Anasayfa / Haberler / Karl Marks’ın Londra’daki anıt mezarına çekiçli saldırı: Marksizm Yaşıyor Savaşıyor..!

Karl Marks’ın Londra’daki anıt mezarına çekiçli saldırı: Marksizm Yaşıyor Savaşıyor..!

Bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın İngiltere’nin başkenti Londra’daki anıt mezarına zarar verildi. Highgate Mezarlığı’ndaki bulunan anıta yapılan saldırıda Marx’ın 1881’deki orijinal mezar taşından alınarak 1954’te anıta eklenen mermer bölgeye zarar verildi. Saldırının çekiçle gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Her yıl on binlerce ziyaretçinin uğradığı mezara yönelik saldırıyı kınadığını söyleyen Highgate Mezarlığı Vakfı Dostları’nın Yöneticisi Ian Dungavell, mezarı bir daha eski haline döndürmenin mümkün olmayacağını söyledi. Dungavell, zarar verilmiş başka mezar olmadığını söyledi.
Dungavell, Guardian’a verdiği demeçte “Karl Marx’ın bilerek hedef alındığını düşünüyoruz. Rastgele bir iş değil. Fotoğraflardan, şahsın Karl Marx’ın adını silmek için epey uğraştığını görebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Saldırıyı bencilce bir eylem olarak niteleyen Dungavell, “Marx’ın düşüncelerine ilişkin ne düşünürseniz düşünün bu, korkunç bir şey. İnsani açıdan baktığımızda bu kendisinin, eşinin ve ailesinin diğer üyelerinin mezarı” dedi.
Marx’ın mezarının daha önce de birçok kez saldırıya uğradığını söyleyen Dungavelli “Tamamen boyandığı, mezarın önünde sloganların atıldığı oldu. Bir keresinde anıtın tepesindeki bronz büst iplerle yere düşürüldü. Ocak 1970’te boru bombası patlatılarak ön yüzü tahrip edildi” ifadelerini kullandı.
Dungavell, “Tüm bu olanlardaki tek teselli, Marx’ın halen unutulmadığını göstermesi” şeklinde konuştu.
Polisin olaya ilişkin soruşturma başlattığı aktarılırken mezarlığın çevresine güvenlik kameraları yerleştirilmesi gündemde.
Anıt-mezarı tahrip edilebilir ama Marx’ın bilimsel sosyalist düşünceleri düşünceleri günümüzde hâlâ ezilen ve sömürlen işçi ve emekçi iyığınlara ilham kaynağı ve yol göstermeye devam ediyor.
Yaşasın Marksizm-Leninizm..!
Kahrolsun Emperyalist Kapitalizm..!

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile