Anasayfa / Politika-Haber / Tutuklu avukatlar ölüm orucunda: Kas zayıflamaları başladı..!

Tutuklu avukatlar ölüm orucunda: Kas zayıflamaları başladı..!

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aytaç açlık grevinin 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Timtik ise 94’üncü gününde eylemlerini ölüm orucuna çevirdi.

Ünsal ve Timtik 33 gündür ölüm oruçlarını sürdürüyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Kadir Güney’e konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Didem Baydar Ünsal, ölüm orucundaki avukatların sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Didem Baydar Ünsal, “Ebru Timtik artık 50 kilonun da altına düşmüş durumda. Her ikisinin de uzun süreli açlığa bağlı olarak kas zayıflamaları başlamış durumda. Özellikle boyun, omuz ağrıları çekiyorlar” diye belirtti.

Toplumun dayanışmasının önemli olduğunu ifade eden Ünsal, “Avukat arkadaşlarımız açlık grevine başlarken hayatımızı halkımıza emanet ediyoruz demişlerdi. Bu sorumlulukla eşim ve çalışma arkadaşımın taleplerinin kabulü için çalışıyorum” dedi.

Adalet talebine sessiz kalınamayacağını belirten Ünsal, sözlerini şöyle noktaladı:

“Yalnızca kendimiz için değil halkın her kesiminin ihtiyacı olan adalet için direniyoruz. Eşim ve meslektaşım hayatlarını ortaya koyacak kadar çok istiyorlar adaleti. Meslektaşlarımızı ve halkımıza da direnişe ses vermeye çağırıyoruz. Çünkü ölüm orucu eylemi esas itibariyle bize seslenen bir eylemdir. Adalet hepimizin ortak talebidir.”

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 18 avukat bürolarına yapılan polis baskını sonucu tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti. Avukat Ebru Timtik 3 Ocak’ta, avukat Aytaç Ünsal ise 3 Şubat’ta “Hukuksuz bir şekilde verilen 159 yıllık hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulması ve beraat edilmeleri” ve “Ölüm orucunda olan bütün müvekkillerinin ve Grup Yorum’un taleplerinin kabul edilmesi” talepleriyle açlık grevine başlamıştı

HALKIN BİRLİĞİ

Ensar’ın araştırması: İmam hatipliler imam hatip’ten pişman :’İmam hatiplilerin yüzde 73’ü ‘Bugünkü aklım olsa tercih etmezdim’ dedi..!

Ensar Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre imam hatip liselilerin yüzde 73’ü “Bugün yeniden imam hatip’e gelmezdim” …

instagram web viewer instagram profile