Anasayfa / Haberler / Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal’dan çağrı: Yargıtay neyi bekliyor?..!

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal’dan çağrı: Yargıtay neyi bekliyor?..!

 Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal, 196. gündür ölüm orucunda olan ve 40 kilonun altına düşen avukat Ebru Timtik için çağrıda bulundu. Ölüm orucunun 165. gününde olan tutuklu avukat Aytaç Ünsal, ölüm orucunun 196. günündeki avukat Ebru Timtik için kamuoyuna not gönderdi. Ünsal, “Elbirliğiyle onun canına can olun! Telefonla, faksla, sokakta ve her mecrada sorun onlara. Yargıtay neyi bekliyor?” dedi.bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlayan Ünsal, Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan meslektaşı Timtik için çağrıda bulundu. Timtik’in 40 kilonun altına düştüğünü belirten Ünsal’ın gönderdiği not şu şekilde:“Avukat Ebru Timtik ölüm orucunun bugün 196. gününde 6 ayı geçin süredir aç. Artık ağzında soluk borusuna kadar inen iltihaplı yaralar olduğunu biliyoruz. Dilinde şişme oluştuğunu biliyoruz. Yutkunamıyor, su içmekte, nefes almakta zorlanıyor.Ben onun içemediği su olurum, alamadığı nefes olurum. Canımdan can gönderiyorum ona… 40 kilonun altına düşmüş, Munzur karacaları, ceylanları kadar kalmış şimdi bedeni. Bu vatanın değerli avukatını, güzel insanını elbirliğiyle öldürmek istiyorlar. Elbirliğiyle onun canına can olun! Telefonla, faksla, sokakta ve her mecrada sorun onlara… Yargıtay neyi bekliyor?”Ünsal’ın eşi, avukat Didem Baydar da bianet’e yaptığı açıklamada, avukatların yargılandığı dosyanın incelendiği Yargıtay’ın adli tatil bitmeden karar verecekleri bilgisini edindiklerini ancak adli tatilin 20 Temmuz Pazartesi günü başladığını ve henüz ortada bir karar olmadığını söyledi.Avukat Baydar, Yargıtay’ın adli tatil sırasında da nöbetçi heyetle karar verebileceğini ancak tatil sonunun beklenerek sürüncemede de bırakılabileceğini ifade etti:“Ölüm orucundaki avukatların durumları bu kadar kötüyken kararı daha fazla bekletmeleri sıkıntı yaratır. Aytaç çok zayıfladı, geceleri uyandığını, sesinin kesilir gibi olduğunu anlattı. Ebru da bir süredir konuşmakta zorlanıyor.Bastonla

Bastonla adliyeye getirilen Demir serbest bırakıldı..!

Diyarbakır’da gözaltına alınan kadınlar, tutuldukları hücrelerin hijyenden yoksun olduğunu ve su verilmediği belirtti. Baskında gözaltına alınan 70 yaşındaki Hayriye Demir, bastonla getirildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ve 70 yaşındaki Hayriye Demir’in de aralarında bulunduğu 23 kadın bugün avukatlarıyla görüştü. Kadınlar, gözaltında yaşadıklarını avukatlar aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan kadınlar, temizlik ve hijyen malzemelerine ulaşamadıklarını, hücrelerin çok kirli ve sağlıksız olduğunu belirterek, temizliğin ıslak mendille yapıldığını kaydetti. Maskeyi kendi imkanlarıyla sağlayan gözaltındaki kadınlar, hücrelerde hasta kadınların olduğunu, sık sık su içmeleri gerektiğini ifade ederek, az su tüketilmesine bağlı olarak kabızlığın görüldüğü bilgisini paylaştı.

Gözaltındaki kadınlara su götürmek isteyen avukatlara ise, polislerin “Biz zaten veriyoruz” denildiği öğrenildi.

HAYRİYE DEMİR SERBEST

Katıldığı eylem ve etkinler nedeniyle “örgüt adına faaliyet yürütmek” ile suçlanan gözaltındaki 70 yaşındaki Hayriye Demir, bugün adliyeye sevk edildi. Yürümekte zorlanan ve bastonla adliye getirilen Demir, savcılık tarafından serbest bırakılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, yurtdışı yasağıyla Demir’in serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri, 802’nci eyleminde Gazeteci Ferhat Tepenin Akibetini Sordu..!

Cumartesi Anneleri, 27 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Özgür Gündem …

instagram web viewer instagram profile