Anasayfa / Kültür-Sanat / KONFORMİSTLER..!

KONFORMİSTLER..!

Öyle insanlar , gruplar , örgütler, partiler vardır ki kurulu düzene uyma konusunda marifetlidirler, bunların adları ” komünist , sosyalist , aydın, devrimci , şair yazar ” olabilir , ateşli konuşmalar da yaparlar zaman zaman ama nasıl olur pek te bilinmez , toplumsal mücadelede hayatlarını ” vukuatsız ” sürdürürler!

Her örgütün, grubun , hatta partinin yaşadığı semtler , mahalleler, iller , ilçeler, işyerleri ve fabrikalar farklıdır, .. Emekçi mahallelerin örgütleri bellidir , arada bir zengin semtlerden , mahallerden misafir gelen parti üyeleri olur , onların misafirliği uzun sürmez, etrafına korkulu gözlerle bakar ve anlar ki kendisi buralara yabancıdır , bir süre sonra da ayrılır o mahalleden ! Yoksul mahallelerin örgütleri, grupları , partileri ” vukuatlı ” olurlar , Devletle başları sürekli derttedir , bir ayakları mahpus damındadır..

Zengin semtlerin örgütleri, partileri ” vukaatsızdır ” Devletle sorunları olmaz , iyi ” aile ” çocuklarıdır, orta sınıf ailelerinin çocuklarının yaz okullarında tatil yaparken yaşadıkları rahatlığı yaşarlar, yedikleri önünde, yemedikleri ardındadır, sanki düzene karşı öfkenin deşarj edildiği yerlerdir !

Bu örgütlerin adları aynı olabilir örneğin hepsinin sıfatı ” komünist , sosyalist ” diye anılır, Devlette bilir kimin başına bela olacağını, kolay kolay dokunmaz zengin semtlerin ” komünistlerine ” , nede olsa onlar düzenin yaramaz çocuklarıdır, gerçektende öyledir, kalıcı olan sayıları 10 u geçmeyen şefleridir, üyelerin çoğu işinde gücündedirler , çoğu çoluğa çocuğa kavuşunca partilerini terk ederler !

Partileriyle gönül temasları devam eder sadece ! Yoksul mahallerin devrimcileri yoksulların direncidir, zaman olur yenilirler , yok olmuş gibidirler, çoğu hapistir, nasıl olduğunu tam anlayamasakta bir gün bir bakmışsın yine ellerinde bildirileri, dergileri , dillerinde marşlarıyla ortalıkta dolaşmaya başlarlar! Yoksullarda haklı bir gurur , kendine güven gelir, Devrimin şenliği başlar yoksul mahallerde… Kavga iki çizgi kavgasıdır; Konformistler yani düzenin evcilleştirilmiş çocukları ve yoksulların DEVRİMCİLERİ ; Birinciler isterler ki olacaksa güzellikle bir şeyler olsun , iyilik olsun , reform olsun , zararı yok düzen yine ayakta kalsın; Ikinciler ister ki yerle bir edelim düzeni ve düzenin bütün kurumlarını!!

Sami Ülker

HALKIN BİRLİĞİ

Başını Öne Eğmediği İçin Devletin Tarafından Hunharca Katledilen Sabahattin Aliyi Katledilmesinin 72. Yıldönümünde Anarken…!

Başın öne eğilmesin Aldırma gönül aldırma Ağladığın duyulmasın Aldırma gönül, aldırma Dışarıda deli dalgalar Gelip …

instagram web viewer instagram profile