Anasayfa / Genel / İYİ PARTİ Lideri Akşener HDPye saldırarak Saraya Göz mü Kırpıyor..!

İYİ PARTİ Lideri Akşener HDPye saldırarak Saraya Göz mü Kırpıyor..!

HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “Seçim döneminde bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır” sözlerine karşılık veren İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Ne benim, ne arkadaşlarımın HDP’ye ‘Biz nerede, ne yapalım’,’ diye soru sormuşluğumuz resmi, gayri resmi yoktur. İsnat eden bunu ispat etmekle görevlidir” ded

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder‘in “Seçim döneminde bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır” sözlerine karşılık veren İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Ne benim, ne arkadaşlarımın HDP’ye ‘Biz nerede, ne yapalım’,’ diye soru sormuşluğumuz resmi, gayri resmi yoktur. İsnat eden bunu ispat etmekle görevlidir” dedi.

‘ANCAK MEMNUNİYET DUYARIZ’

“Burada asıl dikkatimi çeken saygısızlık konusu. Sayın Önder, bu HDP’nin yönetim kadrosunu PKK‘nın yanında gören İYİ Parti’yi ve onun genel başkanını saygısızlıkla suçluyorsa şunu mu demek istiyor: ‘Kardeşim biz PKK’nın yanında yöresinde değiliz. Sen bize saygısızlık ediyorsun’ mu demek istiyor? Bunu demek istiyorsa dolandırmaya gerek yok. Açık açık söylemelidir. Biz bundan HDP’nin kurumsal sisteminin yöneticilerinin ‘Bizim PKK’yla herhangi bir alakamız yoktur, bize saygısızlık ediyorsunuz’ sözlerinden ancak memnuniyet duyarız.”

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Bizim gözümüzde HDP, terör örgütü PKK’nın uzantısıdır. Kandil’in yanında konumlandırıyoruz” açıklamasına HDP’li Sırrı Süreyya Önder’den sert bir yanıt gelmişti.

Önder, seçimlerden önce İYİ Parti’den yetkililerin kendilerinden çalışmalar konusunda fikir aldıklarını ve buna göre çalışma planı yaptıklarını belirterek, “Bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden parti, bugün bize koordinat biçemez. İyi Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır” ifadesinde bulunmuştu.

Mithat Sancar’dan İYİ Parti’ye: Derdiniz Saray’da oturacağınız bir masaysa muhalefeti alet etmeyin.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İYİ Parti’nin HDP’ye yönelik suçlamalarına ve Genel Başkan Meral Akşener’in ‘memleket masası’ kurulması önerisi yaparken HDP’yi dışta tutmasına tepki gösterdi. Sancar, “Derdiniz memleket masası değil de Saray’da oturacağınız bir masaysa bunun için muhalefeti alet etmeyin. Daha açık davranın” dedi. Sancar, iktidarın darbe söylentileri için de “Darbe polemiği ve spekülasyonu üzerinden herhangi bir siyasi kazanç elde etme hesabı da etik değildir siyaseten de tehlikelidir” dedi.

Kısa Dalga Podcast’te Gazeteci Kemal Göktaş’ın ‘Zor Soru’ programına katılan Sancar, Akşener’in HDP’ye yönelik açıklamalarına ilişkin olarak şunları söyledi:

“Ortada planlı bir rahatsız etme hamlesi var. Açık söyleyeyim: İYİ Parti’nin ve genel başkanının niyetleri nedir, bilmem. Saray’la bir ilişkiye girmek istiyorsa bunun için bizim üzerimizden manevra yapmasına gerek yok. ‘Memleket masası’ diyor Meral Hanım. Bu ülkenin üçüncü büyük partisi hariç, diğer partilerin başkanlarını sayıyor; birlik ve beraberlikten söz ederek memleket masası öneriyor. Çok derin bir analize ihtiyaç yok. Siz en az 6 milyon oyu olan Meclis’te ve Türkiye’de üçüncü büyük partiyi katmadan birlik ve beraberlik sağlayacaksınız öyle mi? Hayır. Derdiniz birlik beraberlik değil o zaman. Derdinizi açık söyleseniz diyoruz. Derdiniz başka. Derdiniz memleket masası değil de Saray’da oturacağınız bir masaysa bunun için muhalefeti alet etmeyin. Daha açık davranın. Deyin ki Saray’da bir masa… O masanın oluşması için AKP ile ilişkiler farklı bir kanala akabilir. İYİ Parti gerçekten muhalefette ise, iktidardan farklı olduğu yanlarını ortaya koymak zorundadır. Mesela ‘Bu iktidar kutuplaştırıcı bir politika izliyor, dışlayıcı ve ayrıştırıcı bir üslubu var’ diyorlar. Oysa bize karşı iktidarın yaptığı şeyin aynısını yapıyorlar. O zaman zihniyet olarak iktidarla çok yakın duruyor İYİ Parti. HDP’ye yaklaşım burada turnosoldur. İktidar çok uzun zamandır bütün politikalarını bizi ötekileştirme ve düşmanlaştırma üzerine, kriminalize etme üzerine kurmadı mı, diğer partilere de bizim üzerimizden yönelmedi mi? Aynı şeyi İYİ Parti de yapıyor. O zaman bayağı örtüşüyor zihniyeti. Fiilen de ittifak yapmak istiyorsa yanına, muhalefeti alarak gitmesine gerek yok. Kendileri de gidebilirler. Bizimle uğraşmasınlar, biz Türkiye’de demokrasinin ve barışın sigortasıyız. Bizsiz Türkiye’ye demokrasi gelmesi çok zor. Bizim katkımız ve birikimimiz olmadan Türkiye’nin şu an yaşadığı demokratik, toplumsal ve ekonomik çöküşle baş etmek gerçekten mümkün değil.”

“Darbe polemiğinden siyasi kazanç elde etme hesabı etik değil”

‘DARBE POLEMİĞİNDEN SİYASİ KAZANÇ ELDE ETME HESABI ETİK DEĞİL’

Sancar, darbe söylentilerine ilişkin olarak ise darbe ihtimalini işaret eden verileri görmediğini, fakat darbe tartışmasının ciddi bir tartışma olduğunu söyledi. İktidarın elinde veriler varsa muhalefetle paylaşmasını ya da Meclis’i toplayarak bilgi vermesi gerektiğini ifade eden Sancar şöyle devam etti:

“Biz her türlü darbe girişimine karşı amasız, fakatsız durmaya hazırız. Bu Meclis 16 Temmuz 2016’da darbe girişiminin ertesi günü oybirliği ile darbeye karşı çıkma bildirisi hazırladı. Partiler aynı partiler. Gelsinler bu meclisi bilgilendirsinler. Hep birlikte ciddi bir tehdit olduğuna kanaat getirirsek karşısında duralım. Aksi takdirde yapılan şey hayaletler salmaktır, gölge boksudur, suyu bulandırmaktır. Bunun iktidar dahil hiç kimseye faydası yoktur. Darbe polemiği ve spekülasyonu üzerinden herhangi bir siyasi kazanç elde etme hesabı da etik değildir, siyaseten de tehlikelidir.”

TOPLUMSAL BARIŞ UYARISI

Sancar, Sevda Noyan’ın bir TV programında 50 kişiyi öldürebileceğine ilişkin sözleri ve ölüm orucuna ara verdikten sonra hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesine yönelik tehditleri değerlendirirken de şöyle konuştu:

“Siz yukarıda düşmanlık dili üretirseniz aşağıda, toplumsal alanda fiili düşmanlığın ortaya çıkmasının da zeminini hazırlarsınız. Hiçbir kaygı duymadan, başına herhangi bir şey geleceğini düşünmeden 50 kişiyi öldürebileceğini söylüyor. Demek ki burada yargı da hukuk da etik de devre dışı bırakılmış. O zaman Türkiye’de toplumsal barış açısından çok ciddi bir problem olduğunu kabul etmek lazım. Ben daha vahim örnek olarak İbrahim Gökçek’in cenazesine yapılmak istenenleri göstermek isterim. Bölgede çatışmalarda hayatını kaybetmiş örgüt mensuplarına ait onlarca yüzlerce mezar tahrip ediliyor. Oysa Habil ile Kabil hikâyesine kadar geri gidebiliriz. Ölüm ve mezara gömülme hakkı belki de bütün inançların ortak kutsalıdır. Ölüye, mezara ve ölenin hatırasına saldırmaya kalktığınızda insanın bütün saldırganlığını, yıkıcılığını engelleyen medeni sınırlarını ortadan kaldırmış olursunuz. Medeniyet kaybının en çarpıcı sonuçlarından biri budur. Çünkü insaniyetten çıkıyorsunuz. Hiçbir inanç, siyasi görüş, hiçbir kişisel yaklaşım ölüye, mezara saldırmayı asla meşru kılamaz. Buna hep beraber karşı çıkmadığımız takdirde hepimiz insanlığımızdan büyük parçalar kaybetmeye devam edeceğiz.”

HALKIN BİRLİĞİ

HDP 9 maddelik tutum belgesi açıkladı: “Hep birlikte demokratik bir geleceğe”..!

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin yeni döneme ilişkin strateji hattını …

instagram web viewer instagram profile