hayatını kaybetti. En çok iş cinayeti tarım iş kolunda olurken geçen ay 7 çocuk işçi hayatını kaybetti. En çok iş cinayeti ise bu ay 13 ölüm ile Manisa’da yaşandı.

Salgından kaynaklı ölüm 224

Salgından kaynaklı yaşamını yitiren işçilerin çoğunun kimlik bilgilerine ulaşılmadığına dikkat çekilen raporda, “Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 224 işçi çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Salgından kaynaklı şu ana kadar resmi olarak 6472 ölüm açıklandı ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 10’una dair bilgimiz bulunuyor. 224 işçi ölümü de bu bilgi ışığında tespit edebildiklerimiz. Gerek bilgimiz olmayan resmi yüzde 90 ölüm gerek salgın sonucu ölen ama kayıtlara salgın olarak kaydedilmeyenleri de düşündüğümüzde salgının ortaya çıkardığı işçi kırımının boyutlarını daha iyi anlayabiliriz” denildi

HALKIN BİRLİĞİ

İSİG: Haziran ayında en az 188 işçi iş cinayetlerinde can verdi..!

İSİG’in hazırladığı rapora göre, 2020 yılında yaşanan iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle: Ocak ayında …

instagram web viewer instagram profile