Anasayfa / Haberler / THİV Başkanı Fincancı: insanlar ölmesin diye mücadelemiz sürecek..!

THİV Başkanı Fincancı: insanlar ölmesin diye mücadelemiz sürecek..!

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), işkence ve kötü muameleye karşı mücadeleye katkı sunmak amacıyla 15 farklı ülkeden 40 örgütü temsil eden 75’ten fazla sağlık, hukuk ve insan hakları uzmanlarının çalışmasıyla “İşkence ve Diğer Zalimane İnsanlık Dışı Aşağılayıcı Muamele veya Cezaların Etkili Biçimde Soruşturulması ve Belgelendirilmesi için EI Kılavuzu” İstanbul Protokolü’nün hazırlanışının 20. yılı vesilesiyle Taksim’de bulunan Elite World Otelin toplantı salonunda bir araya geldi.
Etkinliğe TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, International Rehabilitation Council for Torture Victims (IRCT) Direktörü Miriam Reventlow, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi hekimler, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.
TİHV’in düzenlediği etkinlikte 20. yılda İstanbul Protokolü için hazırlanan “İşkencenin Önlenmesinde İstanbul Protokolü” adlı belgeselin ilk gösterimi yapıldı. Belgesel gösterimi öncesi açılış konuşmasını TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı yaptı. Fincancı konuşmasına, geçtiğimiz günlerde 81 günlük tutukluluğunun ardından tahliye edilen Barış İmzacısı akademisyen Tuna Altınel’i selamlayarak başladı. “İnsan hakları mücadelesinde yer almak bir onurdur. Farklılıkları bütün hücrelerimde gururla taşıyorum” diyen Fincancı, verdikleri insan hakları mücadelelerinde olan gelişmelerde Amerika Hekimler Örgütü’nün, Dünya Tabipler Birliği’nin ve TTB’nin emeği olduğunu hatırlattı. Fincancı, 1999’un 8 Mart’ında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Bilimleri salonunda tüm baskılara rağmen İstanbul Protokolü’nün ortaya çıktığını söyledi.
‘DAHA ÇOK MÜCADELE ETMEYE İHTİYACIMIZ VAR’
Göçmenlerin hala kriminalize ve yok edildiğine dikkati çeken Fincancı, İstanbul Protokolü’nün işe yaramadığını dile getirdi. “Daha yapacak işimiz var” diyen Fincancı, “İnsanlar ölmesin, savaşlarla yüz yüze kalmasın diye daha çok mücadele etmeye ihtiyacımız var ve mücadelemiz sürecek. Bir kez daha haykırmak lazımdır. İnsanlık onuru işkenceyi yenecektir. Buna inanıyorum” dedi.
‘PROTOKOLÜN ORTADAN KALDIRILMA AMACINDAYIZ’
İstanbul Protokolü’nün 20. yılında bile ilk toplantılarının dün gibi akıllarında olduğunu dile getiren TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ise “Bugün Türkiye’nin her hangi bir yerinde, işkence görenlerin acıları, protokolümüzü renklendiren esas kaynaktır. Latin Amerika’dan, Filipinlere, bu İstanbul Protokolünü kuvvetlendiren unsur işkence gören insanların acılarıdır. Bu ne yaman bir çelişkidir değil mi? Biz neyi kuvvetlendirmeye çalışıyoruz, o acıların kuvvetlendirdiği bir şey. Aslında biz İstanbul Protokolünü sönümlendirme amacındayız, aslında biz İstanbul Protokolünü ortadan kaldırma amacındayız. Çünkü orada yazan işkenceler mümkün, o işkenceler insan eliyle yapılıyor ne yazık ki. İnsan eliyle gerçekleşen her şey önlenebilir” diye konuştu.

‘İŞKENCESİZ BİR DÜNYAYI BİRLİKTE ÖRECEĞİZ’
İnsan hakları savunucularının umutsuzluğa kapılarak “Başaramadık, yapamadık” düşüncelerini taşımalarının yanlış olduğuna vurgu yapan Bakkalcı, “Bugün yapamadık belki ama yapmayacağımızın, başaramayacağız diye bir şey yok. İşkencesiz bir dünya son derece mümkündür. Başta sağlıkçılar, hukukçular, ama sadece onlar değil siz değerli insanlar tarafından yazılmıştır bu protokol. İşkence görenlerin yanı sıra bu salonda olan veya olmayan güzel insanlar tarafından yazılmıştır. Özü buradan geliyor bu protokolün. Bugüne kadar birlikte yazdık. Bundan sonrada birlikte yazacağız. İşkencesiz bir dünyayı birlikte öreceğiz” dedi.
Etkinlik, TİHV temsilcilerinin konuşmaları ardından “İşkencenin önlenmesinde İstanbul Protokolü” adlı belgeselin izlenmesiyle devam etti.

HALKIN BİRLİĞİ

Yılın ilk 11 ayında 1606 işçi yaşamını yitirdi..!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre Kasım ayında üçü çocuk olmak üzere …

instagram web viewer instagram profile