Anasayfa / Kültür-Sanat / SEVDANIN VE KAVGANIN ŞAİRİ HASAN HÜSEYİN

SEVDANIN VE KAVGANIN ŞAİRİ HASAN HÜSEYİN

“…
Sen olmasan öldürmek ne
çürümek ne zindanlarda
özlem ne ayrılık ne
yokluk ne yoksulluk ne
ilenmek ne dilenmek ne
işsiz güçsüz dolanmak ne
gün gün ile barışmalı
kardeş kardeş duruşmalı
koklaşmalı söyleşmeli
korka korka yaşamak ne.
(Acıyı Bal Eyledik)
***
Sevda ve gür sesli kavga şiirlerinin şairi Hasan Hüseyin Korkmazgil’i yitirişimizin üzerinden 36 yıl geçti.
Hasan Hüseyin Korkmazgil (d. 1927 – ö. 26 Şubat 1984), Sivas’ın Gürün ilçesinde doğmuştur. Kurtuluş Savaşı gazisi bir ilkokul hademesinin yedi çocuğundan tek okuma şansı bulanıydı. İlkokuldan sonra ara verdiği okul hayatını sonra parasız yatılı olarak Niğde Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır.
Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirerek Türkçe öğretmeni olmuş, müthiş bir çalışkanlık içerisinde Klasikleri, edebiyatımızın önde gelen eserlerini okuyup bilinçli, ülke ve dünya gerçeklerinden haberdar ve hayata müdahale eden bir genç olarak şiirler yazmaya başlamıştır.

Maraş- Göksun’da öğretmenlik yaparken Nazım Hikmet şiirleri okuduğu için, ülke gerçeklerini seslendirdiği için yargılanmış, üç yıl hapis cezasına çarptırılarak öğretmenlikten ve kamu haklarından yasaklanmıştır. Üniversite mezunu olmasına karşın er olarak askerlik yaptırılmıştır. Geçimini sağlamak için tabelacılık, arzuhalcilik, portre ressamlığı gibi işlerde çalışmıştır.
27 Mayıs’tan sonra umut dolu olarak Ankara’ya yerleşmiş, gazete ve dergilerde düzeltmenlik, redaktörlük gibi işlerde çalışmıştır. Basın emekçilerinin örgütlü mücadelesinin yürütücülerinden biri olarak Basın İş Sendikası’nın Genel Sekreterliği’ni yapmış, bir basın emekçisi olarak yaşamını sürdürmüştür Türkiye İşçi Partisi’nin aktif bir yöneticisiydi.
***
Hasan Hüseyin dupduru, yalın bir dille, halk kültürünün, günlük konuşma dilinin olanaklarıyla bilgi birikimini yansıtan şiirler yazmıştır.
Hasan Hüseyin ‘kavga şairi ‘ olarak bilinir ama en güzel aşk, sevda şiirlerini yazan şairlerimizdendir.
“Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin / çünkü aşk şiirden önce gelir sende/ oysa şiir önünde gitmelidir hayatın./ Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin/ çünkü aşk/ kavganın içindedir/ çünkü sen içindesin kavganın./ elmayı kokusundan/ güvercini biçiminden soyutlamaktır/ yaşamak denilen kavgayı aşksız düşünmek/ …/…/…/” şiiriyle hakkındaki bu nitelemelere açık bir yanıt vermiştir.
***
Hasan Hüseyin’in ilk şiir kitabı, 54 yıl önce ‘Kavel Kablo’ işçilerinin 35 gün süren direnişini anlatır. Emekçilerin grev ve toplu sözleşme hakkını kazanmalarında önemli bir yeri olan bu grevin şiirini yazan Hasan Hüseyin’dir.
Çok üretken bir şairdir Hasan Hüseyin. Şiirlerinde; aşkı, sevdayı, Anadolu’yu, Anadolu’nun antik tarihini, bu topraklardaki uygarlıkları, emperyalizmi, sömürüyü, eşitsizliği anlatmış, insanları bilgilenmeye, bilinçlenmeye, mücadele etmeye, örgütlenmeye çağırmıştır. Yalnızca şiirlerinde değil, mizahi öykülerinde, yazı ve makalelerinde bu çağrısını, umudunu anlatmıştır.
” …/ …/ Yaşayanlar bir gün ölür elbette/ uyanmakla anlamakla/ bilmekle ben amenna/ Ağlayanlar bir gün güler elbette/ uyanmakla anlamakla/ bilmekle ben amenna/ Kısa çöp uzun çöpten hakkını alır elbette/ direnmekle kurtulmakla/ barışla ben amenna/…/…/
Kızılırmak, Ağlasun Ayşafağı, Temmuz Bildirisi, Acıyı Bal Eyledik, Kelepçemin Karasında Bir Ak Güvercin, Haziranda Ölmek Zor, Filizkıran Fırtınası, Acılara Tutunmak, Kandan Kına Yakılmaz şiir kitaplarından bazılarıdır.
***
Hasan Hüseyin’in şiiri üzerine önemli çalışmaları olan ve 1978 yılında katledilen Doç. Dr. Bedrettin Cömert’in yazılarını “Eleştiri’ye Beş Kala” başlıklı kitapta toplayan Hasan Hüseyin, bu ölümün acısını yüreğinde yaşamıştır.
Hasan Hüseyin 1964 Yılında, öğretmen Azime Korkmazgil’le evlenmiştir. Azime Korkmazgil, Hasan Hüseyin’in 1984 yılında ölümünden sonra yazdığı ve yayınlanan Gök Mavisi Bir Türkü başlıklı iki ciltlik anı kitabında ; Hasan Hüseyin’le tanışmalarını, bu tanışmada Hasan Hüseyin’in şiirinin ve Nazım Hikmet’in önemini, karşılıklı mektuplar aracılığıyla şiirsel bir metinle anlatmıştır. ‘Gök Mavisi Bir Türkü’ başlıklı kitabın birinci cildinde sürükleyici, bir solukta okunan roman gibi sonu mutlu biten bir aşkın hikayesini anlatan Azime Korkmazgil, ikinci ciltte, Ağlasun’da Hasan Hüseyin ile birlikte ailesinin yanında geçirdikleri bir dönemi anlatıyor. Ağlasun’un binlerce yıllık mitolojik tarihine yapılan bir yolculuk olarak da okunabilecek bir anlatı.
Hasan Hüseyin’in edebiyatımıza verdiği büyük emeğin unutulmaması dileğiyle, onunla ilgili bir anıyı paylaşmak isterim. 1982 Yılının sonbaharında Ankara Konur Sokak’ ta Dost Kitapevinde bir imza günü. Ev ve okul arkadaşımla birlikte imza kuyruğundayız. Hasan Hüseyin’in yanı başında genç yaşta yitirdiğimiz Şair Adnan Yücel oturuyor. Önümüzdeki iki gence hangi okuldan olduğunu sorup ODTÜ olduğunu öğrenince, “Stadyumdaki DEVRİM yazısı duruyor mu” diye sordu. “Kaç kere şiir okudum ODTÜ’de, bakalım bir daha yapabilmek mümkün olabilecek mi?” diyerek uzattıkları kitapları imzalamıştı. Hasan Hüseyin’in şiirlerinin yüksek sesle okunduğu günlerin uzak olmaması dileğiyle onun bir şiiriyle bitirelim.
“…
Ölümden

Ölmekten

değil korkumuz

daha güzel bir dünya

yaşanılır bir vatan

diye başlarken şarkımıza

vurulup kahpe tuzaklarda bir geyik gibi

düşmek boylu boyunca

cepte vergi makbuzumuz.
…”
Tahir Şilkan

HALKIN BİRLİĞİ

Haziranda Yaşama Veda Eden Emekçilerin Şair ve Romancıları Nazım Hikmet-Orhan Kemal ve Ahmed Arif Ölümsüzdür..!

“Gece leylak ve tomurcuk kokuyor Yaralı bir şahin olmuş yüreğim Uy anam anam, Haziranda ölmek …

instagram web viewer instagram profile