Anasayfa / Genel / Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerine ilişkin İçişleri Bakanlığı’yla görüşen heyetten açıklama…!

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerine ilişkin İçişleri Bakanlığı’yla görüşen heyetten açıklama…!

Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatların açlık grevleri/ölüm orucuna ilişkin talepler oluşturulan heyet ile İçişleri Bakanlığı ile görüşüldü, bakanlık açlık grevlerinin bırakılması halinde taleplerin değerlendirileceği söyledi.

Açlık grevi ve ölüm orucunda bulunanların durumlarını görüşmek amacı ile oluşturulan heyet, İçişleri Bakan Yardımcılığı ile 17 Mart 2020 günü bir görüşme gerçekleştirdi. Heyette; TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Şair Ahmet Telli, Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet Özer bulunuyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD), İçişleri Bakanlığı ile görüşmeye dair açıklamada bulundu. İHD’nin yaptığı açıklamaya göre; Grup Yorum üyelerinin konser yasaklarının kaldırılmasına dair beklentinin karşılanması bakanlığa iletildi. Ayrıca Mustafa Koçak’ın yasal ve meşru talebi olan Adli Tıp kurumuna sevki ve Adli Tıp Kurumu’nun vereceği rapor doğrultusunda tahliye edilmesi istendi.

Açlık grevinde bulunan avukatların ise adil yargılanma hakkının dava dosyalarının bulunduğu Yargıtay tarafından titizlikle ele alınacağına dair beklenti de konuşuldu.

Açlık grevini bırakmaları halinde talepler değerlendirilecek

Grum Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatların talepleri üzerinde gerçekleştirilen görüşme sonucunda, İçişleri Bakanı ve yardımcıları tarafından, açlık grevini bırakmaları halinde taleplerinin değerlendirileceği söylendi.

İHD’nin heyet ile İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan görüşmenin aktarıldığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek hapishanelerde başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerini tahliye olmalarına rağmen evlerinde sürdürürken 11 Mart 2020 günü İstanbul Emniyetinin talebi üzerine polis zoru ile hastaneye kaldırılmış ve konu hakkında İstanbul 18. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı aldırılmıştır. Kaldırıldıkları Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 16 Mart 2020 günlü kararı ile taburcu edilmişlerdir. Halen evlerinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini 284 gündür sürdürmektedirler.

Bunun dışında halen İzmir Kırıklar Hapishanesinde tutulan Mustafa Koçak açlık grevini süresiz ve dönüşümsüz olarak 269 gündür sürdürmektedir. Mustafa Koçak İzmir Şakran T 2 Hapishanesinde açlık grevini sürdürürken 12 Mart 2020 tarihinde zorla kampüs revirine yatışı yapılmış ve isteği dışında tıbbi müdahale yapılmak istenmiştir. Tıbbi müdahaleyi reddettiği için zorla yatağa bağlanmış, işkence, kötü muamele ve onur kırıcı davranış yasağı kapsamında değerlendirdiğimiz müdahaleler gerçekleştirilmiş ve sonuçta tedaviyi kabul etmemesi üzerine zorla müdahaleden vazgeçilmiştir. Ancak Şakran Hapishanesinden İzmir Kırıklar Hapishanesine isteği dışında ve avukatları ile ailesine haber verilmeden sevk edilmiştir. Mustafa Koçak’ın dava dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görüşülmeyi beklemekte olup avukatlarının talebi ile Adli Tıp Kurumuna sevki beklenmektedir.

Gerek müvekkillerinin gerekse de kendilerinin adil yargılanması talebi ile Avukat Selçuk Kozağaçlı ve 7 avukat arkadaşı 3 Şubat 2020 günü tutuldukları Silivri 9 Nolu Hapishanede süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi başlatmış, süreç içerisinde 10 Mart 2020 tarihinde 4 avukat açlık grevini sağlık nedeni ile bırakmış ve halen Barkın Timtik, Ebru Timtik, Oya Arslan ve Aytaç Ünsal açlık grevini sürdürmektedirler.

Grup Yorum üyelerinin kamuoyuna açıkladıkları talepleri önceden suçlu ilan edilmemek ve bu kapsamda konserlerinin yasaklanmayarak adil yargılanma hakkından istifade etmektir. Taleplerini bu şekilde özetleyebiliriz. Aynı şekilde Mustafa Koçak ve açlık grevindeki avukatlar da özellikle adil yargılanma konusunda taleplerini kamuoyuna açıklamışlardır.

Açlık grevinde bulunanların durumlarını görüşmek amacı ile oluşturduğumuz heyet İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi üzerinden İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile TBMM Başkanlığı ve AK Parti Başkanvekilliğinden randevu talep etmişlerdir. Randevu talebimiz üzerine İçişleri Bakan Yardımcılığı ile 17 Mart 2020 günü bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme esnasında Grup Yorum üyelerinin konser yasaklarının kaldırılmasına dair beklentinin karşılanması ifade edilmiştir. Bunun dışında sağlık durumu oldukça ciddi olan Mustafa Koçak’ın yasal ve meşru talebi olan Adli Tıp kurumuna sevki ve Adli Tıp Kurumunun vereceği rapor doğrultusunda (mevcut hali ile hapishanede kalamayacağı göz önüne alınarak) tahliye edilmesi ve dava dosyasının adil yargılanma ilkeleri doğrultusunda ele alınması isteği belirtilmiştir. Açlık grevinde bulunan avukatların ise en temel talebi olan adil yargılanma hakkının dava dosyalarının bulunduğu Yargıtay tarafından titizlikle ele alınacağına dair beklenti ifade edilmiştir. Görüşme esnasında sayın bakan yardımcısı heyetimizi dikkatlice dinlemiş ve sorunun etraflıca ele alınmasına olanak veren bir toplantı yapılmıştır. Daha sonra yapılan görüşme İçişleri Bakanı ve yardımcıları tarafından değerlendirilmiş ve heyetimize geri dönüş yapılmıştır. Heyetimize açlık grevinde bulunanların açlık grevlerini bırakmaları halinde taleplerinin değerlendirileceği ifade edilmiştir. Bütün bu süreç heyetimiz tarafından açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyelerine ve açlık grevindekilerin avukatlarına aktarılmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Heyet olarak açlık grevinde bulunanların taleplerinin öncelikle insani ve hak temelli talepler olduğunu kamuoyuna bir kez daha ifade etmek isteriz. Bu taleplerin en temel haklardan olan sağlık ve yaşam hakkının korunması, adil yargılanma hakkının yerine getirilmesi çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirtmeliyiz. Dolayısıyla devlet kurumlarının mevcut duruma bu çerçeveden bakmaları faydalı olacaktır.

Açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatların sağlıkları oldukça ciddi durumdadır. Yaşam haklarının tehlike altında olduğu böylesi bir ortamda yukarıda özetlemeye çalıştığımız taleplerinin rahatlıkla yerine getirilebileceğini belirtiyor, siyasi iktidarı ve kamuoyunu sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

HALKIN BİRLİĞİ

Diyanet’ten bu kez de eğlenmeye müdahale: Kadın-erkek el ele halay çekmesin, horon tepmesin, eğlenmesin..!

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan ve dijital ortama açılan …

instagram web viewer instagram profile