Anasayfa / Özgür Kadın / İsviçre’de kadınlar ‘eşit işe eşit ücret’ talebini haykırdı..!

İsviçre’de kadınlar ‘eşit işe eşit ücret’ talebini haykırdı..!

İsviçre’de kadınlar eşitlik talebiyle ülkenin birçok kentinde sokaklara çıktı. Başta Lozan, Cenevre, Zürih, Neuchatel ve Bern olmak üzere öğlen saatlerinden itibaren sokaklara çıkan kadınlar, ‘eşit işe eşit ücret’ talebini haykırdı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülke çapında 300 kişiden fazla eylem ve etkinliklerin yasaklı olmasından kaynaklı, kadınlar bütün kentlerde olduğu gibi Lozan’da da kentin farklı 4 meydanında eş zamanlı etkinlikler düzenledi. Yapılan açıklamalar ve dağıtılan el bildirilerinde kadınların hayatın her alanında ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekildi. Kadınların işyerlerinde erkeklerle aynı işi yapmasına rağmen daha az ücret aldığına dikkat çekilen açıklamalarda, kadının evdeki emeğinin ise görmezden gelindiği belirtildi.

ŞİDDET VE AYRIMCILIĞIN SON BULMASI TALEBİ Kadına yönelik şiddetin yaşamın her alanında uygulandığı belirtilen açıklamalarda, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın son bulması için hükümetin gerekli bütün yasal düzenlemeleri yapması gerektiği ifade edildi. Irkçılık karşıtı mesajların damga vurduğu eylemlerde Siyahi kadınlara yönelik şiddetin özellikle görünmezden gelindiği ve cezasız kaldığı belirtildi.

Yapılan açıklamalar ardından kadınlar, kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusunda düzenlenen atölyeler düzenledi. Kadınlar daha sonra Las Tesis dansı yaptı.

Kürt kadınların da yoğun olarak katıldığı eylemlerde, Türkiye’nin çetelerle işgal ettiği Efrin kentinde kadınların kaçırılması, tecavüz ve köle olarak satılmasına dikkat çekilen pankartlar taşındı, bildiriler dağıtıldı. Benzer şekilde ülkenin bütün kentlerinde sokaklara çıkan kadınlar, eşitlik taleplerini haykırdı

HALKIN BİRLİĞİ

Kadın Şiddetine Hayır..!

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı açıklamalar doğrultusunda bütün dünya da CORONA nedeni ile cezaevleri boşaltılırken, cezaevi …

instagram web viewer instagram profile