Anasayfa / Dünden Bugune / Tarihin en büyük fişleme yasası kapıda..!

Tarihin en büyük fişleme yasası kapıda..!

AKP hükümeti cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesini yapmakta ısrarcı. Kasım ayında hazırlanan ocak ayında ise İçişleri Komisyonu’na getirilen ancak tepkiler üzerine görüşmeler sırasında geri çekilen dernek üyelikleri ile ilgili düzenleme teklifi yeniden TBMM Başkanlığı’na sunuldu. “Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi” olarak nitelendirilen teklif AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök ve arkadaşlarının imzasıyla sunulan 38 maddelik Torba Teklif’in içine sokuşturuldu.

30 GÜN İÇİNDE BİLDİRİM

Çok sayıda kanunda değişiklik öngören “Torba Teklif’te 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 23’üncü maddesinde yapılması öngörülen değişikliğe göre, dernekler, yeni üyeleri ile üyeliği sona erenlerin kimlik bilgilerini 30 gün içinde mülki idare amirlerine bildirecek.

Madde gerekçesinde bu düzenlemenin kişilerin rızası ve bilgisi dışında derneklere üye kaydedilmesi veya dernek üyeliğinden istifaların kayıtlara işlenmemesi gibi durumları ortadan kaldırmayı amaçladığı savunuldu.

Gerekçede, yurttaşların üyelik ya da istifalarını sorgulayamadıkları da ifade edildi.

KATILIMCI DEMOKRASİ

Gerekçede, katılımcı demokrasinin gereği olarak sivil toplum kuruluşlarının karar süreçlerine dahil edilebilmesinin istendiği ancak üye sayıları ile ilgili bilgilere ulaşmakta güçlük yaşandığı için bunun hayata geçirilemediği savunuldu. Ayrıca feshedilen derneklerin para, mal ve haklarının en fazla üyeye sahip derneğe devredilmesini sağlamak için de güncel üye sayılarına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Teklifin yasalaşması durumunda altı ay içinde bu zorunlulukları yerine getirmeyen dernek yöneticilerine 500 TL ceza verilecek.

Teklifle derneklerle ilgili her türlü kayıtlar ile işlemlerin elektronik ortamda yapılması da öngörülüyor

ENSAR VE TÜRGEV DIŞINDA DERNEĞE ÜYE OLMAYIN

“Bu düzenleme daha önce Meclis gündemine geldiğinde gerekli tepkimizi ortaya koyarak çekilmesini sağlandı. Madem geri getirilecekti, neden çekildi? Tam bir üçkağıtçılıkla toplum kandırılıyor. Derneklere üye olan herkesi fişlemek istiyorlar. Bu Anayasa’ya aykırı. Dernek yöneticilerinin bilgisinin alınması kısmen makul karşılanabilir fakat bütün üyeler hakkında bilgi istemenin bir izahı yok.

İnsanlar derneklere üye olmaktan korksun istiyorlar. AKP’nin tek amacı kendisinin adres gösterdiği Ensar, TÜRGEV gibi dernekler dışında hiçbir derneğe üye olunmasın. Sivil toplum derneklerine üye olunmasını istemiyor. Bunun için de fişleme yönetimini seçiyor.

Biz Anayasa’ya aykırı bu düzenlemenin uygulanmaması için direneceğiz. Uygulamaya geçerse de AYM’ye taşırız.”

TORBA TEKLİFTE YER ALAN DİĞER MADDELER

Silahların reklamını ve tanıtımını yapanlar ile internet ve sosyal medyadan satanlar 5 bin – 200 bin TL arasında para cezasına çarptırılacak. Ayrıca üç aya kadar hapis cezası alabilecek. Reklam Kurulu bu cezaları 10 katına kadar arttırabilecek. Bu suçu işlemeye devam edenlere para cezası üç katı arttırılarak uygulanacak. İzin almadan pompalı tüfek, spor ve nişan silahları üretenler üç yıldan beş yıla kadar hapis ve para cezası ile cezalandırılacak. Bu silahları satanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.

Konaklama, dinlenme, bakım ve tedavi tesisleri ve işyerleri ile konutlarda geçici ve sürekli olarak kalanlar, çalışanlar, ayrılanlar ile araç kiralayanların kolluk görevlilerine bildirimleri elektronik ortamda da yapılabilecek.

HALKIN BİRLİĞİ

16 Mart 1978 Faşist Beyazıt Katliamı Emekçilerin Yükselen Demokrasi Mücadelesinin Önünü Kesmenin Adımıydı..!

T.C devleti katliamların üzerinde yükselen katliamcı bir devlettir. Tarihi kanla dolu olan T.C. devleti kendisi …

instagram web viewer instagram profile