Anasayfa / Onlardan Bize / İşkencede Katledilmesinin 39.Yılında Ali Ekber Yürek Yoldaş Kavgamızda yaşıyor..!

İşkencede Katledilmesinin 39.Yılında Ali Ekber Yürek Yoldaş Kavgamızda yaşıyor..!

“Sen türküler söyle 
ve gülümse küçüğüm 
çünkü sesinin 
ırmağıyla yeşerecek 
hasretin bozkırları …ayak izlerini saklayan dağlara
şahanımdır dedi en yücesi
ve düştüm ardına
ne kolye ne pranga
kırdım düzenin esaret zincirini
rehberim oldu özgür şarkılar
tebessümünü siper eyleyip vuruşurken.
yollara sordum seni
engebelli, dolambaçlı ,sarp yollara
pir sultan kızıdır dedi en uzunu
ve düştüm ardına
geriye dönenler gördüm figan makamında
ne gözde fer, ne yürekte aşk, ne dizde takat
fakat yüzlerinde büyüyen çirkinlik vardı”
anladım o zaman bir kez daha”

Ölümsüzleşen yoldaşların ardında anlatmak ve yazmak ve zor olsa da şehitlerimize karşı devrimci sorumluluğumuz ve Onların yarım bıraktıklarını tamamlama yoldaşlık görevlerimiz gereği , onların yaşamını yeni kuşaklara anlatmak ve Onların de erdemleriyle donanmak şehitlerimizi emekçilere tanıtmak bakımından büyük önem taşıyor.

Ali Ekber Yürek yoldaş 1957 yılında Dersimin Ovacık Güneykonak köyünde yoksul bir Kürt ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha küçük yaşında Dersim katliamı hikayeleriyle büyüyen Ali Ekber yoldaş bölgede devrimci faaliyet yürüten TKP-ML Hareketi faaliyetlerinde daha küçük yaşında etkilenerek devrimci oldu. Ortaokul ve liseyi Ovacıkta okuyan Ali Ekber yoldaş, yüksek öğrenimine Tokat Eğitim enstitüsünde devam etti. 1976 ayrılığında Hareketin saflarında yer alarak dogmatik Partizan hizbine karşı ısrarla ve inatla savaşım yürüttü. Önce sempatizan ve ardında bir militan olarak saflarında yer aldığı TKP-ML Hareketinin faaliyetlerin geliştirip güçlendirmek için canla başla çalıştı. Dersimde bir dönem öğretmenlik yapan Aliekber yoldaş, mücadelenin ihtiyaçları doğrultusunda tereddüt duymadan öğretmenliği bırakıp profesyonel bir devrimci olarak tüm yaşamını devrim ve sosyalizmin zaferine adadı. Dersimin değişik alanlarında devrimci sorumluluklarını yerine getiren Aliekber yoldaş bölgede deşifre olup aranır duruma düşünce örgüt tarafından Elbistan ve çevresinin sorumluluğuna atandı. 12 Eylül faşist darbesinin gemi azıya aldığı ve her yerde sıkıca aranır durumda olmasına karşın, Elbistan ve çevresinde hem örgütsel çalışmayı yeniden düzenlemeye ve hemde emekçileri faşist cuntaya karşı örgütleyip mücadeleye seferber etmeye çalıştı.

Kayseri Komando Tugayının Elbistan ve bölgesine kaydırılarak Afşin-Elbistan ve K.Maraş jandarma ve polisinin başlatmış olduğu kırım ve zulüm operasyonun yüzlerce sıradan emekçi ve devrimci gözaltına alınarak Musa kod adını kullanan Ali Ekber yoldaşın yakalanması ve böylece TKP-ML Hareketinin bölgedeki örgütsel faaliyetlerinin tasfiye edilmesi hedefleniyordu.

Nitekim 6 Mayıs 1981 günü Elbistan’da Kayseri Komando Tugayı elemanlarının bir eve yapılan baskın sonucu sahte kimlikle Ali Ekber yoldaş gözaltına alınarak 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığının denetimindeki Afşin YSE işkence merkezine götürülür. Daha önceden yakalanıp Afşin işkencehanesin de tutulan ve poliste çözülerek Musa yoldaşın üzerine ifade ifadede verenlerin yüzleştirilmeleri sonucu Ali Ekber yoldaşın kimliği açığa çıkar. Aliekber yoldaş gözaltına alındığında ve kimliği açığa çıktığından itibaren,.K. Maraş’ın Afşin ilçesi YSE binası başta olmak üzere Elbistan, Maraş merkezdeki günlerce en ağır işkencelere maruz kalır.

Ali Ekber yoldaşa gözaltına alındıktan itibaren günlerce en ağır işkencelere uğradığını bizzat o dçnemde gözaltında birlikte kaldıkları yoldaşlarının tanıklığı yanında, ailesine teslim edilen bedeninde işkence yapılmadık yer olmadığı tespit edilmiştir. El ve ayak parmaklarıyla, cinsel organı, dişleri elektrik ve sigara yanıklarının ileri düzeyde olduğu, kum torbası ile dövülmesinden dolayı sürekli kan işediği kan işeyip kan kustuğu ve ve ayrıca uzun süre ve sıklıkla filistin askısında tutulması nedeniyle sağ omzunun kırık veya çıkık olduğu tespit edilmiştir.En son Maraşta kendisine banyo yaptıran bir yoldaş Ali Ekberin kolunun kırık olduğunu,omzunun çıkık olduğunu ve ağır işkencelerden dolayı vücudunun tanınmaz halde ezilmiş olduğunu, üzerine su döktüğünde acı çektiğine tanıklık etmiştir. Nitekim mezarı yeniden açıldığında da yüzlerce kişi tarafından sağ omzunun sol omuza göre 2-3 cm daha düşük ve aralık halde durduğu görülmüştür.

Herkesinde bildiği gibi Ali Ekber Yürek yoldaş K.Maraş işkencehanelerin de sınır tanımaz işkencelere maruz kaldığından dolayı üç haftalık işkencenin ardında 25. Mayıs 1981 yılın da katledildi. Ali Ekber Barış yoldaşın katilli bizzat işkencelere giren K.Maraş sıkıyönetim komutanı Yusuf Haznedaroğluydu. İşkenceci katiller sürüsü her zaman olduğu gibi hem Ali Ekber Yürek yoldaşı işkencede katlettiler ve hemde ardından “intihar ettiği yalanını ” öne sürdüler.25 Mayısta işkencede katlettikleri Ali Ekber yoldaşın naaşını 26 Mayıs 1981 yılında ailesine “parkasının ipiyle kendini hücresinde astı”yalanıyla teslim ettiler.İşin ilginç olanı Ali Ekber yoldaşın intihar ettiğini söyledikleri hücrenin boyu 80-100 cm yüksekliğindeydi. Ali Ekber yoldaşın boyu 1,75 cm’in üzerindeydi. Buda Ali Ekber yoldaşın işkencecilerin istediklerini söylemediğinden dolayı işkencede katledildiğini lidğini ve intihar etti süsü verildiğini gösteriyordu. .

Devrim için yaşamını feda etmekten çekinmeyen Ali Ekber yoldaşı anlatmak, bir yerde zor dönemlerde nice kahramanların yazılmamış ve söylenmemiş kavgalarını ve öfkelerini, sevgilerini, fedakarlıklarını, cesaretlerini, soylu direnişlerini anlatmaktır. Ali Ekber yoldaş devrimci kavgada her daima özveri örneğiydi. Tüm yaşamını mücadeleye adamış örnek aldığı önderi Kaypakkaya militanlığının, kararlı ve inançlı emekçilerindendi.

AliEkber yoldaş komünist hareketin ölçülerinde, yaşam, ilişki ve kültüründe sade, doğal, dürüstlüğü, samimiyeti ile gerçek yoldaşlığı yaşatanlardandı. Her koşulda hareket çizgisinin, proleter devrimci ruhunun ve direnişinin en öncü savaçısıydı. Devrim ve sosyalizme olan sevdası, genç yaşında katıldığı devrim ve sosyalizm mücadelesinde ömrünün son anına kadar da devrime olan aşkı ve bağlılığı ile her zaman örnek aldığımız yoldaşlarımızdandı.

Zor dönemlerin devrimci militan sürekleyici simgesi olan, uzlaşmaz mücadeleciliği her koşulda uygulayan ve başarı için yeni taktikler uygulayan bir öncü savaşçıydı. 12 Eylül faşist darbesinin emekçiler üzerine çökmüş olan kara bulutları dağıtmada ele avuca sığmayan dirençli duruşuyla yoldaşların güven abidesiydi. Mücadele ettiği her yerde korkuyu kovan ve temsil etmiş olduğu militan devrimci duruşla, onuru ve direnişi iç içe yaşatan bir yoldaştı.

Dersimden Elbistan’a geniş coğrafyada kavganın en önünde savaşan AliEkber yoldaştı. Engin tecrübesi ve birikimi, yaratıcılığı ile korkmadan-yılmadan kavgayı her alanda örmeye çalıştı.

12 Eylül askeri faşist darbesinin geri çekilme taktiğini faaliyet yürüttüğü bölgede uygulamaya çalışırken, bu temelde tekrar eski mevzilerin toparlanması ve örgütlenmesine yönelen, birçokları gibi olmaz, yapılamaz denilen, sahte yaşam ve ilişkileri ile geri yaşam tarzı içerisine girenlere karşı, devrimci kavga içinde olan yine AliEkber yoldaştı. Tüm imkansızlıklara ve zorluklara, ihanet dayatmalarına rağmen, devrimci yaşamda ısrarlı olduğunu, bundan en ufak bir taviz vermeden yaşam ve pratik duruşunda herkese devrimci-sosyalist militanlığının gereklerini göstermiştir.

Komünist militan çizgide asla taviz vermeyen ve yalpalamayan, bireysel hesap ve çıkarlara girmeyen, kendisini kaygısızca devrime, sosyalizme ve halka adayan Ali Ekber yoldaş emekçi ve sade bir TKP-ML Hareketin neferiydi. Halk adamı özellikleriyle halka hizmet etmeye gönül veren, halkı üslup ve yaklaşımlarıyla etkileyen, genciyle genç, yaşlısıyla yaşlı gerçek bir halk önderiydi. Girdiği her yeri etkilediği gibi bu etkisi geçmişten bu günümüze kadar hala da devam etmektedir,

Ali Ekber Yürek komünizm davasına sıkıca bağlanmış bir yoldaştı. Çünkü sade, doğal, dürüst, sevgi ve saygıyla etrafına yaklaşan, paylaşımcı, bütünleştirici, gerçek komünist ruhla, onun moral ve maneviyatıyla, gerçek yoldaşlık ölçüleriyle TKP-ML Hareketini temsil eden ve sonuna kadar pratiğiyle güven veren bir yoldaştı. Örgüte sonuna kadar bağlı, hizmeti ve emeği esas alan, mevki ve yetki derdi olmayan, mücadele dışı anlayışlara karşı açık ve net tavrı olan bir komünisti çünkü Ali Ekber yoldaş işkencede ideolojisine sonuna kadar bağlı, faşist saldırılara taviz vermeyen ve kendi öz gücüne ve devrimci hedefe kilitlenen, yoldaşları na ve örgütüne güvenen, inanan, onu koruyan, halkına hizmet için kendini adamaktan sakınca gerçek bir devimci militandı.

İşkencede katledilmesinin 39.Yılında Ali Ekber yoldaşın anısı önünde saygıyla eğiliyor, mücadelesini ve hedeflerini başarıncaya kadar bağlılığımızı, yerine getireceğimizin birkez daha sözünü yineliyoruz.

HALKIN BİRLİĞİ

47.Yılında Ahmet Muharremin Çiçek’in Katli ve Şehremini Direnişi..!

“Dalın üstünde kuş,Kavgada söylenen türkü,Beyaza boyanmış gökyüzü,Ve bir de sen kalmışın aklımda,O soğuk ilkyaz gününde.”Devrim …

instagram web viewer instagram profile