Anasayfa / İşçi-Memur / İşten atma gerçekten yasaklansın, yaygın test yapılsın, ücretler yükseltilsin..!

İşten atma gerçekten yasaklansın, yaygın test yapılsın, ücretler yükseltilsin..!

Koronavirüs salgınının yeniden yükselişe geçtiğini, emekçilerin ise salgına karşı kaderlerine terk edildiğini, ücretlerinin eridiğini belirten İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) işten atmaların yasaklanmasını, yaygın test yapılmasını, ücretlerin insanca yaşanacak seviyeye yükseltilmesini istedi.

İİSŞP yaptığı son toplantının sonuçlarını yazılı bir açıklamayla paylaştı. Yeniden yükselişe geçen salgının emekçileri ve yoksulları vurduğu belirtilen açıklamada, Kovid-19’un işçi sınıfı hastalığı haline geldiği vurgulandı. Bir yandan da işçilerin ücretlerinin eridiği, yoksulluğun yaygınlaştığı belirtilen açıklamada, sermaye ve iktidarın krizin ve salgının faturasını işçilere çıkarttığına dikkat çekildi. Platformun yaptığı açıklamada şu tespitler ve talepler öne çıktı:

– İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yeniden düzenlenerek pandemi sürecinde Covid-19 testi, tüm işyerlerinde ücretsiz ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

– İşsizlik Sigortası Fonu’nu patronların yağmasına açan kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği yerine salgına karşı ücretli izin talebi hayati bir önem kazanmaktadır.

– Uzaktan çalışma, emekçiler için ekonomik-sosyal hak kayıplarına yol açmakta ve esnek-güvencesiz çalışmayı yaygınlaştırmaktadır. Bu durum önümüzdeki süreçte işçi sınıfımız açısından daha da olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

– Hayat pahalılığı ve ücretlerdeki kayıplara ek olarak vergi yükü de işçi ve emekçilerin omzuna yüklenmektedir. Bu dönemde vergi adaletinin sağlanması; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması talebi sendikaların ve emek örgütlerinin acil gündemlerinden biridir.

– Önümüzdeki dönemde asgari ücretin belirlenmesi süreci, işçilerin ve sendikaların esas gündemlerinden biri olacaktır. İnsanca yaşanacak bir asgari ücret ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması yakıcı ortak mücadele konularından biridir.

Sınıfın yaşadığı bu sorunların ortak mücadeleyle çözülebileceğini belirten İİSŞP, “İşten atmaların gerçek anlamda yasaklanması, yaygın test, ücretli izin, ücretlerin insanca yaşanabilir bir seviyeye yükseltilmesi ve vergi adaleti taleplerimiz etrafında başta işyerlerimiz, fabrikalarımız olmak üzere her yerde ortak mücadeleyi geliştireceğimizi ve büyüteceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz” dedi.

HALKIN BİRLİĞİ

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu(İİSŞP): Fabrikaların neredeyse tümünde vaka var; yaygın test, ücretli izin uygulansın..!

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, fabrikalarda artan vaka sayılarına dikkat çekerek pandeminin başından bu yana …

instagram web viewer instagram profile