Anasayfa / Özgür Kadın / Kadın Şiddetine Hayır..!

Kadın Şiddetine Hayır..!

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı açıklamalar doğrultusunda bütün dünya da CORONA nedeni ile cezaevleri boşaltılırken, cezaevi koşullarının bu süreci atlatmaya elverişli olmadığı açıktır. Bu salgın hastalık zamanlarında bile cezaevlerinde en basit yaşamsal ihtiyaçların dahi karşılanmadığını ve Adalet Bakanlığının almış olduğu tedbirlerin yetersiz olduğunu biliyoruz. Salgının cezaevlerinde bulunan tutukluların tümüne yayılma riski halen devam ederken AKP-MHP hükümeti infazda eşitlik ilkesini uygulamayarak çıkarmış olduğu bu yasası ile toplumun hassasiyetlerini hiçe saymıştır.Sadece kendisine sorun teşkil etmeyenlere; hırsızlara, çocuk istismarcılarına, çetelere ve kadına şiddet uygulayanlara özel bir yargı paketi uygulamıştır. Gazeteciler, avukatlar, çocukları ile birlikte tutsak edilen anneler, aydınlar ve siyasi tutsaklar bu yargı paketinin dışında bırakılmışlardır. Sadece adil yargılanma talebi isteyen, anayasal düşünce özgürlüğünü savunan tüm gazeteci , aydın ve siyasi tutsakları keyfi nedenlerle bu zor şartlarda dahi içerde tutsak etmeye devam eden hükümet kadın katillerini, hırsızları,uyuşturucu tacirlerini, çocuk istismarcılarını hiçbir önlem almadan dışarıya çıkartmış ve çıkarıldıkları ilk günden itibaren suçlarına kaldıkları yerden devam etmişlerdir.Bu suçların mağduru olan kadın ve çocuklar düşünülmeden salıverilen faillerin denetlenmesi ile ilgili hiçbir önlem alınmamış tam tersine 6284 sayılı şiddetin önlenmesi yasasının korunma kararları kadınlar aleyhine esnetilmiştir.
Suçlarına kaldıkları yerden devam eden bu zihniyete göz yuman AKP-MHP faşist bloğu sadece adil yargılanma talebinde bulunan ve talepleri karşılanmadığı için açlık grevlerinin, ölüm oruçlarının başlamasına da göz yummuştur.Türkiye cezaevlerinde kalan başta hasta tutsaklar olmak üzere 65 yaş üstü tutuklular, kadın ve çocuk tutsaklar özellikle kapsam dışı bırakılmıştır.Yaşamın her alanında olduğu gibi hapishanelerde de kadınlar en zorlu süreçleri yaşıyor.
Yine bu süreçte her alanda süren cinsiyet ayrımcılığının bir yansıması olarak kadın siyasetçilerin, eşbaşkanların tutulduğu Kandıra gibi cezaevlerinde ihlaller artmıştır.
Birçok cezaevinde yaşanan durumların yanı sıra mahkumlara uygulanan hak ihlalleri artmış ve tecrit daha çok derinleşmiştir. Biz başta kadınlar, anneler ve tutuklu yakınları olarak hükümeti bir an önce eşitlik ilkesini uygulamaya çağırıyoruz.Cezaevlerinde bulunan başta hasta ve 65 yaş üstü tutsaklar olmak üzere bütün cezaevlerinin boşaltılması çağrısında bulunuyoruz.
Biz kadınlar her yerde yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Tüm şüpheli kadın ölümlerinin aydınlatılması için, kaybedilen kadınların akıbetinin ortaya çıkartılması için, infaz yasasında ki eşitsizliklerin giderilmesi için, hükümlü ve tutukluların sağlık haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

KADIN MÜCADELESİ HER YERDE
JIN JIYAN AZADİ
HDP KARTAL KADIN MECLİSİ

HALKIN BİRLİĞİ

Kadıköy’den seslenen kadınlar: Erkekleri aklama, yargıla!

Uzman Çavuş Musa Orhan tecavüzü sonrası intihara sürüklenen İpek Er’in ölümüne ilişkin eylem yapan kadınlar, …

instagram web viewer instagram profile