Anasayfa / Politika-Haber / Türkiye de Faşist Baskı ve Zulüm Artarak Sürüyor; ‘Özgür’ Değiliz..!

Türkiye de Faşist Baskı ve Zulüm Artarak Sürüyor; ‘Özgür’ Değiliz..!

2018 yılında 32 puanla listenin sonlarında ‘özgür olmayan’ ülke kategorisinde yer alan Türkiye, 2019’da 31 puana geriledi

Dünya çapında özgürlük ve demokrasinin yayılmasını destekleyen ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, ülkelerin 2019 yılı temel özgürlük seviyelerini gösteren ‘Dünya Özgürlükler Raporu’nu yayınladı.

195 ülkedeki temel hak ve özgürlüklerin değerlendirildiği listede, dünya üzerinde 86 ülke özgür olarak açıklanırken, 59 ülke ‘kısmen özgür’ ve 50 ülke ise ‘özgür değil’ olarak belirtildi.

2018 yılında 32 puanla listenin sonlarında ‘özgür olmayan’ ülke kategorisinde yer alan Türkiye, 2019’da 31 puana geriledi ve geçtiğimiz yıl ilk kez yer aldığı ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisindeki yerini korudu. Raporda, Türkiye’nin geçmiş yıllara göre durumunun ‘kötüye gittiği’ ifade edildi.

Türkiye’de yaklaşık iki sene boyunca olağanüstü hal durumunun devam ettiği ve bu süre zarfında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı, devlet kurumlarının iç yapılarının değiştirildiği, gazeteci, akademisyen ve sivillerin ‘haksız yere’ tutuklandığı belirtildi.

Raporun ön yazısında Türkiye’de ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davalarının hızla artışı, özgürlüklerdeki küresel gerilemeye örnek olarak gösterildi.

Raporda ayrıca sınırlarının ötesine uzanıp yurt dışında yaşayan vatandaşlarını hedef alan ülkelerin sayısında artış kaydedildiği belirtildi. Aralarında Rusya, Çin, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin de bulunduğu 24 ülkenin, yurtdışında yaşayan muhalif vatandaşlarını taciz ettiği, iade talebinde bulunduğu, kaçırmaya kalkıştığı ve suikast girişiminde bulunduğu ifade edildi. Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de suikast düzenleyerek öldürmesi, otoriter rejimlerin düşmanlarını sınır ötesinde nasıl hedef aldığının en açık örneği olarak nitelenirken şu ifadeler kullanıldı:

“Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de öldürmesi otoriter rejimlerin agresif yöntemlerine dikkat çekti. Kaşıkçı’nın cinayetini gazetelerinin ilk sayfalarından görmek isteyen Türkiye’nin kendisi de 21 farklı ülkeden 104 vatandaşını devletin düşmanları oldukları gerekçesiyle kaçırdı.

“Freedom House, Macaristan, Venezuela veya Türkiye gibi yerlerde demokratik kurumların antidemokratik liderler karşısında baskıya boyun eğdiklerini gözlemledi.”

“Geri çekilen demokrasi”

Bu yıl “Geri Çekilen Demokrasi” başlığını taşıyan raporda özgürlük kademelerinde düşüş olan bazı ülkeler arasında en çok Macaristan, Sırbistan ve Nikaragua dikkat çekiyor. Macaristan’ın ‘özgür ülke’ kategorisinden ‘yarı özgür ülke’ kategorisine gerilemesinin en büyük nedeni olarak, Başbakan Victor Orban ve partisi Fidesz’in ülkenin demokratik kurumlarını hedef alması, medya, dini gruplar, akademi, sivil toplum örgütleri, mahkemeler ve özel sektör üzerinde baskı uygulaması gösterildi.

Rapora göre, geçen yıl ‘özgür ülke’ kategorisindeyken bu yıl ‘yarı özgür ülke’ kategorisine düşen Sırbistan’daysa geçen yıla göre en çok seçimlerde yaşanan kuralsızlıklar ve bağımsız gazetecilere yönelik karalama kampanyaları damgasını vurdu. Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın Özgür Olmayan Ülkeler kategorisinde yer almasının en büyük nedeniyse hükümet karşıtı ayaklanmaların şiddetli bir biçimde bastırılması ve bunun yurtdışına yönelik göç dalgasını başlatması oldu.

Özgürlükler 13 yıldır azalıyor

Rapora göre 2018 yılı, tüm dünyada özgürlüklerin art arda giderek gerilediği 13’üncü yıl oldu. Muhalif grupların yasaklandığı, bu grupların liderlerinin tutuklandığı, iktidar sahiplerinin görev sürelerinin uzatıldığı, bağımsız medya üzerindeki baskıların arttığı otoriter rejimlerin sayısında da yükselme gözlendi.

Soğuk Savaş’tan sonra demokratikleşme sürecine giren ülkelerde kayırmacılık, yolsuzluk ve antiliberal popülist hareketlerde artış yaşanırken bu gibi eğilimlerin popülist siyasi güçler tarafından sağlam demokrasileri bile sarsmaya başlaması, güçler ayrılığı gibi temel ilkelerin reddedilmesi ve azınlıklara yönelik ayrımcı uygulamaların artması, son derece kaygı verici unsurlar olarak sıralandı.

HALKIN BİRLİĞİ

Saim Yılmaz: Erhan’ı gözlerimin önünde vurdular..!

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kaşkol (Qaşqol) Mahallesi’nde 14 Haziran’da askerler tarafından açılan ateş sonucu 20 …

instagram web viewer instagram profile