Anasayfa / Politika-Haber / Ovacık Halkçı Belediyecilik Örneği Tüm Ön yargıları parçaladı ve doğru politikaların halkta karşılık bulduğunu ortaya koydu..!

Ovacık Halkçı Belediyecilik Örneği Tüm Ön yargıları parçaladı ve doğru politikaların halkta karşılık bulduğunu ortaya koydu..!

Hayatta bazen ezberlerin bozulduğu anlar vardır. Ovacık halkçı belediyecilikte bunlardan birisidir.

2014 yılında aslında TKP ile hiç bir bağı olmayan devrimci aday Fatih Mehmet Maçoğlu Ovacık Belediye Başkanı seçildi. Fatih Mehmet Maçoğlu Ovacık Belediye Başkanı seçildikten sonra yaptığı icraatları ile gündeme geldi ve olanaksızlıklara ve devletin engelleme tüm engelleme çabalarına rağmen yaptıklarıyla deyim yerindeyse bir ilçenin kaderini değiştirdi ve diğer rantçı halkı hiçe sayan belediyelere de örnek oldu.

Fatih Mehmet Maçoğlu’nı 20 Aralık 1968 yılında Ovacık’ta doğmuş. Evli ve 2 çocuk sahibi. Sağlık memuru olarak çalışmış, çalıştığı yerde sendikal faaliyetler içinde yer almış halkla iç içe olan bir devrimci.

Bir dönemler solcu olmuş ama sonra döneklikte sınır tanımayarak düzen savunuculuğuna soyunmuş, iyi-güzel ve devrimci ne varsa nefret edercesine saldırıp alaya almaya çalışan Sarayın goygoyculuğunu yapan Engin Ardıç, 3 Nisan 2014 tarihinde Sabah Gazetesinde yayınlanan “Ovacık’ına komünizm gelmiş memleketimin” adlı yazısında alaycı bir üslupla Maçoğlu’nun bir komünist başkan olarak bir şey yapamayacağını söylüyordu.

Maçoğlu ise Ovacık’ta kıt olanaklar içinde söylediklerini pratiğe uygulayarak Engin Ardıç gibi devrim ve sosyalizm düşmanlarına gereken dersi vermiş..

Maçoğlu ise Ovacıkta belediye başkanı olduktan sonra verdiği sözlere bağlı kalarak neler yaptı?

Öncelikle ilçedeki ulaşımı tamamen ücretsiz hale getirdi.

Su ücretini yasalar gereği düşürülebilecek en alt sınıra kadar indirdi.

Belediyenin yıllık gelir – gider tablosunun yer aldığı dev afişi belediye binasına astırarak halkın denetimine sundu .

Belediye binasının girişini kütüphaneye dönüştürdü.

650 dönüm hazine arazisinde tarım yapıp, halkla fasulyeden nohuda ürün yetiştirdi. Bal üretimi yaptı. Ürünlerin satışıyla elde edilen geliri yine halk için kullandı.

Yoksullara, öğrencilere, ihtiyaç sahiplerine destek oldu.

Daha da duracak gibi görünmüyor üstelik. Yeni projelerinden bahsediyor. Haksızlıklara ses çıkarması, ve eylemlerde yer alması da işin cabası.

Diyeceğimiz o ki, rant yerine halka hizmeti amaç edinen, onlarla birlikte belediyeyi yöneten halkçı belediyecilik emekçilerin sevgi ve desteğini kazanır, ön yargıları parçalar.

Demek ki ovacıkta devrimci halkçı, rant, adam kayırma ve lüks tüketimden uzak belediyecilik hayata geçirilebiliyorsa, birisi yapsın da görelim yerine halkın sorunlarını merkezde tutan, halk için politika yapma kararlılığında olan ve cesaretle tabulara vuran bir halkçı devrimci belediyecilik olabilir. İşte geçmişte Fatsa da bugün ise Ovacıkta yapılmış olan bunlardır. Yani Maçoğlu, bir taraftan çoğumuza ütopik görünen bir yaşantıyı Ovacık’ta filizlendirmeyi başarırken öteki taraftan tüm kuşatılmışlığı ve engelleri halka dayanarak aşmasını başarmıştır.

Üstelik talanın, aldatmacanın, sömürünün son derece rahatlıkla yapılabildiği bir ülkede Maçoğlu emekçilerin saflarında filizlendirdi umut tohumlarını. Tam da geleceğe dair ümitlerin darbelendiği bir zamanda.

Ovacık belediyecilik örneği belki de Türkiye de kocaman bir nehre damladır. Ama Ovacık belediyesince yapılan ve başarılanlar, değer belediyeler için örneği temsil etmektedir. Daha küçük bir Ovacık örneği bile emekçilerin örgütlü oldukları ve kendi kaderlerini kendi ellerine aldıklarını, neleri başarabileceklerini ortaya koymuş ve Türkiye’nin dört bir yanında daha fazla kişi tarafından desteklenip, sevgi ve sempatiyle karşılanan başarı örneği olmuştur.

Kuşku yok ki Ovacık halkçı belediyeciliğin başarısını olduğunda fazla abartmamak gerekiyor. Ama Bazen yol alabilmek için kutup yıldızlarına ihtiyaç duyulur. Faşist baskı ve zulmün at başı koşturulduğu, devrim ve sosyalizmin artık öldüğü vb. gerici savların alıp başını gittiği ortamda Ovacık belediyesi çölde bir vaha rolüm nü oynamıştır. Yaşamda ümidini kesme noktasına gelen insanların Ovacık halkçı belediyesinin uygulamasından insanların haberdar olması oldukça önem taşıyor. Yerel seçim sürecine girildiği ortamda devrimci-demokrat ve ilerici güçler eylem ve güç birliği yaparak, halkın yeniden desteğini alarak, Ovacık halkçı belediyecilik örneğini ülkenin her yanına yaymaları gerekiyor.

HALKIN BİRLİĞİ

Tutuklu avukatlar ölüm orucunda: Kas zayıflamaları başladı..!

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Burhaniye T Tipi …

instagram web viewer instagram profile