Anasayfa / Özgür Kadın / Korona günlerinde kadına şiddet: Bahaneler arttı, acil önlem şart!

Korona günlerinde kadına şiddet: Bahaneler arttı, acil önlem şart!

Kuşlara ekmek vermek, çocukların ses çıkarması bahanesiyle şiddet, uzaklaştırma kararına rağmen salgını eve girmek için gerekçe yapmak, karakolların “salgın var, bir şey yapamayız” sözleri ve dahası…

Koronavirüs salgını süresince de kadına yönelik şiddet artıyor. Bu olağanüstü durumda da kadınların yaşadığı sorunlar görünmez hale geliyor.

Biz de salgının daha fazla yayılmaması için daha fazla evdeyiz ama bu dayanışmayı bıraktık anlamına gelmiyor. Telefonla, WhatsApp gruplarıyla, her türlü iletişim aracını kullanarak kadınların erişimine açık olmaya çalışıyoruz. Buna mecburuz, çünkü görüyoruz ki şiddet de katmerlenerek artıyor.

Son 10 gündür çok sayıda şiddet vakasıyla karşı karşıya kaldık. “Olağan” hallerde de dernekte en temel gündemlerimizin başında şiddet geliyordu, şimdi yaşadığımız olağanüstü durum ise şiddetin arttığını gösteriyor bize. Bir şey daha gösteriyor; devletin artan şiddete karşı acilen bir eylem planı açıklaması ve hayata geçirmesi gerekiyor…

POLİS 5 SAAT SONRA GELDİ, KAPIDAN BAKTI GİTTİ

Şu yazının başına oturup yazıyı bitirinceye kadar geçen sürede bile iki kadından yaşadıkları şiddeti anlattıkları telefonlar aldım.

Malum her yer kapalı; kahveler, meyhaneler, camiler… Erkekler evde. Dernek üyelerimizden biri aracılığıyla bize ulaşan 3 çocuk annesi, eşi işçi olan bir kadın bu “kapalılığın” ne anlama geldiğini şöyle anlatıyor: “Normalde mesaisi bitince gider dışarda içer, eve geç gelirdi. Eğer erken davranıp çocuklarla uyumuşsak, bana saldırmazdı. Ama şimdi işten çıkıp, saat 7’de elinde içki poşetiyle geliyor. İçip içip beni dövüyor. En son polisi aradım, polis 5 saat sonra geldi. Hiçbir şey de yapmadı…”

Reklam

Polis, üstüne üstlük kadına “Her yerde korona salgını var, sizin için güvenli yer yok, evde kalın” deyip adama da nasihat etmiş.” Alo 183’ü aramasını söyledik, ama “Evde yanımda o varken 183’ü arayamam” dedi. Sığınmaevine gitme konusunda da kaygıları büyük. “Çocuklarımı almazlarsa…”, “Ya orada salgında yeterli önlem alınmıyorsa…”, “Salgın bitince ne olacak….” soruları devam ediyor. Biz de bu büyük kaygılar karşısında kendi çözümlerimizi üretmeye çalışıyoruz; eğer bir şiddet durumu söz konusu olursa bize çağrı atacak, biz de hemen karakolu ve Alo 183’ü arayacağız.

UZAKLAŞTIRMA KARARI OLAN ŞİDDET FAİLİ EVE DÖNDÜ

Bu ay boşanma davası olan metal işçisi bir kadın arkadaşımız var mahallede. Korona salgını dolayısıyla ertelenen duruşmalar, onun da boşanma davası var. Uzaklaştırma kararı olan ve işyerinde kalan adam, korona salgınını fırsat bilip “Kendime bir yer buluncaya kadar birkaç gün kalayım” diyerek kendisini çocuklara ve kadına acındırarak eve dönmüş… Daha üçüncü gün yeniden başlamış şiddet. Kadının polisi arayacağını bildiği için de çıkıp evden gitmiş. “Benim gibi yüzlerce kadın var. Ben bir hata yaptım eve aldım, ama sonuçta pek çok kişi de bugünlerde vicdanına yenilebilir. Buna bir dur demek lazım” diyor.

“KUŞLARA EKMEK KIRINTISI VERDİN” DAYAĞI!

Bize mesajla ulaşan bir kadın, yaşadığı şiddetin bahanesini, “Sabah kuşlara ekmek kırıntısı atmam” diye açıklıyor… Ekmek kırıntısı… “Ben aslında her sabah kuşlara ekmek kırıntısı atarım… Şimdi evde ya kaç gündür, ne yapsam batıyor adama… ” Bu, son 10 gündür yediği ilk dayak da değil; “Sen niye bu diziyi izliyorsun? Kesin o erkek oyuncuya aşıksın…” bahanesiyle gördüğü şiddet yüzünden kafasında hâlâ sargısı duran 5 dikiş var. “Çoluk çocuk evdeyiz, uygunsuz videolar izliyordu, ‘Yapma, çocuklar var’ dedim, ‘Bak dışarıda yapıyorsun, bari evde yapma, çocuklar görecek dedim…” Bu bahaneyle sıkılan boğazı mosmor.  “Kaynanam tam karşıda oturuyor, bağırmama geldiler. ‘Ne oluyor?’ diye sorunca, ‘Bu kadın manyak, beni videolardan kıskanıyor’ dedi. Küçük kaynım gülerek ‘Aman yenge, ne büyütüyorsun, bu işyerinde paydoslarda hep izliyor’ diyerek güldü bana” diyor. Adliyelerin kapalı olduğunu duyduğu için televizyondan, suç duyurusunda bulunamayacağını düşünmüş. Ona her koşul altında haklarını kullanabileceğini, adliyelerin kapalı olmasının başvurusunun alınmaması için bahane olamayacağını, karakolda da işlemlerin yapılabileceğini söylüyoruz. Çekiniyor. Çocuklarıyla beraber bu salgın günlerinde başka bir yere gönderilme ihtimali onu çok korkutuyor.

Mahalleden bir esnafın telefonuyla öğreniyoruz; sokakta ağzı yüzü kan içinde, ayağında terliklerle bir kadın var. Kadının ağzından burnundan kan gelesiye yediği dayağın sebebi ise “Gürültü yapıp beni neden uyandırıyorsun…” Evde çocuklara kahvaltı hazırlarken çıkan sesi bahane eden kocasının şiddeti kadının terliklerle dışarı kaçmasına neden olmuş. Hemen karakolu arayıp bilgi verdik; sokağı tarif ettik. Kadın karakola götürüldü. Şikayetçi olmaktan vazgeçti. Eve döndü.

DEVLET HER ŞARTTA SORUMLU, KORONA GÜNLERİ HARİÇ DEĞİL!

Kadınlar korona salgınıyla kapalı kaldıkları evlerde, şiddetle, şiddet failleriyle baş başa… Görüyoruz ki kadınların büyük kısmı şiddeti büyütmemek için kendilerini “ne istenirse yapmak” zorunda hissediyor. Sokağa çıkmanın kadınlar için zaten zor olduğu memlekette, şimdi bir de tümüyle kapatılan ev kapıları arkasında kadınlar yaşadıkları karşısında bir yardım talebinde bulunmaktan bile alıkonulmuş durumda.

HALKIN BİRLİĞİ

Kızının mezarına saldırı olmasın diye nöbette bir anne..!

Kızı Sevda Serinyel’in mezarının askerler tarafından tahrip edilmesine karşı mezar başında nöbette olduğunu söyleyen Hakife …

instagram web viewer instagram profile