Anasayfa / Haberler / Sudanda El Beşiri İktidarına Ordu Son verdi..!

Sudanda El Beşiri İktidarına Ordu Son verdi..!

Afrika ülkesi Sudan’da Ömer El Beşir’in 30 yıllık diktatörlüğü sona eriyor. Al Hadath televizyonuna konuşan bir bakan, Beşir’in istifa ettiğini ve bir geçiş konseyi kurulması için görüşmeler yapıldığını duyurdu. Reuters’a konuşan hükümet kaynakları da bu açıklamayı doğruladı.

Dubai merkezli al Hadath televizyonuna konuşan bakan Adil Mahcup Hüseyin, ‘Beşir’in istifası sonrasında kurulacak askeri konsey için istişareler yapılmakta olduğunu’ söyledi.

SİYASİ TUTUKLULAR BIRAKILIYOR

Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamada, ‘ülke çapındaki bütün siyasi tutuklarının serbest bırakıldığı’ duyuruldu. Açıklama devlet televizyonundan yayınlandı.

‘MÜSLÜMAN KARDEŞLER LİDERLERİ İLE EV HAPSİNDE’

Sudan’ın ana muhalefet partisi ise Beşir’in ‘bazı Müslüman Kardeşler liderleri ile ev hapsine alındığını’ iddia etti.

ORDU AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Sudan ordusu, altı gündür devam eden protestoların ardından bu sabah devreye girmiş, başkent Hartum’un çeşitli noktalarına asker konuşlandırılmıştı. Devlet televizyonuna da askerler girerken, kanalda şu an ulusal marşlar çalınıyor, altyazıda da ordunun kısa süre içinde açıklama yapacağı belirtiliyor.

Ülkede bazı üst düzey yetkililerin gözaltına alındığı da gelen haberler arasında.

1985 DARBESİNİN YILDÖNÜMÜNDE TIRMANDI

Sudan halkı, ekmek ve yakıt zamlarına tepki olarak 19 Aralık’tan bu yana protestolar düzenliyordu. Eylemler, otokratik devlet başkanı Cafer Numeyri’nin kitlesel protestoların ardından 1985’te devrildiği darbenin yıldönümü olan cumartesi günü tırmanmıştı.

Halk, ordunun kendilerinden yana tavır koyması talebiyle altı gündür başkent Hartum’da Beşir’in konutunun yanı sıra Savunma Bakanlığı’nın da bulunduğu yerleşkenin dışında oturma eylemi yapıyordu. Eylemlere çok sayıda kadın da katılıyor.

EL BEŞİR TUTUKLANDI

Sudan Savunma Bakanı, Ömer El Beşir’in tutuklandığını, şu anda güvenli bir yerde tutulduğunu açıkladı. Bakan, ayrıca ülkede gösterilerin sona ermesi için geniş çaplı bir ateşkes çağrısında bulundu. Bakanın ateşkes çağrısına sokaktaki göstericiler olumlu yanıt vermezken, gösterilerin devam edeceğinin sinyalini verdiler.

İKİ YILLIK GEÇİŞ SÜRECİNİ ORDU YÖNETECEK

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, 2 yıllık geçiş sürecinde ülkeyi Askeri Konsey yöneteceğini duyurdu. Bakan ayrıca ülkede 3 ay olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Ülkede iki yıl boyunca seçimin yapılmayacağını da söyleyen Avad bin Avf, Sudan Anayasası’nın askıya alındığını ilan etti.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile