Anasayfa / Kürdistan / PYD’den, kendilerini “ABD ajanlığı” ile suçlayan Esad’a çok sert yanıt..!

PYD’den, kendilerini “ABD ajanlığı” ile suçlayan Esad’a çok sert yanıt..!

PYD, kendilerini “ABD ajanlığı” ile suçlayan Beşar Esad’a, “Suriye’nin şu an içinde bulunduğu durumun başlıca sebebi olan bu şövenist hitap Suriye krizinin çözümüne hizmet etmiyor” sözleriyle yanıt verdi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’in kendileri hakkındaki sert suçlamalarına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

PYD Genel Meclisi’nden yapılan açıklamada, “Suriye’de devam eden ve binlerce kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin de göç etmesine neden olan, ülkeyi uluslararası güçlerin çatışma alanı haline getiren ve hegemonik güçler tarafından parçalanmasına yol açan bu savaşın sebebi Suriye rejiminin izlediği siyaset olmasına rağmen malesef bu durumdan yeterince ders çıkarılmamıştır. Hala Suriye halkının parçalanmasına ve dağılmasına neden olan bu yöntemde ısrar edilmekte” denildi.

Kürt partilerin ve bunların başında da PYD’nin Suriye krizinin başladığı 2011 yılında çözümün Suriye’nin kendi içerisinde olmasını ve barışçıl diyalogla çözülmesini savunan taraf olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlk başta ve şimdi de bölgesel ve uluslararası müdahaleye karşı duduk. Ancak Suriye hükümeti baskıcı politikasını sürdürmiş ve siyasi, demokratik çözümden uzak durmuştur. Bu şekilde Suriye terörist grupların ve uluslararası güçlerin savaş alanine dönmüştür. Meşru savunma temelinde halkımızı ve topraklarımızı savunduk. Binlerce şehit verdik. Bu direniş dünyayı sarstı ve teröre karşı savaşan uluslararası bir koalisyonun önünü açtı. Suriye hükümetinin vatandaşlarını terör gruplarından koruması ve halkının gücü ile birleşmesi gerekiyorkenü IŞİD eliyle Suriye halklarının katledilmesine seyirci kaldı. Suriye hükümetinin, düşmana karşı elde ettikleri kazanımlardan ötürü Demokratik Suriye Güçlerine ve Kuzey Doğu Suriye güçlerine istiklal madalyası vermesi gerekiyordu.

Ancak biz bunun tersini görüyoruz. Suriye rejimi, en ulusal ve demokratik güçleri ajanlıkla suçluyor. Suriye’nin şu an içinde bulunduğu durumun başlıca sebebi olan bu şövenist hitap Suriye krizinin çözümüne hizmet etmiyor. Aksine, Suriye düşmanlarına, dış müdahalelere hizmet ediyor. Bu hitap parçalanmayı getirdiği gibi egemenliği ve onuru ortadan kaldırıyor.”

Açıklamanın devamında, PYD’nin “üçüncü çizgi”yi seçtiği, “gücünü halkın iradesinden aldığı” ifade edilerek, “Suriye Devlet Başkanı’nın işlediği suçlar bizi haklı davamızdan caydıramaz” sözlerine yer verildi.

Esad’ın açıklamaları

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçtiğimiz günlerde Rus kanalı Russia Today’a verdiği röportajda, Kürtlerin büyük çoğunluğunun hükümetle iyi ilişkileri olduğunu ve hükümeti desteklediklerini savunmuş PYD’yle durumun farklı olduğunu söylemişti.

Esad PYD’yi, “Amerikalılardan silah ve para desteği alan ajanlar olmakla ve Amerikalılarla birlikte petrol kaçakçılığı yapmakla suçlamıştı.

Beşar Esad ayrıca, PYD’nin son birkaç yıldaki stratejisinin “Amerikalıları Suriye’de kalmaya davet etme, ABD gitmek istediğinde öfkelenme ve Suriye ordusuna katılmayı reddetme” yönünde olduğunu savunmuştu.

 

HALKIN BİRLİĞİ

Şırnakta Cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş tutuklandı..!

13 yaşındaki bir kız çocuğa cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş A.A. savcılık ifadesinin ardından tutuklanma …

instagram web viewer instagram profile