Anasayfa / Haberler / Ölüm orucundaki Devrimci Tutsak Mustafa Koçak Ellerinden, bacaklarından ve boynundan işkenceye maruz kaldı ve Makatına Cop Sokuldu .!

Ölüm orucundaki Devrimci Tutsak Mustafa Koçak Ellerinden, bacaklarından ve boynundan işkenceye maruz kaldı ve Makatına Cop Sokuldu .!

Ölüm orucundaki tutukluya işkence iddiası: Ellerinden, bacaklarından ve boynundan…

Öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alan kişilere “silah temin ettiği” ve “anayasal düzeni bozduğu” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ölüm orucundaki Mustafa Koçak’ın işkenceye maruz kaldığı iddia ediliyor.

İzmir Şakran Kapalı Cezaevi’nde kalan Mustafa Koçak, adil yargılanma hakkının karşılanmaması nedeniyle ölüm orucuna başlamıştı. Ancak ölüm orucunun 255. gününde zorla müdahale için hastaneye kaldırıldı.

Mustafa Koçak ile görüşen Avukatı Ezgi Çakır, “Mustafa kollarından, bacaklarından ve boynundan kelepçelenmiş, halatlarla bağlanmış ve bu şekilde zorla müdahale edilmiş” açıklamasında bulundu.

Mustafa Koçak’ın beş gün boyunca tuvalete gitmesine izin verilmediğini belirten avukat Çakır, müvekkilinin makatına cop sokularak işkence edildiğini iddia etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği

@chdgenelmerkez

Dün gece Kampüs Hastanesinden Kırıklar Hapishanesine götürülen Mustafa Koçak ile görüşen Av. ÇAKIR anlatıyor: Mustafa kollarından, bacaklarından ve boynundan kelepçelenmiş, halatlarla bağlanmış ve bu şekilde zorla müdahale edilmiş.

585 kişi bunun hakkında konuşuyor

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Mustafa Koçak’ın dört gündür zorla müdahale altında olduğu belirtildi.

Açıklamada “Müvekkilimiz Mustafa Koçak, Çiğli Devlet Hastanesi’ne bağlı Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Devlet Hastanesi’nde zorla tutulmaktadır. Mustafa Koçak’a burada nasıl bir ‘tedavi’ uygulandığı hakkında ailesi ve avukatları olarak bizlere bilgi verilmemektedir. Mustafa iradesi dışında kaçırılarak hastaneye götürülmüştür” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“- Mustafa Koçak’ın tutulduğu kampüs hastanesi önüne geçişler kaymakamlık kararıyla yasaklanmış, yollar TOMA’lar, çok sayıda jandarma, sivil polisler ve komando timlerince kapatılmıştır.

– Mustafa’ya talebi ve rızası olmadan damar yolu açılarak çeşitli tıbbi müdahalelerde bulunulmuştur. Bu müdahale halen devam etmektedir.

– Mustafa Koçak’ın irade gösterebildiği her aşamada koluna takılan serumu çıkarmaya çalıştığını öğrenmiş bulunmaktayız.

– Mustafa Koçak’a yapılan tıbbi müdahaleler hakkında bilgi vermekten ısrarla kaçınılması, O’nun bedensel ve psikolojik sağlığına telafisi imkansız zararlar verildiği yönündeki endişeyi güçlendirmektedir.

– Mustafa Koçak günlerdir ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmemektedir.

– Mustafa Koçak’ın avukatı Ezgi Çakır’ın vekaletname ile sunduğu taleplerini içeren dilekçesi, Şakran Hapishanesi Nöbetçi 2. Müdürü tarafından “dilekçeni almayacağım, alsam da işleme koymayacağım, sen gününü göreceksin” sözleriyle ve parmak sallayarak tehdit ile geri çevrilmiştir.

– Mustafa Koçak’ın annesi, oğlu ile görüşme talebi ve sağlık durumuna ilişkin bilgi ve belgelerin kendisine verilmesi için dilekçe sunmuştur. Annenin bu talebi “mesai saatlerinin dışında olması ve güvenlik” gerekçe gösterilerek reddedilmiştir. Gerekçeler, müvekkilin hayati durumu gözetildiğinde son derece keyfi ve ciddiyetten uzaktır.

Bütün bu yaşatılanların yalnızca bir sebebi olabilir; bu müdahaleyi uygulayan ve uygulatan, müdahaleye izin verip göz yuman herkes suç işlemektedir!

Yapılmaya çalışılan, işkencenin ve işlenen suçların gizlenmeye çalışılmasıdır.

Mustafa Koçak’ın, adaletsizliklere siper ettiği bedeniyle ve işkence altında korumaya çalıştığı bilinciyle 255. gündür sürdürdüğü direnişi iradesi sakatlanarak sonlandırılmak istenmiştir.

Mustafa Koçak’ın ailesi, avukatları, bağımsız hekimleri ve duyarlı tüm kamuoyu onun işkenceden kurtarılması ve yaşaması için mücadele etmeye devam etmektedir.

Mustafa Koçak’a yapılan zorla müdahaleye derhal son veri̇lsi̇n

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri, 802’nci eyleminde Gazeteci Ferhat Tepenin Akibetini Sordu..!

Cumartesi Anneleri, 27 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Özgür Gündem …

instagram web viewer instagram profile