Anasayfa / Haberler / İstanbulda Amedde Gözaltılar Protesto Edildi..!

İstanbulda Amedde Gözaltılar Protesto Edildi..!

İstanbul’da Amed belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması protesto edildi. Polis eylemin sona erdirilmesi için sıklıkla müdahale etti.

. ‘HDP halktır halk burada’, ‘Gültan Kışanak, Fırat Anlı onurumuzdur’, ‘Belediyeler halkın iradesidir’ sloganları atarak Galatasaray Lisesi önünde bir araya protestocular yaklaşık bir saattir oturma eylemi yaptı. Polis oturma eyleminin sona erdirilmesini ve açıklama yapılıp eylemin bitirilmesini istiyor…

Eylemde konuşan HDP İstanbul eski milletvekili ve EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, “15 Temmuz sonrası ülke demokratik haklar ortadan kaldırılarak hukuksuz ve keyfi şekilde yönetilmek isteniyor. Bunu dün Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla gördük. Kışanak’ın Kürt sorununun siyasal yöntemlerle çözülmesi için özerklik açıklaması yapmasında bir suç yoktur. Terör konseptiyle herkesi susturmak amaçlanıyor. Bizler demokratik güçler ve barış isteyenler Kışanak ve Anlı gibi bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Diyarbakır Valiliği’ne sesleniyorum Kışanak ve Anlı kaçan insanlar değildir. Derhal serbest bırakılsınlar. Silahlar sussun Türkiye’nin demokratik inşaası için çaba içerisinde olalım” dedi.

ERBAŞ: KESİNTİSİZ EYLEM

HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş da konuşmasında, “Diyarbakır’daki gözaltılarla birlikte kesintisiz eylem başlattık. Kesintisiz eylem sürecimiz ikinci bir duyuruya kadar devam edecek. Amed bizim için çok önemlidir. Yapılan sıradan bir gözaltı değildir. Doğrudan halkın iradesine bir saldırıdır. Bu zulme ve dayatmalara asla boyun eğmeyeceğiz. Halkın iradesi bu zulmü mutlaka bir gün yenecektir. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulunuyoruz. ‘Zulme karşı direnmek meşrudur’ anlayışıyla kesintisiz eylemimiz devam edecektir” dedi.

HDP İstanbul Meclisi, HDP İstanbul il örgütü ve DBP İstanbul İl Örgütü adına yapılan açıklamada da, “Erdoğan-AKP iktidarı halkın iradesini çiğneme adımlarını tam bir intikam duygusuyla sürdürmektedir. Kürt halkının siyasi iradesine yönelik bu düşmanca tutumla demokratik siyasetin ve demokratik muhalefetin tasfiyesi hedeflenmektedir. Bu hukuksuz ve keyfi gözaltı evrensel insan haklarına, demokratik hukuk ilkelerine ve ve Türkiye’nin imzalamış olduğu demokratik sözleşme ve antlaşmalarına aykırıdır” denildi.

 

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri, 802’nci eyleminde Gazeteci Ferhat Tepenin Akibetini Sordu..!

Cumartesi Anneleri, 27 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Özgür Gündem …

instagram web viewer instagram profile