Anasayfa / Özgür Kadın / Kadınlar İçin Siyaset gerilim..!

Kadınlar İçin Siyaset gerilim..!

PODEM’in araştırmasına göre Türkiye’de kadınların sadece yüzde 21’i siyasetle ilgili. Kadınlar için siyaset, daha çok ‘oy’ ve ‘gerilimi’ çağrıştırıyor. HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ise kadınların aktif katılımını sağlıyor

Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM) kadınların siyasete gösterdikleri ilgiyi araştırdı. Araştırma Türkiye’nin 12 şehrinden ve farklı siyasi görüşlerden 2 bin 832 kadının katılımıyla gerçekleştirildi. “Kadınların Gözünden Türkiye: Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Meseleler” konulu araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre siyasete en çok ilgi gösterenler orta yaş, en az ilgi gösterenler ise elli yaş üstü yaş grubu olurken, kadınlardan yüzde 76’sı hayatlarında hiçbir siyasi etkinliğe katılmadığını belirtti.

En çok mitinge katılıyorlar

BCC’de yer alan habere göre katılım gösterilen az sayıda siyasi etkinliğin başında mitingler geliyor. Kadınlar, “yalan” ve “yetkilerin kötüye kullanılmasını” siyasetten uzak hissetmelerinin en önemli nedenleri arasında olduğunu söylüyor.

HDP’li seçmenler aktif

31 Mart yerel seçimleri öncesinde gerçekleştirilen araştırmada “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” seçmeni kadınların siyasete ilgilerinin birbirine yakın oranlarda olduğu görülürken, İYİ Parti ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren kadınlar siyasete dahil olma konusunda daha aktifler. PODEM’in proje yöneticisi Zeynep Gülöz Bakır, HDP’nin eşbaşkanlık sisteminin, İYİ Parti’nin ise kadın bir lidere sahip olmasının bu duruma etkisi olduğunu belirtti. Bakır, araştırmaya katılan kadınların geçmişten bu yana siyasette ve toplumda daha görünür hissettiklerini, fakat bu durumun toplumsal eşitsizlikleri bertaraf etmeye yetmediğini ekliyor.

Erkeğin dili şiddet

Anket sonuçlarına göre, siyaset sözcüğü kadınlara en çok “oy verme” ve “gerilim” kavramlarını anımsatıyor. PODEM’in anonim kaynaklardan derlediği verilere göre, siyaset sözcüğü kadınlara “erkekliği” ve “takım elbise giymiş erkekleri” çağrıştırıyor. Siyasetçi dendiğinde ise akla ilk olarak liderler figürleri, milletvekilleri, seçimler, ardından ise tartışma ve gerilim geliyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 54’ü gündemdeki siyasi gerilimlerin huzurlarını kaçırdığını, yüzde 40’ı ise siyasetin hayatlarını etkilediğini düşünüyor. Kadın Adayları Destekleme Derneği’nden Hilal Dokuzcan, bu durumun sebebinin siyasette aktif olarak kullanılan dil ve alışkanlıklar olduğunu söyledi. Dokuzcan, “Erkeğin siyasette kullandığı dil şiddetle örülmüş bir duvar. Bu ayrım şiddetten ve gerilimden doğuyor. Kadın zaten ayrımcılığa uğrayan bir kesimin içinde, oradaki çatışma kültürü de kadını iyice uzaklaştırıyor” dedi. Kadınların bu durumu aşmak için umut verici bir pozisyonda olduğunu belirten Dokuzcan, “Barış ve huzur zaten siyasette eksik olduğu için erkekler de bir noktada tıkandı” diye konuştu. Bu düşük ilgi ve katılıma rağmen, araştırmaya katılanların yüzde 63’ünün kadınların katılımının siyaseti olumlu yönde etkileyeceğine inandığı görülüyor.

Yerel yönetim daha sıcak

Araştırmaya göre, kadınlar yerel yönetimleri büyük ölçekli siyasete göre daha olumlu ve verimli buluyor. Yerel yönetimler “kamu hizmeti” kavramıyla bağdaştırılıyor ve siyasi parti binalarına kıyasla kadınlar tarafından daha çok ziyaret ediliyor. Hilal Dokuzcan ise, yerel siyasetin dinamikler içerisinde kadınların kolaylıkla ulaşabileceği ve her anlamıyla katılım sağlayabileceği bir alan olduğunu belirtti. Dokuzcan, kadının siyasete olan ilgisi artsa da özellikle belediyelerde adaylaşma sürecinde karşısına birçok engel çıktığının altını çizdi.

HALKIN BİRLİĞİ

Diyanet Bir Sen’in hedefi İstanbul Sözleşmesi: Erkeklere zulüm..!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imam, müezzin ve müftülerin yer aldığı Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası …

instagram web viewer instagram profile