Anasayfa / Dünyadan / Ölüm mangalarının başı Abrams, ABD’nin Venezüella özel temsilcisi olarak atandı..!

Ölüm mangalarının başı Abrams, ABD’nin Venezüella özel temsilcisi olarak atandı..!

El Salvador’daki ölüm mangalarının arkasındaki isim Elliott Abrams, ABD’nin Venezüella özel temsilcisi olarak görevlendirildi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eski Amerikalı diplomat Elliott Abrams’ın ABD’nin Venezüella özel temsilcisi olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Abrams’ın Venezüella’da ABD’nin tüm çabalarında sorumluluğa sahip olacağını kaydeden Pompeo, “Elliott, Venezüella halkına ülkelerinde demokrasi ve refahı tam biçimde yeniden oluşturmaları için yardım etmeye yönelik misyonumuza önemli katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

El Salvador kasabı

Ronald Reagan’dan (1981-1989) itibaren Cumhuriyetçi başkanların yönetimlerinde Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlıkları’nda çeşitli görevlere gelen Abrams, Başkan Trump’ın göreve gelmesinin ardından Dışişleri Bakan Yardımcılığı için düşünülmüş, ancak Trump’la ilgili eleştiri yaptığı için reddedildiği kulislerde konuşulmuştu.

Venezüella’ya atanan Abrams, ABD’nin Latin Amerika’daki ilerici güçleri darbe ve kontra yöntemlerle bastırmaya çalıştığı 1980’li yıllarda El Salvador’da görev aldı. Abrams, Latin Amerika’da yüz binlerce kişinin ölümünün arkasındaki isimlerden biri.

ABD yönetiminin temsilcisi Abrams, Latin Amerika tarihinin en büyük sivil katliamlarından biri olan El Salvador’daki El Mozote katliamını gerçekleştiren ölüm mangalarının desteklemişti. El Salvador’da 1993 yılında başlayıp 12 yıl boyunca süren savaş boyunca 20 bin sivili katleden ölüm mangaları ile ilgili “El Salvador yönetimimizin muhteşem başarılarından biri” ifadelerini kullanmıştı.

Abrams ayrıca 3 Temmuz 1988 tarihinde İran yolcu uçağı Fars Körfezi suları semalarında hareket halindeyken Amerikan filosundan atılan iki füzeyle düşürülmesinde de parmağı bulunuyor. ABD saldırısında 290 personel ve yolcu hayatını kaybetmişti. Olay sonrası yönetimden bilgi sakladığı için görevinden azledilen Abrams yalnızca 3 yıl sonra affedilerek göreve geri dönmüştü.

HALKIN BİRLİĞİ

ABD halkıyla dayanışma için pek çok ülkede ırkçılık karşıtı kitlesel eylem düzenlendi..!

ABD’NİN MİNNESOTA EYALETİNDE POLİS ŞİDDETİ SONUCU YAŞAMINI YİTİREN GEORGE FLOYD İÇİN PORTEKİZ’DEN TUNUS’A, HOLLANDADA BULGARİSTANA …

instagram web viewer instagram profile