Anasayfa / Kürdistan / Nobel Ödüllü 50 isimden açlık grevleri ve ‘tecridin sona erdirilmesi’ çağrısı..!

Nobel Ödüllü 50 isimden açlık grevleri ve ‘tecridin sona erdirilmesi’ çağrısı..!

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik görüş yasağının kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemi başlatan HDP Milletvekili Leyla Güven 169 gününde. Binlerce tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi ve aktivist de dünyanın birçok yerinde aynı eylemi sürdürüyor.

Birçok eylemcinin sağlık durumu kritik eşiği aşarken, dün akşam saatlerinde iki açlık grevcisi hastaneye kaldırıldı. Açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bir bildiri yayınlayan Nobel Ödüllü 50 isim, Türkiye hükümetine “tecridin sona erdirilmesi” çağrısı yaptı.

Çeşitli ülkelerden fizik, kimya, ekonomi, tıp, edebiyat gibi alanlarda Nobel Ödülü alan çok sayıda isim, açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla bir bildiri yayınladı.

HDP tarafından aktarılan 18 Nisan tarihli bildiride, Öcalan’a yönelik görüş yasağının sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

Aralarında Adolfo Pérez Esquivel, Betty Williams, Desmond Tutu, F. W. De Klerk, Jody Williams, José Ramos-Horta, Leymah Roberta Gbowee, Mairead Corrigan Maguire, Oscar Arias ve Shirin Ebadi gibi Nobel Barış Ödülü sahiplerinin de bulunduğu imzacıların bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Biz, aşağıda imzası bulunan dünya çapında çeşitli bilim dallarından Nobel Ödülü sahipleri olarak, Türkiye hükümetini ve uluslararası toplumu, Abdullah Öcalan’a ve Türkiye’deki tüm siyasi tutsaklara uygulanan tecridi sonlandırmak için bu kritik zamanda derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bunu yaparken, yaşamı tehlike altında olan Kürt parlamenteri Leyla Güven ve Diyarbakır’da bulunan diğer Kürt milletvekilleri de dahil olmak üzere şu anda aynı talebi destekleyen yüzlerce açlık grevcisi ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. Abdullah Öcalan’a ve Türkiye’deki tüm siyasi tutsaklara uygulanan tecridin sonlandırılması için ilk olarak 18 Nisan 2019’da yayınlanan Uluslararası Çağrı’ya da desteğimizi ekliyoruz.”

HALKIN BİRLİĞİ

Kürt gazetecilerden PKK ile KDP gerilimine neden olan Zînî Wertê için çağrı..!

Son günlerde PKK ile KDP arasında ciddi bir gerilime neden olan Kandil’in batısında yer alan …

instagram web viewer instagram profile