Anasayfa / İşçi-Memur / Metal işçilerinin yüzde 75’i gelir kaybı yaşadı..!

Metal işçilerinin yüzde 75’i gelir kaybı yaşadı..!

BİSAM’ın koronavirüs salgını döneminde yaptığı araştırmanın sonuçlarına görek, metal işçilerinin yüzde 75’i gelir kaybı yaşadı.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), 14-24 Mayıs 2020 tarihinde 948 metal işçisi ile yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Koronavirüs salgını döneminde işçilerin gelir kaybı ve borçlanmalarına dair yapılan araştırmanın sonucuna göre, metal işçilerinin yüzde 75’i gelir kaybı yaşarken, yüzde 92’si ise borçlu. Her üç metal işçisinden ikisinin kredi borcu var.

Gelir kaybının en büyük nedeni olarak fabrikaların kısa çalışma ödeneğine başvurmasının gösterildiği araştırmaya göre, salgın döneminde on işçiden biri kirasını ödeyemedi.

İŞÇİLER BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR

Araştırma kapsamında metal işçilerinin yüzde 51’inin Nisan ayında borçlarının arttığı saptanırken, yüzde 36.7’si kredi kartını, yüzde 18.6’sı kredisi borcunu, yüzde 5.7’si konut kredisi borcunu ödeyemediği ifade edildi. Bu süreçte işçilerin dörtte üçünün herhangi bir yardım almadığı belirlenen araştırmaya göre, “Yardım aldığını beyan edenlerin oranı yaklaşık yüzde 24’tür. Araştırmaya katılan işçilerin yüzde 13’ü ailesinden yardım aldığını söylerken, yüzde 6’sı devletten yüzde 1.4’ü belediyelerden yardım aldığını ifade etmektedir. Vakıf ve dernekten yardım aldığını söyleyenlerin oranı yüzde 2.5 ile belediyelerden yardım aldığını söyleyenlerden fazladır” sonuçlarına ulaşıldı. Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 47’sinin iktidarın aldığı ekonomik tedbirleri başarısız bulduğu sonucuna varılırken, işçilerin yüzde 93’ü “Belediyelerin yoksul ailelere yardım yapmasını doğru buluyor musunuz?” sorusuna ‘Evet’ cevabını verdi. Yine sorular arasında yer alan “Hükümetin sosyal yardımlarla ilgili belediyelere karşı kısıtlamalarını haklı buluyor musunuz?” sorusuna da işçilerin dörtte üçü “Hayır”

HALKIN BİRLİĞİ

Belediye-İş yöneticisine silahlı saldırı: DİSK ile Türk-İş arası örgütlenme rekabeti nedeniyle olduğu iddia edildi..!

Avcılar Belediyesi’nde örgütlenme faaliyetlerini sürdüren Türk İş’e bağlı Belediye İş sendikası 2 No’lu Şube Başkan …

instagram web viewer instagram profile