Anasayfa / Genel / Munzur Özgür Aksın Meclisi: Dereler, nehirler özgür aksın..!

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Dereler, nehirler özgür aksın..!

14 Mart Uluslararası Nehirler, Su ve Yaşam için Barajlara Karşı Eylem Günü dolayısıyla Dersim’de yapılan eylemde konuşan HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, “Ekolojik ve demokratik bir toplumsal hayatı inşa etmek için siyasete yürüyoruz” dedi.

Munzur Özgür Aksın Meclisi, 14 Mart Uluslararası Nehirler, Su ve Yaşam için Barajlara Karşı Eylem Günü dolayısıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Eyleme Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez de katıldı. Eylemde, Munzur Özgür Aksın Meclisi adına konuşan Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan “Kapitalist sistem doğamıza ve yaşam alanlarımıza el koymak istiyor” dedi.

Yerli ve uluslararası şirketlerin, ülkenin dört bir yanında ormana, suya doğaya karşı büyük bir yağma hareketi yürüttüğünü aktaran Canan Ay Doğan, Dersim’in de bu durumdan payına düşeni fazlasıyla aldığını kaydetti. Dersim’in son yılların en ağır ve yoğun saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Doğan şöyle devam etti:

“Hükümet ve sermaye, onca yargı kararlarına rağmen baraj ve HES yapımı için ısrarını sürdürmekte, yaz aylarında olduğu gibi askeri operasyonlardan sonra yakılan ormanlar, birçok alanda maden ve taş ocağı faaliyetleri, sözde Dersimi kurtarmak için hazırlanan Jeopark projesi, yıllardan beridir ıslah ve sulama kanalı bahanesiyle tahrip edilen dereler, inancımıza zerre tahammülü olmadıkları halde düzenlenmek istedikleri Munzur  Gözeler peyzaj düzenlemesi, turizm ve av sporu bahanesiyle canlı, cansız varlıklara yönelik saldırı son olarak da kiralanma bahanesiyle büyük şirketlere peşkeş çekilmek istenen araziler ve bitirilmek istenen küçük aile çiftçiliği…”

‘DERSİM’DE DOĞA KAZANACAK’ “Sularımız, topraklarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız, yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devrediliyor” diyen Doğan saldırıların bulunduğu her yerde yerel halkın direniş gösterdiğini de ifade etti. Mücadele gücünün bütünleşerek çoğaldığını ifade eden Doğan “En başta maden, baraj ve HES’ler ile suların ticarileştirilmesi hedefiyle topraklarımıza ve sularımıza el koyma, bizleri yurtsuzlaştırma; derelerimizin, vadilerimizin ve yaşam alanlarımızın yok edilmesine yönelik olduğunu anlatmaya çalıştık. Yılmadık! Mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de, yarın da yılmadan büyüterek devam ettireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Dost düşman bilsin ki Dersim’de doğa kazanacak” dedi.

BÜTÜN CANLILARIN YAŞAM HAKKI İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez de emeğin sömürüsü ile doğanın sömürüsü mücadelesini birleştirmek için yaşam hakkını savunanların bir çok yerde eylemler yaptığını söyleyerek “Dersim’de böyle bir iradeyi göstermek, Munzur Vadisi’ne sahip çıkma konusunda mücadele azmi göstermek önemli” diye belirtti.

Sönmez, “Siyaseten uzun yıllardır bu kapitalist sistem daha çok insan merkezli bir hayatı dayattı bize. Ama sadece insanın hakların için değil; yaşamın, doğanın bütün canlıların yaşam hakkına sahip çıkmak için mücadele etmeliyiz” diye kaydetti.

HALKIN BİRLİĞİ

Korona Krizi yoksul ülkelerde gıda kıtlığına yol açacak..!

Dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs salgınından şimdilik daha az etkilenen Afrika’da özellikle gıda boyutuyla …

instagram web viewer instagram profile