Anasayfa / Genel / Saray İktidarı Halka Gözdağını Sürdüyor: 90 yaşındaki emekli öğretmen eski bakanlara hakaretten önce tutuklandı sonra serbest bırakıldı..!

Saray İktidarı Halka Gözdağını Sürdüyor: 90 yaşındaki emekli öğretmen eski bakanlara hakaretten önce tutuklandı sonra serbest bırakıldı..!

Demokrasi, insan hakları ve sendikal alanında uzun yıllar mücadele veren 90 yaşındaki emekli öğretmen Hasan Basri Aydın, eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alındı. Tutuklama kararı verilen Aydın, cezaevine gönderilmeden serbest bırakıldı.

Emekli edebiyat öğretmeni Hasan Basri Aydın (90), sağlık sorunları nedeniyle Malatya’dan geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın’ın tutuklanmasına karar verildikten saatler sonra serbest bırakıldı.

Aydın tutuklanmasına gerekçe gösterilen eski mahkeme kararının ulaştırılması üzerine cezaevine girmeden serbest bırakıldı.

İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınan Aydın, buradan Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirildi. 90 yaşındaki Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı öğrenildi.

1954 yılında öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın ilk olarak 1960 yılında Menderes hükümetine karşı yapılan öğrenci eylemlerinde tutuklandı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos adlı bir kitabı bulunuyor.

Aydın, son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun tedavilerine başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cumhurbaşkanı hakkında yazdığı dilekçe ve yazıdan dolayı 2011 yılında aldığı 1 yıl ve 1 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevine girmişti.

Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 defa hapse girdiği biliniyor. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca onun yaşamını konu edinen “Haymatlos” adıyla bir tiyatro oyunu sergilemişti.

Aydın, uzun yıllar demokrasi, insan hakları ve sendikal alanda mücadele yürüttü.

“Tanrıya Mektuplar” adında da bir kitabı bulunan Aydın’ın Alzheimer hastası olduğu ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle yaşamını tek başına sürdürmesinin imkansız olduğu ifade edildi

HALKIN BİRLİĞİ

Bahçeli Talimat Verdi FETO’cü Eski MHPli Mümtazer Türköne tahliye edildi..!

10 yıl hapis cezası alan KHK ile kapatılan yayın organı Zaman gazetesi yazarı ekisi MHPli …

instagram web viewer instagram profile