Anasayfa / Özgür Kadın / Mart ayında erkekler 29 kadın öldürdü, 68 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu..!

Mart ayında erkekler 29 kadın öldürdü, 68 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu..!

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Mart’ta 29 kadın ve 3 çocuk öldürdü, beş kadına tecavüz etti, 38 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı, 12 kadını taciz etti, 68 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 39 kadını yaraladı.

2017’nin ilk üç ayında erkekler 82 kadın öldürdü, 18 kadına tecavüz etti, 31 kadını taciz etti, 116 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 90 kadına şiddet uyguladı.

1 Mart

Şiddet – yaralama

* Adana’da bir erkek sokakta bir kadını darp etti, boğmaya çalıştı. Çevrede bulunan insanlar olayı cep telefonlarıyla kaydetti, erkeğe müdahale etmedi. Erkek polis tarafından gözaltına alındı.

* Giresun’da A.T. odun keserken motorla karısı B.T.’yi suratından yaraladı. Olayın kaza olduğu öne sürüldü.

Çocuk istismarı

* Konya’da B.Ç. (16) küçük yaşta kız çocuğuna bir apartman girişinde cinsel istismarda bulundu. B.Ç.’nin üç ay önce de okul bahçesinde bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu öne sürüldü. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

2 Mart

Cinayete teşebbüs

* Antep’te C.K. (56) karısı A.K.’yi (52) bıçakla ağır yaraladı. Cinayete teşebbüs eden erkek gözaltına alındı.

Seks işçiliğine zorlama

* Adana’da T.Ö. (41) ve S.M. (59) iş vaadiyle çağırdıkları Uganda uyruklu H.N. (39), J.M. (31), D.N. (43), A.J. (30) ve Gürcistan uyruklu N.S.’ye aç bırakarak ve alıkoyup, tehdit ederek zorla seks işçiliği yaptırdı. İhbar üzerine gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

* Muğla’da dokuz erkek Kırgızistan uyruklu üç kadına ve Gürcistan uyruklu iki kadına tehdit ederek zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan erkeklerden dördü tutuklandı.

3 Mart

Cinayet

* Kastamonu’da Y.B. karısı Nazife B.’yi (62) darp ederek ağır yaraladı, Nazife B. olaydan birkaç gün sonra hastanede hayatını kaybetti. Vücudundaki darp izlerine üzerine Y.B. gözaltına alındı.

Faili belirlenememiş cinayet

* Van’da henüz kimliği belirlenemeyen bir kadın defalarca bıçaklanarak öldürüldü.

Çocuk istismarı

* Aydın’da S.S. ve beş erkek S.K.’ya (17) tehdit ve şantajla tecavüz etti. S.S.’nin üç yıl önce sevgilisinin kardeşi olan S.K.’ya tecavüz ettiği, tecavüz görüntülerini kaydettiği ve o tarihten bu yana 200 erkeğin S.K.’ya tehdit ve şantajla tecavüz ettiği ifade edildi. Olay S.K.’nın hamileliğiyle ortaya çıktı. S.K.’nin şikayetçi olduğu S.S. ve beş erkek tutuklandı. (2014 yılında yaşanan bu olay S.K.’nin hamile olduğunun belirlendiği hastanede personelin polise ihbar etmesiyle ortaya çıtı.)

Şiddet – yaralama

* Kocaeli’de B.K., evden ayrılan karısı Ç.K.’yi (29) tabancayla ağır yaraladı. Cinayete teşebbüs eden erkek kaçtı.

Taciz

* Yozgat’ta engelli bakım merkezi müdürü F.C., engelli iki kadın ve iki personel kadına cinsel istismarda bulundu. Kadınlardan birinin ihbarı üzerine erkek hakkında soruşturma açıldı, F.C. önce başka bir yere atandı, ardından valilik kararıyla açığa alındı. Erkek hakkında soruşturma devam ediyor, dosyada gizlilik kararı varı.

4 Mart

Şiddet – yaralama

* Bolu’da İ.T. (32), karısı G.S.’yi (23) darp ettikten sonra eve hapsetti. Dört aylık hamile olan G.S. polisi aradı, gelen itfaiye tarafından camdan çıkartıldı. İ.T.’nin 2007 yılında babasını öldürdüğü için hüküm giydiği, bir süre sonra tahliye olduğu ve birlikte yaşadığı annesine de sistematik olarak şiddet uyguladığı öne sürüldü. Gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Çocuk istismarı

* İzmir’de M.A. (49) arkadaşının kızı T.K.’ya (13) ev kimsenin olmadığı sırada tecavüz etti, kimseye söylememesi için öldürmekle tehdit etti. Olay T.K.’nin babaannesini fark etmesi üzerine ortaya çıktı, T.K.’nin hamile olduğu belirlendi. Evli olan M.A.’nın kıza “Seni seviyorum, seni alacağım. Birine söylersen seni öldürürüm” dediği öne sürüldü. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

5 Mart

Şüpheli ölüm – intihar

* Kocaeli’de R.K. (30) kocası A.K.’nin kullandığı araçtan seyir halindeyken kucağındaki 6 aylık bebeğiyle atladı. A.K. ile R.K.’nin alışverişin uzun sürmesi sebebiyle tartıştıkları öne sürüldü. Olayda bebek yaralanmazken, R.K. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

6 Mart

Taciz

* Niğde’de 60 yaşlarında bir erkek, tanımadığı 30 yaşlarında kadını sokakta elle taciz etti. Kadın “yol ortasında tacize uğruyoruz” diyerek taciz eden erkeği çantasıyla kovaladı. Erkek kaçtı.

Çocuk istismarı

* İstanbul’da Y., arkadaşının sevgilisi D.T.’ye (15) tecavüz etti. Üvey babası N.B.’nin şiddet uyguladığı D.T. evden kaçarak başka bir şehirde yaşayan teyzesinin yanına gitti. Jandarmanın ifadesinin aldığı N.B. ve ASP’ye gönderildi.

Şiddet – yaralama

* Adana’da R.S., boşanma davası açan karısı A.Ş.’yi darp etti ve bıçakladı. R.S. olaydan sonra kaçtı.

* Mardin’de bekçi S.E., kardeşi H.E’yi (23) tabancayla ağır yaraladı. S.E.’nin evde kendisine ait tabancasını temizlediği sırada silahın ateş aldığı öne sürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

7 Mart

Cinayet

* İzmir’de K.K. (19) anneannesi Makbule Öntaş’ı (79) uyurken darp ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan K.K. anneannesinin durumunu görmek için geldiği hastanede gözaltına alındı. Öfke kontrolü tedavisi aldığını iddia eden erkek tutuklandı.

* İzmir’de H.K. aynı iş yerinde çalıştığı sevgilisi Narin D.’yi defalarca el ateş ederek aracında öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu. H.K.’nin kadına cinayetten birkaç gün önce “havada kan kokusu var” diyerek tehdit ettiği ve kadının erkek hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi. Tutuklanan H.K. ifadesinde kadından ayrılmak istediğini, kadının kendisini tehdit ettiğini ve kadının kendisini öldürmeye çalıştığını, yardım istemek için üç el havaya ateş ettiğini iddia etti. (8 Şubat’ta olan bu cinayet 7 Mart’ta haberlere yansıdı)

Şiddet – yaralama

* Denizli’de bir hastanede E.Y., hemşire E.Ç.’yi ateşi olan çocuğunun kıyafetini çıkarttığı için darp etti. E.Ç. erkekten şikayetçi oldu. Gözaltına alınan E.Y. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Çocuk istismarı

* Giresun’da şoför İ.B., zihinsel engelli M.K.’ye (17) cinsel istismarda bulundu. Olay M.K.’nin telefonuna gelen mesajları dayısı ve yengesinin fark etmesiyle ortaya çıktı. M.K.’nin psikolog eşliğine alınan ifadesine göre; üç yıl önce G.A., R.A. ve N.Y. aynı köyde yaşadıkları M.K.’ya birden fazla defa tecavüz etti. Cinsel istismarla ilgili yaşları 38 ila 55 arasında olan G.A., R.A., İ.B. ve N.Y. gözaltına alındı. G.A. tutuklanırken, R.A., İ.B. ile N.Y. yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

8 Mart

Cinayet

* Antalya’da C.A. (46) geçen 8 Mart’ta kendisinden boşanan Aynur Özallı’yı (42) evinin önünde tüfekle öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. C.A.’nın evlilikleri süresince kadına sistematik şiddet uyguladığı, Özallı’yı bıçakladığı ve tehdit ve yaralamadan erkeğe beş kez uzaklaştırma cezası verildiği ifade edildi.

Şiddet – yaralama

* Ankara’da erkekler sokakta seks işçisi iki trans kadına levyeyle saldırdı, evlerine kadar kovaladı, evin kapısını kırdı, etrafa zarar verdi. Kadınlar hafif yaralanırken erkekler gözaltına alındı.

Taciz

* Ankara’da Ö.Y. tanımadığı N.A.’yı otobüste taciz etti. Erkek, yerini değiştiren kadını taciz etmeye devam etti. Araçta bulunan bir sivil polis Ö.Y.’ye müdahale etti. Gözaltına alınan Ö.Y. Ankara Nöbetçi 1. Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

9 Mart

Tecavüz

* Diyarbakır’da S.A. (22) sevgilisi B.A.’ya (31) tecavüz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. (Tecavüzün nerede yaşandığı haberlere yansımadı)

Çocuk istismarı

* İzmir’de S.K. üç ilkokul öğrencisi kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Seks işçiliğine zorlama

* Kastamonu’da dört erkek bağ evinde zorla tuttukları üç Azerbaycan vatandaşı kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. İhbar üzerine erkekler gözaltına alındı.

Şiddet – yaralama

* İstanbul’da bir üniversite kampüsünde 15-20 erkek 8 Mart standı açan kadınlara tekbir getirerek saldırdı, kadınları darp etti, bir kadını hafif yaraladı. Saldıran erkeklerden altı tanesi gözaltına alındı. Üniversite yönetimi içlerinde okul öğrencisi olan erkeklere disiplin soruşturması açılacağını söyledi.

* Mersin’de 8 Mart sebebiyle basın açıklaması yapan baro başkanı A.E. açıklama yapmak isteyen avukat Ş.T.’yi kürsüden iterek indirdi. A.E. olaydan sonra kadının yapmak istediğinin provokasyon olduğunu söyledi.

10 Mart

Cinayet

* Muğla’da M.T. (27) eski karısı Gizem Olgun’u (25) çalıştığı iş yerinde kıskandığı için darp ettikten sonra bıçakla boğazını keserek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek tutuklandı. Gizem Olgun’un cinayetten bir hafta önce M.T. hakkında polise şikayette bulunduğu belirtildi. Ongun’un erkekten iki ay önce boşandığı, erkeğin kadına boşandıktan sonra sokakta şiddet uyguladığı, boşanmadan önce de “seni başkasına yar etmem, öldürürüm” diyerek tehdit ettiği ifade edildi.

* Bursa’da M.A. (19) evden ayrılan karısı Deniz Adıyaman’ı (18) parkta barışma teklifini reddettiği ve kıskandığı için bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu. Deniz Adıyaman’ın erkekle üç ay önce evlendiği, sistematik şiddete maruz kaldığı ifade edildi. M.A. ilk ifadesinde “İşyeri önlüğünün üst düğmesinin açık olması yüzünden tartıştık. Tokat attığım için evi terk etti. Dönmeyince de bıçakladım” dedi.

* Bursa’da Ö.T. (33) annesi Zekiye Toğluk’u (59) evde av tüfeğiyle öldürdü. Cinayetten sonra kaçan Ö.K. üç gün sonra yakalandı.

Tecavüz

* Samsun’da O.K. (24) arkadaşı S.Ö.’ye (19) iş yerinde bıçak tehdidiyle tecavüz etti. S.Ö. tecavüzden sonra intihara teşebbüs etti. S.Ö.’nün şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Suçlamaları reddeden erkek nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Şiddet – yaralama

* Adana’da iki erkek, seks işçisi S.G.’yi (31) gittikleri ormanlık alanda darp etti, baygın kadını yol kenarına bıraktı. Hastaneye kaldırılan S.G. ilk ifadesinde erkeklerin kendisini kaçırdığını, tecavüz etmeye çalıştığını ve gasp ettiklerini söyledi. S.G. emniyetteki ifadesinde ise seks işçisi olduğunu, hamile olduğu için sadece oral seks yapmak istediğini, erkeklerin bunun üzerine çıkan tartışmada kendisine şiddet uyguladığını ve şikayetçi olmadığını söyledi.

* Adana’da bir erkek karısı C.G.’yi (33) darp etti.

11 Mart

Cinayet

* Muğla’da D.B. karısı Sevim B.’yi (68) av tüfeğiyle öldürdü. Cinayetten 20 gün sonra D.B. ve torunu A.B. (23) gözaltına alındı, D.B. tutuklanırken A.B. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sevim B.’nin intihar ettiği öne sürülmüştü.

Tecavüz

* Kayseri’de M.K. (27) iş görüşmesi için buluştuğu K.B.’ye (27) aracıyla götürdüğü ıssız bir alanda bıçak tehdidiyle tecavüz etti, kadının parasını gasp etti. K.B.’nin olaydan sonra şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. M.K.’nin internetten iş ilanı verdiği öne sürüldü.

Şiddet – yaralama

* Adana’da U.A. (29) sevgilisi S.L.’yi (29) darp etti. U.A. balkona çıkarak yardım istedi, komşuların ihbarıyla eve gelen polis tarafından gözaltına alındı.

12 Mart

Cinayet

* Antep’te İ.Ç. eski karısı Elif Yürek’i (23) ve kızı Mina Yürek’i (3) kıskandığı için sokakta tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü, o sırada olay yerinde bulunan B.D. (5) yaralandı. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı. Elif Yürek’in erkekten beş yıl önce boşandığı, İ.Ç.’nin kısa bir süre önce zorunlu askerlikten döndüğü belirtildi. Tutuklanan İ.Ç. ilk ifadesinde “Sen erkek değilsin, sen namussuz birisin sen şerefsiz ve adisin, dedi” diye cinayeti işlediğini söyledi.

İntihar – şüpheli ölüm

* Kütahya’da Cemile Tunalı (51) mesire yerinde bir ağaca asılı bulundu. 6 Mart’ta evinden ‘Kuran kursuna gidiyorum’ diyerek çıktığı söylenen kadın hakkında kayıp ihbarı yapıldığı ifade edildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

13 Mart

Cinayet

* İstanbul’da uyuşturucu madde satıcısı olduğu öne sürülen beş erkek kendisini uyuşturucu satmaması için uyaran erkeğe ateş açtı, erkeğin yanında bulunan kızı Müzeyyen Telli’yi (24) öldürdü. Olayla ilgili gözaltına alınan 11 erkekten üçü tutuklandı.

Şiddet – yaralama

* Trabzon’da Ö.K., eski sevgilisi K.K. ve onun erkek arkadaşı Ü.G.’yi oturdukları kafede tabancayla defalarca el ateş ederek yaraladı. Olay sırasında kafede bulunan altı kişi daha yaralandı. Olaydan sonra kaçan Ö.K. yakalandı. Gözaltına alınan erkek önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, ardından tutuklandı.

Seks işçiliğine zorlama

* Urfa’da 10’u erkek 11 kişi Suriyeli E.D. ve iki kadını zorla tuttukları bir evde zorla seks işçiliği yaptırdı. E.D.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan 11 kişiden üçü tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

14 Mart

Şiddet – yaralama

* Urfa’da dini bir vakıf üyesi H.A.G. (62), karısı N.G.’yi (60) uyurken satırla defalarca vurarak ağır yaraladı. Erkek çıkarıldığı Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Hâkimliğince kasten öldürme suçuna teşebbüsten tutuklandı. H.A.G. ifadesinde N.G.’ye odasında konuşmayı teklif ettiğini, “Beni dinlemeden geçip benim odada bulunan, benim yere sermiş olduğum yatağıma yattı. Bu duruma sinirlendim. Kendimi kaybettim… Eşimin umursamaz tavrı yüzünden şoka girdim. Çünkü beni erkeği olarak görmüyor, lafımı dinlemiyordu. Pişmanım” dedi. H.A.G.’nin oğlu “Vakfın mollası kışkırtıcı bir dil kullanıyordu. Olaydan üç gün önce satırı bilemiş. Vakıfta bu konuşulmuş” diye konuştu.

15 Mart

Cinayet

* İstanbul’da 30 Eylül 2016’da K.S. (54) karısı Mavizer Sandık’ı (45) defalarca bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek altı ay sonra yakalandı. (30 Eylül 2016’da işlenen bu cinayet erkeğin 15 Mart’ta yakalanmasıyla basına yansıdı)

Faili yeni belirlenmiş cinayet

* Denizli’de 24 Şubat 2017’de tabancayla öldürülen Derya Gündüz’ün (48) cinayet zanlısının sevgilisi İ.A.’nın olduğu belirlendi. Erkeğin cinayeti kıskançlık sebebiyle işlediği ifade edildi. İ.A. tutuklandı.

Tecavüz – yaralama

* Ankara’da İ.D., zorla evlendiği zihinsel engelli dini nikahlı karısına (18) tecavüz etti, bir yıllık evlilikleri süresinde sistematik olarak şiddet uyguladı. Kadının ailesinin zoruyla erkekle evlendiği ifade edildi. İ.D., ‘nitelikli cinsel istismar’, ‘tehdit ve hakaret’, ‘basit yaralama’ suçlarından sevk edildiği savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında iki tarafın anne ve babalarının da ‘aile yükümlülüğünün ihlali’ suçlamasıyla ifadeleri alındı. (Olay HIV pozitif olan kadının doğum için hiçbir hastaneye kabul edilmemesi üzerine basına yansıdı)

Taciz

* Samsun’da H.A. (39) tanımadığı S.U.’yu (21) sokakta cinsel organını göstererek taciz etti. S.U.’nun şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

16 Mart

Cinayet

* İstanbul’da S.T., eski karısı Türkan Tankurt’u sokakta tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kaçmaya çalışırken aracıyla kaza yaptı. Tutuklanan erkek basın mensuplarına cinayeti işleme gerekçesi olarak “Öyle gerekiyordu” dedi. Altı ay önce erkekten boşanan Türkan Tankut için koruma kararı olmadığı, çift için aile mahkemesinin karşılıklı, tehdit, hakaret, taciz ve şiddette bulunmaları halinde hapis cezasını öngören önleyici tedbir kararı verdiği öğrenildi.

Faili belirlenememiş cinayet

* Malatya’da Ayşe Kılıçtaş (55) evine bıçaklanarak öldürüldü. Cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı.

Şiddet – yaralama

* Kayseri’de Ö.E. (42) karısı D.A.’yı boğazını sıkarak bıçaklamaya çalıştı, direnen kadın aynı bıçakla erkeği ağır yaraladı. D.A. tutuklandı.

* Kayseri’de H.A. (17) annesi A.A.’yı (57) bıçaklayarak ağır yaraladı. Gözaltına alınan erkek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

17 Mart

Ortaya yeni çıkmış cinayet

* Balıkesir’de Afganistan vatandaşı R.Ö. (39) karısı Afganistan vatandaşı Hayriye Özbek’i başına demirle vurup öldürdü, cesedini parçaladıktan sonra dere yatağına gömdü. Beş ay önce meydana gelen bu cinayet göç idaresinin Hayriye Özbek’in imza atmaya gitmemesi üzerine yaptığı kayıp ihbarıyla ortaya çıktı. Erkek tutuklandı. R.Ö. ilk ifadesinde kadının yemeği domatesli değil salçayla yaptığı için cinayeti işlediğini söyledi. R.Ö.’nün kadına ve çocuklarına sistematik şiddet uyguladığı ifade edildi.

Şiddet – yaralama

* Adana’da hakkında uzaklaştırma cezası bulunan M.B.A. (31) eşyalarını alma bahanesiyle gittiği evde dini nikahlı karısı M.Ö.’yü (31) altınlarını vermediği için tüfekle yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu tarafından uzaklaştırma kararını ihlal eden M.B A. hakkında, tedbir kararını veren Adana 3. Aile Mahkemesine ihlal bildiriminde bulunuldu.

Taciz

* Konya’da M.Ü. tanımadığı bir kadını tramvayda teşhircilik yaparak taciz etti. Kadın olayı kaydetti ve erkekten şikayetçi oldu. M.Ü. gözaltına alındı.

Çocuk istismarı

* Erzurum’da bir erkek, tanımadığı B.S.T. (14) ve S.N.T.’ye (7) apartmanda cinsel istismarda bulundu. Erkek aranıyor.

18 Mart

Cinayet

* Tokat’ta S.V. (45) ayrılmak isteyen dini nikahlı karısı Yeliz Yaprak’ı (39) çalıştığı iş yerinde tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Şiddet – yaralama

* Afyon’da H.S. (28) evden ayrılan ve boşanma davası açan karısı C.C.S.’yi (23) ve onu engellemeye çalışan annesi A.M.’yi (48) defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı. Cinayette teşebbüs eden erkek olaydan sonra teslim oldu, tutuklandı.

* Samsun’da K.C. (20) tanımadığı seks işçisi F.Ç.(39), A.D.K.(39) ve H.M.’yi (53) gasp etti, silahla tehdit etti. Kadınların şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek adliyeye sevk edildi.

Cinsel istismar

* Samsun’da İ.A. (70) dilencilik yapan Suriyeli E.Z.C.’ye sokakta cinsel istismarda bulundu. Çevredekilerin müdahalesi üzerine gözaltına alınan erkek 10 lira karşılığında kız çocuğuyla anlaştığını iddia etti.

19 Mart

Cinayet

* Maraş’ta H.Y. (39) dini nikahlı karısı Yasemin Pak’ı (34) evde bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

* Antep’te bir erkek kardeşi Emine Keleş’i (38) tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan erkek kadının eniştesini aldattığını öne sürdü, cinayeti bu yüzden işlediğini söyledi. Emine Keleş olaydan sonra ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı, 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Seks işçiliğine zorlama

* İstanbul’da kadın M.S. ve 14 erkek yurt dışından iş vaadiyle çağırdıkları 21 kadına pasaportlarına el koyarak ve borçlandırıp zorla seks işçiliği yaptırdı. Gözaltına alınan M.S. ve 14 erkek adliyeye sevk edildi.

20 Mart

Cinayet

* Bursa’da K.P. (30) ablası Sevim Çedik’i (32) tabancayla defalarca el ateş ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

Taciz

* Diyarbakır’da bir erkek, 30 yaşlarında bir kadını sokakta elle taciz etti. Kadının bağırması üzerine erkek kaçtı.

Kaçırma

* Balıkesir’de H.D. (33) erkek kardeşi H.D. ve yengesi G.D.’nin yardımıyla A.K’yi (17) kaçırdı, bir evde zorla alıkoydu. A.K.’nin ailesinin şikayeti üzerine A.K. zorla tutulduğu evde bulundu. A.K.’nin şikayeti üzerine H.D.’nin babası İ, erkek kardeşi H.D., arkadaşları erkekler U.G, H.Y., İ.B. ve İ.Y. tutuklandı, yengesi G.C. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olaydan sonra kaçan H.D. aranıyor. (A.K.’nin erkekler tarafından kaçırılma sebebi haberlere yansımadı)

21 Mart

Cinayet

* İstanbul’da N.F. (29) seks işçisi Özbekistanlı Musttrariy K.’yı (43) gece evden ayrılmak istediği için boğarak öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı.

* İzmir’de Ü.Ş. (34) birlikte yaşadığı sevgilisi Funda Gülmez’i (28) eski sevgilisiyle konuştuğu için evde defalarca bıçaklayarak öldürdü, cesedini naylon poşete sardı. Cinayetten sonra kaçan ve arkadaşlarının yardımıyla saklanan erkek yakalandı. Ü.Ş. tutuklanırken arkadaşı olan üç erkek gözaltına alındı.

Faili yeni belirlenmiş cinayet

* Kayseri’de 4 Temmuz 2015’de hakkında kayıp ihbarı yapılan Suriyeli Hamide Cüneyd’in (65) A.E. ve Y.K. tarafından boğarak öldürdükleri ve kadının eşyalarını çaldıkları belirlendi. Cinayetle ilgili Suriye uyruklu A.E. Y.K., M.Ö, Türkiyeli H.İ. ve H.Ö. gözaltına alındı. Kadının cesedine halen ulaşılamadı.

Çocuk istismarı

* Kocaeli’de U.E. (25), Y.G. (25) ve M.B. (24), arkadaşlarının kardeşi C.G.’ye (14) ofis ve evde birden çok defa cinsel istismarda bulundu. Ailesinin kayıp başvurusu yaptığı C.G. bir ormanda bulundu. Gözaltına alınan erkekler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

* Aydın’da İ.Ç. (67), tanımadığı D.Ş.’ye (14) sokakta cinsel istismarda bulundu. Çevredekilerin ihbarı üzerine gözaltına alınana erkek D.Ş. ve ailesinin şikayeti üzerine tutuklandı.

* İzmir’de Y.K. (22) ve S.O. aynı ilçede yaşayan M.A.’ya (14) cinsel istismarda bulundu. Erkekler tutuklandı. 2015 yılında M.A. aynı evde yaşadığı amcasının cinsel istismarına maruz kaldı, M.A.’nın şikayeti üzerine tutuklanan erkek 3 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, M.A. ailesinin evine gönderildi, amcası erkekle yaşamaya devam etti, hakkında çıkan dedikodular nedeniyle eğitim hakkı engellendi. Son olaydan sonra M.A. Belediye Başkanı’nın devreye girmesiyle devlet korumasına alındı. (Olay karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden M.A.’nın 32 haftalık hamile olduğunun anlaşılması üzerine hastane çalışanlarının polise ihbar etmesiyle basına yansıdı)

* İzmir’de M.A. (49) aynı ilçede yaşadığı T.K.’ya (13) cinsel istismarda bulundu. M.A. tutuklandı. (Olay T.K.’nin dört aylık hamile olduğunun anlaşılması üzerine basına yansıdı)

Şiddet – yaralama

* Diyarbakır’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan N.Ş. (79) karısı S.Ş.’yi (49) darp etti. Uzaklaştırma kararını ihlal eden erkeğe kadının şikayeti üzerine yedi gün hapis cezası verildi.

* Adana’da M.A. (20) kardeşi S.A.’yı (18) sosyal medyada kendi çektiği fotoğrafı paylaştığı için darp etti, okula gitmesini engellemeye çalıştı. M.A. okula karar takip ettiği S.A.’yı okul önünde de darp etti. Erkek çevredekilerin müdahalesi üzerine kaçtı.

22 Mart

Cinayet

* Antep’te Ö.G. boşanma davası açan karısı Emine Genç’i boşanma davalarının görüldüğü gün sokakta tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti. Emine Genç’in 18 yıl önce erkekten ayrıldığı ifade edildi.

Şiddet – yaralama

* Ordu’da S.E., eski karısı P.E.’yi evinin önünde bıçaklayarak ağır yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı.

Taciz

* Antep’te dört erkek, hastanede doktora kocasını ziyarete gelen kadını laf atarak taciz etti, kadının kocasını darp ederek yaraladı. Olaydan sonra kaçmaya çalışan erkeklerden ikisi gözaltına alındı.

23 Mart

Cinayet

* Ankara’da bir erkek eski karısı Şermin Aslan’ı ve kocası Ali Osman Arslan’ı (41) gece yarısı gittiği evlerinde bıçaklayarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra Ali Osman Arslan’ın tabancasıyla intihar etti.

Şiddet – yaralama

* Antalya’da M.A. (31), karısı S.A.’yı (28) “sürekli dırdır ediyorsun” diyerek darp etti, boğazından kesici bir aletle yaraladı. Erkek gözaltına alındı.

24 Mart

Taciz

* Kocaeli’de E.G. tanımadığı iki kadını sokakta teşhircilik yaparak taciz etti. Etraftaki erkekler E.G.’yi linç etmeye çalıştı. E.G. gözaltına alındı.

Faili belirlenememiş cinayet

* Adıyaman’da bir derede kadın cesedi bulundu, cesedin 20 gün boyunca dere yatağında bulunduğu ifade edildi. Kimliği ve ölüm nedeni henüz tespit edilemeyen ceset otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

25 Mart

Tecavüz

* Kayseri’de H.İ.A. (25) karısı A.A.’ya (21) zorla porno film izlettikten sonra tecavüz etti. A.A.’nın şikayeti üzerine erkek gözaltına alındı.

Çocuk istismarı

* Adana’da A.E. (21), tanımadığı 17 yaşındaki kız çocuğunu önce sözle sonra elle taciz etti. Kız çocuğunun çığlık atması üzerine kaçan erkek yakalandı. A.E. çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Şiddet – yaralama

* Düzce’de A.M., sokakta trans C.S.’ye satırla saldırdı. Yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı, erkek gözaltına alındı.

* Denizli’de bir erkek, karısı N.T.’yi (30) darp etti. N.T. olaydan sonra bir üst geçide çıkarak şiddet gördüğü için intihar etmek istedi.

* Antalya’da H.D. (45) karısı A.D.’yi (43) darp etti, sopayla yaraladı. Kadının şikayeti üzerine erkek tutuklandı.

27 Mart

Cinayet

* Afyon’da A.D. (31) 21 Mart’ta boşandığı karısı Ebru Gürpınar’ı (22) pompalı tüfekle defalarca el ateş ederek öldürdü. Cinayetten sonra kaçmaya çalışan erkek yakalandı. Ebru G.’nin cinayet günü velayeti A.D.’de olan çocuğunu görmek için erkeğin evine gittiği, erkeğin evinin önünde cinayetin işlendiği ifade edildi.

28 Mart

Faili belirlenememiş cinayet

* İstanbul’da 30 yaşlarında bir kadın başından ve kolundan vurularak öldürüldü. Kimliği henüz belirlenemeyen kadının cesedi ormanlık alanda bulundu.

Şiddet – yaralama

* Erzurum’da O.G. (19) annesi E.G.’yi darp etti. Hastaneye kaldırılan kadın erkekten şikayetçi olmadı.

* Adana’da C.K. karısı D.K.’yı (30) Y.Ö. isimli bir erkekle ilişkisi olduğunu düşündüğü için darp etti, Y.Ö.’yü bıçakladı. Gözaltına alınan C.K. ve ona yardım ettiği öne sürülen kadın K.K. tutuklandı.

* Urfa’da M.K. bir erkek arkadaşıyla birlikte, evden ayrılan ve ailesinin evine giden karısı İ.K.’yi, kayınpederi H.K.’yi, kayınvalidesi Z.K.’yi, kayınbiraderi A.K.’yi pompalı tüfekle yaraladı. Olaydan sonra kaçmaya çalışan erkekler yakalandı. M.K.’nin İ.K. ile barışmak için kayınpederinin evine gittiği ifade edildi.

* Aydın’da A.G. (53) eski karısı T.D.’yi (45) ve oğlu Z.G.’yi (29) bıçaklayarak ağır yaraladı. Erkek olaydan sonra gözaltına alındı.

* Adana’da K.U. evinde oturan kiracıları kadın P.E. ve erkek F.G.’yi tabancayla ağır yaraladı. K.U. gözaltına alındı.

29 Mart

Cinayet

* Manisa’da B.Ç. aynı pavyonda çalışan sevgilisi Gamze Kızılateş’i ve görüştüğünü iddia ettiği başka bir pavyon sahibi Mesut Köklüce’yi bıçaklayarak öldürdü.

* Hatay’da G.Y. (29) eski karısı Esra Yalçın’ı (28) ve kızı Beren Yalçın’ı (5) barışma teklifini reddettiği için bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra intihara teşebbüs eden erkek hastaneden çıktıktan sonra gözaltına alındı.

Faili belirlenememiş cinayet

* İstanbul’da seks işçisi Amalia B. (44) ve Hatice K. (48) evde bıçaklanarak öldürüldü. Cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı. Cinayetten birkaç gün sonra aynı bölgede yanında seks işçisi olan bir erkeğin birkaç erkek tarafından “Fuhuş yok aşk var” denilerek öldürüldüğü, kadının ise kaçtığı ifade edildi.

Şiddet – yaralama

* Çorlu’da bir genelevde müşteri M.E. seks işçisi kadını boğazını sıktı, darp etti. Kadının şikayeti üzerine erkeğe özel güvenlik görevlisi A.S. müdahale etti. M.E., A.S.’yi ve kendisini tabancayla yaraladı.

30 Mart

Cinayet

* Adana’da İ.A. bir eve silahla saldırdı, evde bulunan Hüseyin Doğan, oğlu Hakkı (8), dini nikahlı karısı Ayşe Ayrancı’yı; kardeşi Mehmet Doğan (38) ve dini nikahlı karısı Fatma Yavuz’u öldürdü. Cinayetten sonra kaçan İ.A. yakalandı. (Cinayetin sebebi ve İ.A.’nın öldürdüğü kişilere yakınlığı haberlere yansımadı.)

Cinayete teşebbüs

* Amasya’da emniyet müdürlüğünde görevli bekçi E.G. (53) karısı Seval Gül (45) ve babası Selahattin Gül’ü (83) tabancayla öldürmeye teşebbüs etti. E.G. olaydan sonra intihar etti. Seval ve Selahattin Gül’ün hayati tehlikesi devam ediyor.

Şiddet – yaralama

* Aydın’da M.Ç.E. (28) eski karısı N.G.’yi (24) , eski kayınvalidesi A.Ö. (50)ve kızı Z.E.’yi (4) pompalı tüfekle yaraladı. Olaydan sonra gözaltına alınan M.Ç.E.’nin sosyal medya hesabından “2 aydır yapmak istediğim şeyleri yapmaya kararlıyım. Hakkınızı helal edin. Alemlere ibret olsun dedik, unuttu. Sen benim canımdın, beni affet sen istedin” yazılı paylaşım yaptığı ifade edildi. M.Ç.E.’nin N.G.’ye bir erkekle birlikte yaşadığı öğrendikten sonra saldırdığı öne sürüldü.

* İstanbul’da kendisini kargo firması elemanı olarak tanıtan bir erkek, sunucu M.K.’nin evine zorla girmeye çalıştı, kadına küfür ve hakaret etti. M.K.’nin 155’i araması üzerine erkek gözaltına alındı. Erkeğin daha önce de kadını defalarca arayarak taciz ettiği, M.K.’nin erkekten şikayetçi olduğu öne sürüldü.

Kaçırma

* İzmir’de H.A. (22) üç ay önce E.’yi (14) kaçırdı. E.’nin ailesinin şikayeti üzerine H.A. ve ailesi takibe alındı. H.A., E. ile birlikte karakola giderek teslim oldu.

31 Mart

Cinayet

* Bursa’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan M.G. (42) karısı Ruşen G.’yi (35) evinde tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yardım istediği amcası tarafından ihbar edildi. Y.G. ilk ifadesinde kadını biriyle ilişki yaşadığını düşündüğü için öldürdüğünü söyledi.

* Ağrı’da V.K. (22) annesi Nuriye Karaoğlan (49) ve babası Kubettin Karaoğlan’ı (50) evde tefekle defalarca el ateş ederek öldürdü. V.K. cinayetten sonra intihar etti.

* Kastamonu’da M.Ç. (46) birlikte yaşadığı sevgilisi Nazan Sezer’i tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

Çocuk istismarı

* Mardin’de bir okulda temizlik işçisi olan M.S.Y. (40), yaşları 8-12 olan 50 öğrenci kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Manisa’da K.U. (17), yeni tanıştığı 15 yaşında kıza götürdüğü evde tecavüz etti. Kızın tecavüzden bir ay sonra şikayetçi olduğu erkek gözaltına alındı.

* Konya’da M.T., sokakta birkaç öğrenci kız çocuğunu laf atarak taciz etti. Kız çocukları erkeği defalarca uyardı, çevredeki erkekler M.T.’yi linç etmeye çalıştı. Gözaltına alınan erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Seks işçiliğine zorlama

* Samsun’da C.Ç. (29) arkadaşı T.Ö. (22) sevgilisi D.D.Ç.’ye (25) zorla seks işçiliği yaptırdı, kadının kazandığı paralara el koydu. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkekler adli kontrolle serbest bırakıldı.

 

HALKIN BİRLİĞİ

Kadın Şiddetine Hayır..!

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı açıklamalar doğrultusunda bütün dünya da CORONA nedeni ile cezaevleri boşaltılırken, cezaevi …

instagram web viewer instagram profile