Anasayfa / Gençlik Yıldızı / Saray Faşizmi Kendisine Oy Vermeyen Emekçilerden Zam Sağanağıyla Hesap Soruyor..!

Saray Faşizmi Kendisine Oy Vermeyen Emekçilerden Zam Sağanağıyla Hesap Soruyor..!

Seçimlerin ardından Saray iktidarı zam sağanağını yağdırmaya devam etti. Ertelenmiş zam paketlerini 24 Haziran sabahından itibaren birer birer uygulamaya sokuldu İki gündür zamlar üt üste geliyor.

Önce motorine 22 kuruş zam yapıldı ki bu tutar pompaya aksettirildi. Motorinin litresi İstanbul’da 6,50 lirayı aştı. Ardında Çayın fiyatı yüzde 15 ve Şekerin fiyatı yüzde 16 ve elektriğin fiyatı yüzde 15   zamlandı.

Motorin, elektrik, çay ve şeker derken seçimlerin bitmesinin hemen ardından başlayan zam furyası devam ediyor.AKP-MHP halk düşmanı faşist dinci iktidar,  hemen herşeye  iğneden ipliğe peş peşe zam yaparak emekçileri cezalandırmaya çalışıyor.

BENZİN: Motorin fiyatının önceki gün 22 kuruş artırılmasının ardından, petrol fiyatları nedeniyle benzin fiyatına da 20 kuruş zam yapılacaktı. Ancak son anda yapılmadı. Sektör temsilcileri bunun nedenini anlamadıklarını, bugün daha büyük bir zamla karşılaşılabileceğini söyledi. Eşel mobilin devreye alınması da bekleniyor.

ET-SÜT: Sektör temsilcileri, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) da ete zam yapmasını bekliyor. Bu durumun, artan bütçe açığıyla birlikte Hazine’nin zarar eden KİT’lere verecek kaynağının azalmasından dolayı olduğu belirtildi. Yetkililer ESK’nin de 2018’de 491 milyon TL zarar ettiğini anımsattı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise üreticilerin maliyetlerindeki artışı satış fiyatlarına yansıtamamaktan şikâyetçi olduğunu söyledi. Başka bir sektör temsilcisi de mayısta zamlanan süt ve süt ürünlerine yeni bir zammın yaz ayları içinde gelebileceğini aktardı.

BİTKİSEL YAĞ: Yağ fiyatının döviz kuruna bağlı olduğunu belirten Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “2018 Ocak ile 2019 Ocak karşılaştırıldığında doğalgaz yüzde 76, dolar kuru yüzde 40, elektrik ise yüzde 56 arttı. Ayçiçek yağı ise bu dönemde sadece yüzde 14 yükseldi. Ayrıca tohum maliyeti yükseldi. Önümüzdeki aylarda bitkisel yağ fiyatlarının makul seviyede artması da normal olacaktır” dedi.

TOPTAN GIDA: İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, “Bugün işler durgun olduğu için zam beklenmiyor. Ancak okulların açılmasından sonra, 2019 Kasım gibi fiyatlarda bir hareketlilik olabilir” dedi.

BEYAZ EŞYA: Mobilya ve beyaz eşyadaki KDV ve ÖTV indirimleri 30 Haziran’da bitecek. Mobilyada KDV yüzde 8’den yüzde 18’e yükselecek. Beyaz eşyada yüzde 0 olan ÖTV yüzde 6.7 olacak. Ticari araçlarda da KDV yüzde 1’den yüzde 18’e yükselecek. Bu gelişme de mobilya, beyaz eşya ve ticari araç fiyatlarını artıracağı için enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacak.

Kuşku yok ki zamların tek bir sebebi var. O da kasada para kalmaması. 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi’nde oy kaybettirmesin diye zamlar ertelenmişti.

Gelenek 31 Mart seçimlerinin ardından da değişmemişti. Elektrik dağıtım şirketlerine yapılan satışların fiyatına yaklaşık yüzde 37 zam yapılmıştı.

İstanbul 25 seneden beri ilk defa kaybedildiğine göre zamsa zam, vergiyse vergi hepsi devreye girecek. Seçimin mağlubu AKP)acı reçeteyi yazmaktan eşşiz bir haz duyuyor.

Erdoğan’ın gözünden “nankör” halk İstanbul’da yaptığının bedelini ödemeli. O kadar yol ve köprüye rağmen Ekrem İmamoğlu’nu tercih edenlere merhamet etmenin anlamı kalmamıştır.

İzlemiş oldukları yıkım politikalarıyla ekonomik krizi derinleştiren Saray iktidarının hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da sandıkta ortaya çıkan eğilimi pek dikkate alınmaması olsa olsa AKP faşizmin halk düşmanı özünü açığa serer.

AKP iktidarı önüne çıkan ve muhalif olan herşeyi yutmaya çalışıyor.

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde parti grubuna hitaben sarfettiği, “Halka kendimizi niye anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız.” sözlerinde bile halka tepeden bakışın değişmediği ortaya koyuyordu.

Halkı yoluna ve güdülecek kaz olarak gören , Saray iktidarı, hep yandaşlarını zengin etmeye çalışmıştır.

eğer halkı düşünen bir iktidar olmuş olsaydı milyonlarca insanın işsiz ve açlıkla yüz yüze kaldığı bir dönemde Göcek’e 330 milyon liralık yazlık saray inşa ettirmezdi.

AKP’li isimler hakikaten halka hizmet gayesi ile koltuğa oturmuş olsaydı en küçük bir tenkit karşısında, “Haddini bil! Sen kimsin?” zorbalığına yeltenmezdi.

İnşa ettikleri tek sesli bir medya üzerinden kara propaganda ve yalanların karın doyurmadığını kabul etmek istemeseler de ekonomiyi batırdıkları ve faşizmi pekiştirerek coğrafyayı açık zindana dönüştürdükleri bir sır değil.

Saray iktidarının maliye bakanı Albayrak adeta halka alay edercesine “Mayıs nisandan zaten iyi olacak. Yaz aylarında en kötüyü geride bırakmış olacağız.” demiyor muydu?

Hazine’yi bir senede 80 cente muhtaç hale getiren Albayrak’ın değiştirileceğini iddia edenler Erdoğan’ın esas maksadını ıskalıyor.

Erdoğan, Albayrak’ı Hazine Bakanlığı’na ekonomiyi toparlaması için tayin etmedi , aksine Hazine’nin anahtarlarının aileden birinde olması için böyle bir tercihte bulundu.

82 milyonun değil, kendi ailesinin servetini düşünerek Albayrak ekonominin başına getirdi.

Erdoğan, 24 Haziran’da İstanbul’da halktan yediği şamarı hala anlamadığını görülüyor.

Neymiş efendim! Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile tesis ettiği Cumhur İttifakı seçimlerde başarıyla çıkmış ve 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecekmiş.

Bu ittifakın aldığı toplam oy oranı yüzde 45!

Erdoğan’ın “Biz ayrılamayız” dediği faşist kafatasçı MHP ile girdiği 24 Haziran 2018 seçiminde halkın desteği yüzde 51 mertebesinde idi. Bir yılda yüzde 6 erimiş bir ittifak değil 2023’ü, 2021 senesini bile görmesi güç olacağa benziyor.

Zamlar, vergi artışları, S-400 krizi, israf ve talan düzeni… Hepsi AKP’nin aşağıya im nişini hızlandıracak. Erdoğan’ın varlığı krizi içinde krizleri tetikleyecek. Önemli olan bu krizde devrimci hareketin başarıyla çıkması için hazırlıklı olması ve süreci emekçilerin lehine dönüştürmek için yararlanması.

HALKIN BİRLİĞİ

AİHM Berkin Elvan dosyasını açtı..!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan’la …

instagram web viewer instagram profile