Anasayfa / Dünden Bugune / Maltepe Direnişinin Yaratıcılarından Hüseyin CEVAHİR Ölümsüzdür..!

Maltepe Direnişinin Yaratıcılarından Hüseyin CEVAHİR Ölümsüzdür..!

“Cigaram elimi yakıyor
Maltepe’de etrafı karanlığın cüceleri ile çevrilmiş
Marş söyleyen iki adalı
İki adalının her marş söyleyişlerinde silahlar susar
Maltepe’nin göbeğini derin bir sessizlik kaplar
Dalga dalga ADA’lının gözünde her şey silinir
Karanlığın militanları küçülür küçülür
Sanki bir an önce atılanlar tomson kurşunları değil
O an, ne binlerce güvenlik kuvvetleri ne polis
Ne zırhlı tugay, ne tomson, ne mitralyöz
Her şey önemsiz, küçük ve eksiksizdir
iki Adalı için
Adalıların korosu karanlık cücelerinde bir panik yaratır
Yüzlerinde şaşkınlığın, ezikliğin, birazda utancın ezikliği okunur
Sanki ilahi bir kuvvet, onların ellerini kollarını bağlamıştır
SOL yumrukları havada pencerenin önünde
Boy hedefi oldukları halde ateş etmezler
Garip bir andır bu an
Bir an karanlık cücelerinin insanlığa dönüş anıdır
Cüceler konuşmazlar bile bu an
Büyülenmişlerdir. İki adalının havaya kalkmış
SOL yumruklarıyla
Ve kaybolup gitmişlerdir. İki koronun nameleri arasında
Koro susar, büyü bozulur, görevlerini hatırlar cüceler
Eller tetiklere Turrrr……..
Ve de CEVAHİRİM’i kalbime gömer
Dönerim hain hücreme.

MAHİR ÇAYAN

Tarih 1 Haziran 1971 gösterirken Mahir çayan ve yoldaşı Hüseyin cevahir Maltepe de polisle çatışmaya girişiyorlardı. Düşman etrafı sarmış ve teslim olmayı dayatıyordu. Ama Maltepe iki militan öncü devrimci düşmana karşı güçlü bir direniş gösteriyordu. Maltepe direnişinde özle tetikçi tarafından Hüseyin Cevahir katledilirken, Mahir Çayan yaralı düşmanın eline geçiyordu. Peki 1 Haziran 1971 yılında Maltepe direnişinde ölümszüleşen Hüseyin cevahir kimdi?

1947 yılında, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Yeldeğen köyünde doğdu.

Yüksek öğrenim için Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Emperyalizme karşı yükselen gençlik mücadelesinin içinde önce TİP ardından FKF içerisinde yer aldı. 1969 yılında FKF’nin Dev-Genç’e dönüştüğü kongre sonucu Dev-Genç üyesi oldu.

Bu mücadele içinde Mahir Çayan ile tanıştı. 12 Mart faşist darbesi sonrasında THKP-C’nin oluşum sürecinde yer aldı ve örgütün kurucularından oldu. Oluşturulan ilk genel komite’de yer alarak, Kürdistan bölge sorumluluğunu üstlendi.

THKP-C’nin 1971 yılında başlattığı merkezi silahlı merkezi eylemlerin içinde yer aldı. İstanbul’da şehir gerillasının yaratılması amacıyla alınan karar üzerine buraya geçti. İşadamı Mete Has’ın kaçırılması ve günlük gelirlerinin kamulaştırılması ile Elrom’un tutsak alınması eylemlerine katıldı.

17 Mayıs 1971’de İsrail başkonsolosu Efraim Elrom’u oturduğu apartmandan kaçırarak THKP-C’nin 1 nolu bildirisinin yayınlanması üzerine, Nihat Erim hükümetinin kuşatma ve imha amaçlı olarak tüm İstanbul’da başlattığı sokağa çıkma yasağı ve arama operasyonu sırasında, 29 mayıs 1971’de Mahir Çayan’la birlikte İstanbul-Maltepe’de kuşatıldılar.

51 saat süren kuşatması sırasında güvenlik güçleri tarafından getirilen ve Kürtçe olarak yanındakini öldürüp teslim olmasını söyleyen amcasına “Töreye uyar mı bu dediğin” diyerek cevap verdi. Kuşatma 1 Haziran sabahı keskin nişancı, deniz binbaşı Cihangir Erdeniz’in, perde arkasında nöbet tutan Hüseyin Cevahir’i vurması ile son buldu.

Binanın arka tarafından merdivenler ile içeri giren polisler, düştüğü yerden ateşi sürdüren Hüseyin’i kurşun yağmuruna tuttular. Evin rehin alınan kızı Sibel Erkan, Mahir ve Hüseyin’in eşyalardan yaptıkları siperin arkasında olduğu için çatışmadan yara alamadan kurtulurken, polisler yerde yatan Cevahir’in vücuduna ateş etmeye devam ediyorlardı. 23 kurşunla delik deşik edilmiş Hüseyin Cevahir’in vücudu Süreyya-paşa Sanatoryumuna kaldırılırken Mahir Çayan ağır yaralı olarak yakalandı.

Onların sevdası, yüreği, kavgası yalnızca kendi halkları için değil, emperyalizmin zulmü, baskısı altındaki tüm dünya halkları içindi. Suriye, Irak Kürdistan halkları başta ABD’li emperyalistler olmak üzere Avrupalı emperyalistlerin bombaları altında can veriyordu. Emperyalistlere Kızıl atlılar var olduğu sürece halklara o kadar kolay saldıramayacağı, saldırdığında cevapsız bırakılmayacağı gösterilmeliydi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, halklara yapılan saldırıları, haksızlıkları yüreğinde hissetmek, onlar için eylem yapmak, gerektiğinde ölmek gerçekten de onurlu, asil bir görevdi.

Şimdi bu görev için hazırlanıyorlardı. Silahlar kuşanmalı, bıçaklar bilenmeliydi. son mermisine kadar yoldaşıyla omuz omuza çarpışarak 48.yıl öce ölümsüzleşen Hüseyin Cevahirin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

31.Mayıs.2018

Halkın Birliği

HALKIN BİRLİĞİ

Sana ne Diyanet!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş günlerdir tepki çeken kamu spotuyla ilgili, “Bir kamu spotu hazırladık. …

instagram web viewer instagram profile