Anasayfa / Haberler / Özge can Hünharca katledileli 4 yıl oldu: kadın kırımında değişen bir şey yok:4 yılda 1480 kadın katledildi..!

Özge can Hünharca katledileli 4 yıl oldu: kadın kırımında değişen bir şey yok:4 yılda 1480 kadın katledildi..!

11 Şubat 2015 günü okuldan çıkıp sonra Tarsus’ta bir alışveriş merkezinde arkadaşıyla buluştu. Buluşma sonrası arkadaşından ayrılarak, evine gitmek için şehirlerarası sefer yapan bir minibüse bindi ve bir daha akıllardan silinmeyecek olan o korkunç olay yaşandı. Şoför Suphi Altındöken, Mersin’e D-400 Karayolundan gitmesi gerekirken aracın yönünü Tarsus-Mersin otoyoluna doğru değiştirdi. Güzergahın değişmesi üzerine ters giden bir şeyler olduğunu anlayan Özgecan için kendini koruyabilme, hayatta kalabilme mücadelesi başladı. Tecavüz girişiminde bulunan Suphi Altındöken’e engel olmaya çalıştı, ancak olamadı. Tecavüze uğradı ve defalarca bıçaklandı. Daha sonra demir sopa ile öldüresiye dövüldü. Suphi Altındöken Tarsus’a geri dönerek babası ve arkadaşından yardım istedi. Cinayet mahalline geri dönen katil ve yardımcıları, Özgecan’ın bedenini bir ormanda ateşe verdiler.

Bu korkunç olaydan sonra geriye Özgecan’ın yanmış bedeni ve o dehşet anlarında Suphi Altındöken’in yüzüne adeta hikayesini kazıdığı tırnak izleri kaldı…

Özgecanın katkli  hafızalarda ve yüreklerde derin bir etki yarattı. Hep bir ağızdan “Özgecanlarımız yanmasın” diye haykırdı kadınlar. Binlerce kadın, erkek sokaklara çıktı, eylemler yapıldı. Talepler dile getirildi: Özgecan yasası çıkarılsın, devlet kadın cinayetlerinin önlenmesi konusunda sorumluluğunu yerine getirsin, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz son bulsun, katiller gereken cezayı alsın… Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi kadınların yıllardır dile getirdiği talepler açısından bir milat olsun istendi.

Peki, Özgecan’ın öldürülmesinin ardından devlet ne yaptı, bu olay gerçekten bir milat olabildi mi?

Özgecan Aslan’ın ölümünün kadın mücadelesi ve kadınların mücadeleye katılımı noktasında önemli bir örnek oldu, ancak devletin yapması gerekenler açısından olumu bir durum yaşanma, tersine kadın kırımı artarak sürdü.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesi üzerinden geçen dört yıl içinde Türkiye’nin her yerinde kadınlar daha çok sokağa çıktı. . Özgecan kardeşimizin hayatını kaybetme biçimi ve ondan sonra ortaya çıkan kadın isyanı daha önceden sadece hak arayıcıların bildiği bu önemli toplumsal sorun tüm toplumun, tüm kadınların sorunu haline geldi. Daha da önemlisi bunu sahiplenenler arasında kendi kuşağını çok ciddi biçimde uyandırdı Özgecan’ın hayatını kaybetmesi. Özellikle genç nesilleradın mücadelesine ilgi duymasını tetikledi.

Ama sorumlular açısından 4.yıl içinde değişen pek bir şey olmadığı gibi hiç bir somut elle tutulacak adım atılmadı. Kadın cinayetleri nitelikli suçlar kapsamına alınması, indirim ve af kapsamı dışında tutulmasını içeren ‘Özgecan Yasası’ hayata geçirilmedi. Hâlâ bol keseden iyi hal, haksız tahrik, pişmanlık indirimi uygulanmaya devam ediyor. Davalar, hak ihlaline uğrayan kadınlar olduğu halde neredeyse yine kadınların yargılandığı bir hale dönüşüyor. Yani sorun şiddetlenerek devam ediyor ve o zamandan bu zamana 4 yıl içinde 1480 kadın  öldürüldü.Yalnızca 2018 yılında 440 kadın cinayeti yaşanırken, 2019 yılının Ocak ayında ise 43 kadın öldürüldü. Demek ki dinci faşist halk ve düşmanı düşmnı Saray iktidarı sürdükçe kaıdn kıımı artarak devam edecektir. Kadın cinyetelerine karşı caydırı yasal düzenlemeler yapılmaz ve pozitif ayrımcılık uyg gulanmaz ve  kadınlara sahip çıkılmazsa kadın kırımlarına dur demek güç olacaktır.

 

HALKIN BİRLİĞİ

İstismara uğrayan ve suça sürüklenen çocuk sayısı arttı..!

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin hazırladığı rapora göre , ayrımcılığa maruz kalan, istismar edilen, öldürülen, …

instagram web viewer instagram profile