Anasayfa / Özgür Kadın / Tartışma programlarında erkek egemenliği: 309 konuktan sadece 39’u kadındı..!

Tartışma programlarında erkek egemenliği: 309 konuktan sadece 39’u kadındı..!

Tartışma programlarında erkek egemenliği: 309 konuktan sadece 39’u kadındıTartışma programlarında erkek egemenliği: 309 konuktan sadece 39’u kadındı0000

BBC İzleme Servisi, Ocak ayında Türkiye’deki haber kanallarında yayımlanan siyasi tartışma programlarında konukların cinsiyet dağılımını inceledi. 5 büyük haber kanalında 302 farklı konuktan sadece 39’u, yani yüzde 12,9’u kadındı.

Türkiye’deki haber kanallarının tartışma programlarında büyük ölçüde erkek katılımcıların yer alması ve kadınlara sınırlı ölçüde yer verilmesi tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Erkek erkeğe tartışmalar, erkek egemenliği eleştirilerine neden olurken, ocak ayı içerisinde siyasi tartışma programlarında ağırlanan 302 konuktan sadece 39’u kadındı.

Kadın katılımcı oranı yüzde 12.9’da kalırken, CNN Türk’teki Tarafsız Bölge, Gece Görüşü, Türkiye’nin Gündemi ve NTV’deki Bugün Yarın ve Siyasi İşler programı ile Habertürk’teki Teke Tek, Nedir Ne Değildir, Enine Boyuna gibi programlarda erkek hakimiyeti dikkat çekti.

BBC Türkçe’den Dilay Yalçın’ın haberine göre, en fazla kadın konuğu TRT Haber aldı. 40 konuktan 10’u kadın olurken, Habertürk’te 107 erkeğe karşın sadece 17 kadın konuk yer aldı.

Verilere göre, A Haber’deki kadın konukların sayısı 5, erkek konukların sayısı ise 43’tü. CNN Türk’teki kadın konukların sayısı da 5’te kaldı, erkeklerin sayısı ise 58’di

Ocak ayında siyasi tartışma programlarına en az kadın konuk çıkaran kanal ise NTV oldu. İki programa çıkan 27 konuktan sadece ikisi kadındı.

Bir ay boyunca gözlemlenen verilere göre, Türkiye’nin Gündemi programına bir ay boyunca sadece bir kadın konuk çıkarıldı. Habertürk’teki Nedir Ne Değildir’in bir bölümünde 8 erkek konuğa karşılık 1 kadın vardı.

TRT Haber’in Siyaset Artı, Dışa Bakış programları, A Haber’in Memleket Meselesi programı ile Habertürk’ün Enine Boyuna ile Gerçek Fikri Ne programlarında, ocak ayı boyunca birer kez kadın ve erkek konuk sayısı eşitti.

Siyaset Artı, en fazla kadın konuk çıkaran program oldu. Bir ay boyunca 9 erkek konuğa karşı 5 kadın konuk programa katıldı.

Kadın konuk sayısı ciddi oranda az olsa da, en fazla izlenen programların bir kısmının moderatörü kadın.

16 programdan 5’i kadın moderatörler tarafından sunuluyor. TRT Haber ve NTV’de ise ocak ayı boyunca kadın moderatörün olduğu hiçbir siyasi tartışma programı yayımlanmadı.

Bir diğer tespit ise, katılan konukların büyük bir bölümünün iktidar yanlısı yorumcular olmasıydı.

HALKIN BİRLİĞİ

ABD’de yaklaşık her 18 kadından biri, her 40 erkekten biri iş yerinde cinsel saldırganlığa maruz kalıyor..!

ABD’de neredeyse her 18 kadından ve her 40 erkekten biri iş yerleriyle ilgili kişilerin cinsel …

instagram web viewer instagram profile