Anasayfa / Kültür-Sanat / Komünist Şair Tiyatrocu Berthold Brecht Öleli 66 Yıl Oldu…!

Komünist Şair Tiyatrocu Berthold Brecht Öleli 66 Yıl Oldu…!

“Duraksayana..!

Diyorsun ki,

davamıza hayrı yok bu gidişin.

Karanlık gitgide, diyorsun, derinleşiyor.

Güçler azalıyor, diyorsun, gitgide.

Bunca yıl, diyorsun, çalış çabala,

sonunda ilk günden daha güç bir duruma düş.

 

Oysa işte düşman her zamankinden daha kuvvetli.

Yenilmez gibi de görünür.

Biz de hatalar yaptık, bu inkar edilmez.

Sayımız yavaş yavaş azalmada.

Sloganlarımız orda burada dağınık.

Düşman sözcüklerimizin bir kesimini çarpıttı.

 

Bugüne dek söylediklerimizden hangisi yanlış şimdi?

Bir kısmı mı, yoksa hepsi mi?

Güveneceğimiz kim var artık?

Arta kalanlar mıyız bizler

yaşayan bir ırmaktan fırlatılmış?

Geride mi kalacağız

kimseyi anlamadan ve hiç anlaşılmadan?

Yoksa şans mı gerek bize?

İşte senin sordukların bunlar.

Ama kimseden bir yanıt bekleme,

yanıtını da kendin ver.

Berthold Brecht ”

 

Geliştirdiği diyalektik (epik) tiyatroyla, geleneğin dışına çıkan Berthold Brecht, 20. yüzyıl Alman ve dünya edebiyatının en etkili sanatçılarından kabul edilir.

Brecht, 10 Şubat 1898’de Augsburg’ta doğdu. Eğitimini doğa bilimi, tıp ve edebiyat üzerine aldı. 1918’de sağlık görevlisi olarak gittiği askerde gördüğü açlık ve sefaletten etkilenmiş, savaş karşıtı tutumu belirginleşmişti.

1920 yılından itibaren tiyatrosu ve edebiyatını geliştirmek için sık sık gittiği Berlin’e 1924’te taşındı. İlk dönem eserlerinde dışa vurumcu bir yaklaşıma sahip olan Brecht, bu eserlerde burjuva değerlerini ağır bir şekilde eleştirdi.

1930’lu yıllara doğru keskinleşen komünist kimliği ile kapitalist-burjuva düzenin değiştirilebileceği fikrini oyunlarıyla seyirciye anlatmaya başlamıştı. Kullandığı ‘öğretici’ metoduyla izleyenleri oyun havasının dışında tutuyor, doğruyu olasılıklı durumlar üzerinden seyirciye keşfettiriyordu.

Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü ile Üç Kuruşluk Opera en iyi oyunlarından kabul edilir. Her iki oyunun ulaştığı beğeniye Kurt Weil’ın caz ögeleriyle karışmış karşıt müziğinin etkisi de büyük olur.

1933 yılının başlarında Tedbir (Die Maßnahme) adlı oyun polis tarafından yasaklandı. Düzenleyiciler vatana ihanetten mahkemeye verildiler. 28 Şubat günü, Reichstag Yangını’ndan bir gün sonra Brecht, ailesi ve arkadaşları ile birlikte, Berlin’i terk etti ve Prag, Viyana ve Zürih üzerinden, yazar Karin Michaelis’in davetine uyarak, beş yıl kalacağı Danimarka Fünen’deki Skovsbostrand’a kaçtı. Aynı yılın Mayıs ayında Brecht’in eserleri Naziler tarafından yakıldı. 1935 yılında vatandaşlıktan çıkarıldı.

Brecht, kendisini “Öğrencileri olmayan bir öğretmen” olarak nitelendiriyordu. Amerika’daki sürgün yıllarında yaptığı tek tiyatro çalışmasında başrolü oynayacak olan Charles Laughton ile birlikte, ilk gösterimi 9 Eylül 1943 de Zürih Tiyatro Evi’nde gerçekleşen, Galilei’nin Yaşamı’nı çevirdi. ABD’de Komünist Parti üyesi olmakla suçlandı ve 30 Ekim 1947 tarihinde “Amerika’ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu” tarafından sorgulandı. 12 Ekim 1950 tarihinde Brecht ve Weigel Avusturya vatandaşlığına kabul edildiler.

Danimarka’da kaldığı yıllarda şiir yazmaya ağırlık vermiştir. Oyunlarında kullandığı tüm mukayeseli- öğretici öğeleri şiirlerinde de kullanmıştır. Ulm Terzisi, Gelecek Kuşaklara, Okuyan Bir İşçinin Sorulan bu tür şiirlerinin en tanınmışlandır.

Savaş boyunca çeşitli ülkelerde ikamet etmiş,ABD’de Komünist Parti üyesi olmakla suçlandı ve 30 Ekim 1947 tarihinde “Amerika’ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komisyonu” tarafından sorgulandı. 1948’de Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin daveti ile Berlin’e geri dönmüştür.1949’da kansı Helena Weigel’le birlikte, Berliner Ensemble topluluğunu kurar.Burası teorik   tartışmalar ve verimli çalışmalarla kısa sürede ‘Brechtçi’ tiyatronun merkezi olur

1951 yılında, Demokratik Almanya Cumhuriyeti 1. Sınıf Devlet Ödülü’nü aldı. 1953 yılında PEN Yazarlar Kulübü başkanı seçildi. 1954 yılında Halklararası Barış ve Anlaşma Stalin Ödülünü aldı.

1956 yılında ”Galilei” oyununun provaları sırasında hastalanan Brecht, hastaneye kaldırıldı. 10 Ağustos’ta son kez provaya geldi, 14 Ağustos günü geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. 17 Ağustos’ta Bertolt Brecht’in son arzusuna uyularak hiçbir tören yapılmaksızın evinin hemen yanındaki mezarlığa gömüldü.birkaç gün sonra bugün Brecht Evi denilen evinde hayatını kaybetti.

Berthold Brecht ürettikleri ve yarattıklarıyla emekçilerin devrim ve sosyalizm savaşımında yaşıyor.

HALKIN BİRLİĞİ

ÖLÜMÜNÜN 103. YILDÖNÜMÜNDE JACK LONDON

Sosyalist delikanlı Kırk yıllık kısa ömrüne elliden fazla kitap ve dünya edebiyatında yer edinmiş başyapıtlar …

instagram web viewer instagram profile