Anasayfa / Haberler / Sarayın Muhalif sesleri boğma da zindan Korkuluğu Sürüyor: CHP’li İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 aylık hapis cezası onandı..!

Sarayın Muhalif sesleri boğma da zindan Korkuluğu Sürüyor: CHP’li İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 aylık hapis cezası onandı..!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun geçmiş yıllarda yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle aldığı 9 yıl 8 aylık hapis cezası, istinaf mahkemesi tarafından apar topar onandı.

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle yargılanan Canan Kaftancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddialarından toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edilmişti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davada mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kaftancıoğlu için 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti tutuklama kararı vermedi. ‘Korkmayacağız’ diyerek karara tepki gösteren Kaftancıoğlu kararı İstinaf mahkemesinde itiraz edecek.

Ne Olmuştu

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında açılan davada son savunmasını yapan Cumhuriyeti Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Değil 17 yıl, 27 yıl da verilse hakikatleri söylemeye devam edeceğim” dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay hapis, “kamu görevlisine alanen hakaret” suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçundan 2 yıl 4 ay, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alanen aşağılama” suçundan 1 yıl 8 ay, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan ise 2 yıl 8 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Tutuklama kararı vermeyen mahkeme Kaftancıoğlu’na okuduğu hiciv nedeniyle de indirim uygulamadı.

KAFTANCIOĞLU: SANIYORLAR Kİ KORKACAĞIZ

Karar sonrası adliye önünde açıklama yapan Kaftancıoğlu, “Bunlar sanıyorlar ki, baskı yaptıkça, ceza verdikçe korkacağız. Onlar sanıyorlar ki kayyumlarla hakları gasbedilenler korkacak, susacak. Saray vesayeti son bulana kadar korkmayacağız. Birlikte mücadele etmekten geri durmayacağız. İşte bu nedenlerle bu dava da İstanbul’u yeniden halka vermek için yola çıkan bir başkanı cezalandırma davasıydı. Ama tekrar ediyorum o kaybetti, biz kazandık” dedi.

DURUŞMA ÖNCESİ OKUDUĞU ŞİİRİ DE DOSYAYA EKLENDİ

İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma salonun küçük olması nedeniyle 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda yapıldı. Duruşmayı çeşitli ülke konsoloslukları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri ile çok sayıda kişi takip etti.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mahkeme heyeti Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı, önceki duruşma öncesi adliye önünde yaptığı açıklamada okuduğu şiirini de dosyaya ekledi. Kaftancıoğlu’nun okuduğu şiir, Nâzım Hikmet’in Peyami Safa’ya hicviydi. Hiciv şöyleydi:

ERDOĞAN’IN AVUKATI: EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Ardından esas hakkındaki mütalaaya ilişkin söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, mütalaaya katıldıklarını söyleyerek, “Sanık hakkında duruşmadaki iyi hal uygulanmamasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“AKP’Lİ KİMLİĞİNİ ELEŞTİRDİM”

Daha sonra söz alarak mütalaaya karşı savunma yapan Kaftancıoğlu, iddianamenin imla hatalarıyla aynı şekilde mütalaaya dönüştürüldüğünü söyledi. Geçen duruşmada hayallerinden bahsettiğini bu sefer hakikatlerden bahsedeceğini dile getiren Kaftancıoğlu, “Öncelikle ben Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, bundan sonra da etmem. Mustafa Kemal’in oturduğu bu makama hakaret etmek kimsenin haddi değildir. AKP Genel Başkanı’na yönelik siyasi eleştirilerim Cumhurbaşkanına hakaret kapsamına sokulmaktadır. Yaptığım siyasi eleştiriler Cumhurbaşkanlığını ayrı tutarak AKP’li kimliğine dairdir” dedi.

“DÜNYA GÜZELLEŞİR İNSAN ÖZGÜRLEŞİR”

Hiç bir kamu görevlisine alenen hakaret etmediğini ve etmeyeceğini ifade eden Kaftancıoğlu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini de sözlerine ekleyerek, hakikatin bu olduğunu söyledi.

Kaftancıoğlu, “Terör örgütü desteklemedim. Önceki savunmamda ‘Her kim terör örgütünü destekliyorsa Allah belasını versin’ demiştim. Ancak mütalaada yer almadığına tanıklık ettik” dedi. “Dünya güzelleşir insan özgürleşir” diyen Kaftancıoğlu, “Ben sanık kürsüsünde de olsam gördüğüm aksaklıkları tüm açıklığıyla söylemeye devam edeceğim. Hakikati ortaya çıkarmak için benden çok sizin sorumluluğunuz var” dedi.

“HAKİKAT ORTADA, YİNE HAKİKATİ SÖYLERİM”

Bir televizyon programında yaptığı konuşmaya ilişkin de Kaftancıoğlu, “Hakikat ortada. O televizyon programının görüntüleri alınır kontrol edilir, ne demişim ne dememişim bakılır. Bir cümleyi alıp bağlamından koparıp böyle denilmemiş olsa bile böyle demiştir denilerek cezalandırma istenmesi insanlarımız için üzücü olur” diye belirtti.

“Söylediklerimi teşvik ve tahrik olarak algılamak insanları kine sürüklemektir” diyen Kaftancıoğlu, “Cumhurbaşkanına hakaret; kimi zaman bağlamından koparılarak, kimi zaman da söylediklerimin suç olarak algılanması ile iddia makamı tarafından gerçeklerden uzaklaştırılmıştır. Değil 17 yıl 27 yıl bile ceza verseler yine hakikati söylerim. Sizler de hakikati arayın, ona yaklaştığınızda özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu hakikat hepimizi özgürleştirecek. Emin olduğun en temel gerçek özgürlüğü ve yaşamayı bağımsız olarak savunmaktır” diye konuştu

SORUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Kaftancıoğlu’nun savunmasının ardından söz alan avukatlar, soruşturmanın genişletilmesi taleplerini yineleyerek Kaftancıoğlu’nun atmış olduğu tweetlerin paylaşıldığı dönemin koşulları ve bağlamlarının da araştırılmasını da talep etti.

ARA SONRASI KARAR AÇIKLANDI

Ara sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay hapis, “kamu görevlisine alanen hakaret” suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçundan 2 yıl 4 ay, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alanen aşağılama” suçundan 1 yıl 8 ay, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan ise 2 yıl 8 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Tutuklama kararı vermeyen mahkeme Kaftancıoğlu’na okuduğu hiciv nedeniyle de indirim uygulamadı. Kaftancıoğlu karara istinaf mahkemesinde itiraz edecek.

Canan Kaftancıoğlu kararına ilk tepkiler: Muhalefet eleştirdi.

Karar sonrası adliye önünde açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Bunlar sanıyorlar ki, baskı yaptıkça, ceza verdikçe korkacağız. Onlar sanıyorlar ki kayyumlarla hakları gasbedilenler korkacak, susacak. Saray vesayeti son bulana kadar korkmayacağız” dedi

CHP’nin 80 il başkanı, milletvekilleri, PM üyeleri ile yüzlerce kişi katıldığı açıklamada konuşan Kaftancıoğlu, “Zulmedenlerin adaleti yok edenlerin gözlerine kulaklarına bizim bir olduğumuzu, ayrılmayacağımızı haykırdınız. Bir düşünün bu ülkede uzun zamandır herhangi bir mahkeme hakkında konuşurken yasalardan konuşabiliyor muyuz? Bu ülkede mahkeme kararı kanunlara göre düzenlenmiyor. Bu saray vesayetidir. Saray vesayeti demokrasi önünde engeldir. Medyayı tekelleştiren seçilmişleri ezemeye çalışan vesayetçi iktidara karşı mücadelemiz daha yeni başlıyor” dedi.

“BİRLİKTE MÜCADELE ETMEKTEN GERİ DURMAYACAĞIZ”

Kaftancıoğlu, “Onlar sanıyorlar ki kayyumlarla hakları gasbedilenler korkacak, susacak. Saray vesayeti son bulana kadar korkmayacağız. Birlikte mücadele etmekten geri durmayacağız. İşte bu nedenlerle bu dava da İstanbul’u yeniden halka vermek için yola çıkan bir başkanı cezalandırma davasıydı. Ama tekrar ediyorum o kaybetti, biz kazandık” diye konuştu.

“ŞİİRLER İNSANLARI GÜZELLEŞTİRİR”

Yeni bir mevsime girildiğini belirten Kaftancıoğlu, “Ayrımsız biz mevsim başladı. Bu mevsimde yeni bizler, bizim gibiler olacak. Bizim bir hayalimiz var, bağımsız ve demokratik bir ülkede eşit ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. Hayallerimden de düşüncelerimden de asla vazgeçmeyeceğim. Bugün buraya gelen ya da sesimize kulak veren her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

NÂZIM HİKMET’EN ŞİİR OKUDU

Kaftancıoğlu, “Geçen duruşmada okuduğum şiir içeride cezayı arttırıcı unsur olarak sayıldı. Şiirler güzeldir. Şiirler insanları güzelleştirir. Biz şiirlerimize devam ettikçe onların yaptığı sadece şiirleri cezalandırmak olur” diyerek herkese teşekkür etti.

HALKIN BİRLİĞİ

Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira oldu..!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 431 …

instagram web viewer instagram profile