Anasayfa / Genel / Tutuklu HHB avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ölüm orucuna başladı..!

Tutuklu HHB avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ölüm orucuna başladı..!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı canlı yayınla hapishanede süresiz açlık grevinde bulunan 4 avukattan ikisinin açlık grevi eylemini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu. ÇHD Genel Başkanı Yardımcısı Ümit Büyükdağ’ın yaptığı açıklamaya Halkın Hukuk Bürosu, Türkiye İnsan Halkları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Adalet İçin Hukukçular, Adalet Nöbeti, Avukat İnisiyatifi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, Demokrasi İçin Hukukçular, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Züleyha Gülüm ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Turan Aydoğan da katıldı.

Büyükdağ, “Biz bu açıklamayı yazarken dünya genelinde koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 54 bin 226 olarak açıklanmıştı. Biz bu açıklamayı yazarken baskı ve yasaklara karşı direnen Helin Bölek son nefesini vermişti. Koronavirüsünden ölenleri ve Helin’i arka arkaya saymamız ilk anda kulağınızı tırmalayabilir. Tırmalamasın. Biz bir bağlantısı olduğuna inanıyoruz. Zira koronavirüsünden hayatını kaybeden insanların ölümünü doğal ölüm olarak kabul etmiyor, azgın kapitalizmin kitlesel katliamı olarak okuyoruz. Helin’in ölümü de başka bir yerden açıklanamaz” diye konuştu.

‘BU ŞARTLARDA KUTLAMA KABUL ETMİYORUZ’

“Bu sistem bizleri, hepimizi, öyle ya da böyle katlediyor” diyen Büyükdağ, “Mücadelemizi bu bilinçle yürütmeyi avukatlık mesleğinin gereği kabul ediyoruz. Bizler ÇHD’li avukatlarız. Ve bu coğrafyada kurulduğumuz günden bu yana işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların yanında ve zorbaların karşısında mücadele etme bilinci ile hareket ediyoruz. Bugün 5 Nisan, bugün Türkiye’de Avukatlar Günü. Hukukun olmadığı, yargılamaların birer parodiye dönüştüğü, binlerce tutuklu ve hükümlünün hapishanelerde ölüme terk edildiği bir ülkede bugün Avukatlar Günü. Bu şartlar altında hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz! 8 meslektaşımız, derneğimizin başkanı da dahil olmak üzere bugün hala hapishanede. Kendileri ile görüşme olanaklarımız gün geçtikçe sınırlanıyor. 4’ü bugüne kadar açlık grevini sürdürmekte idi. Sağlıkları için endişeliyiz. Onlar da -taşıdıkları yük yetmezmiş gibi– bizlerin, ailelerinin, müvekkillerinin sağlıkları için endişeli” dedi.

Hapishanelerde bulunan açlık grevindeki avukat arkadaşlarının taleplerinin çok net olduğuna dikkat çeken Büyükdağ, “İlk günden beri paylaşıyoruz. En özlü ifadesi ile adalet istiyorlar! Bu taleple Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde. Hükümet cenahı ise bırakın talepleri karşılamaya yanaşmayı, adaletsizlik zincirine yeni halkalar eklemekten geri durmuyor” ifadelerini kullandı.

Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen infaz yasasına değinen Büyükdağ, siyasi düşüncelerinden ve faaliyetinden dolay tutuklu bulunanların kapsam dışı bırakılarak ölüme terk edildiklerini vurguladı.

‘2 AVUKAT ÖLÜM ORUCUNA BAŞLADI’

Büyükdağ, “Gelinen bu aşamada derneğimizin üyesi meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmeye karar vermişlerdir. Bugünün özgün koşulları nedeniyle bu durumu kamuoyu ile kendilerinin paylaşabileceği bir kanal olmadığından, ÇHD olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini üstleniyoruz. Biz kaygılıyız ama daha çok da öfkeliyiz. Bugün 5 Nisan, Ebru ve Aytaç ölüm orucunda!” sözleriyle 2 avukatın ölüm orucuna başladığını duyurdu.

Hiçbir kutlamayı kabul etmediklerini vurgulayan Büyükdağ, “5 Nisan’ın bir mücadele günü olduğunu tüm hukuk kurumlarına anımsatıyoruz! Tüm duyarlı kamuoyuna çağrımız, ölümlere engel olmak için, adalet talebine sahip çıkmalarıdır” diye, sözlerini sonlandırdı.

SAYI 4’E DÜŞMÜŞTÜ

Tutuklu 8 avukatın katılımıyla 3 Şubat 2020 tarihinde başlatılan açlık grevleri daha sonra 10 Mart’a katılımcı sayısı 4’e düşürülerek, süresiz açlık grevine dönüştürülmüştü. Avukatlar Ebru Timtik, Barkın Timtik, Oya Aslan ve Aytaç Ünsal süresiz açlık grevini devam ettiriyordu.

Basın toplantısına katılarak söz alan kurum temsilcileri, 5 Nisan Avukatlar Günü’nün kutlama günü değil, avukatlık mesleğine yönelik saldırılara karşı bir mücadele günü olduğunu vurguladı.

‘AVUKATLARIN HAPİSTE OLDUĞU BİR ÜLKEYİZ’

Demokrasi İçin Hukukçular adına konuşan Av. Yıldız İmrek, çok sayıda avukatın tutuklu olduğunu ifade ederek, “Meslektaşlarımız adil olmayan yargılamalarla tutuklu ya da hüküm verilmiş durumda. Avukatlar yargıdaki halkın temsilidir. Temel hak ve özgürlüklerin, yargı bağımsızlığının, demokratik ülke idealinin temsilidir. Ve eğer avukat tutuklu ise, savunma özgür değil ise, o ülkede hak ve adaletten, özgürlüklerden söz etmemiz mümkün değil. Avukatın hapiste olduğu bir ülke demokratik değildir. Despotik bir ülkedir. Ve biz avukatların hapiste olduğu bir ülkeyiz. Bu nedenle asla ve asla avukatın özgürlüğünün kısıtlanması, avukatlık yaptığı için tutuklanması, yargılanması kabul edilemez. Tutukluluğun zaten bir tedbirdir. Avukat arkadaşlarımız şu an tutuklu, korona salgını söz konusuyken avukat arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı. Tahliye etmemekteki ısrar örtülü bir idam cezasıdır” diye konuştu.

‘MÜCADELENİN ARTMASI GEREKTİĞİNİN BİLİNCİNDEYİZ’

ÖHD Eş Genel Başkanı Ayşe Acinikli ise 5 Nisan avukatlar gününde haklarının birer birer yok edilmeye çalışıldığını aktararak, “Savunma hakkına yönelik saldırılar gerçekten o kadar çok artı. Ölüm orucuna başlayan meslektaşlarımızın direnişini selamlamak gerekiyor. Talepleri haklı ve meşrudur. Kutlamamız gereken bir günde çok daha mücadelenin artması gerektiğinin bilincindeyiz” dedi.

HALKIN BİRLİĞİ

Diyanet’ten bu kez de eğlenmeye müdahale: Kadın-erkek el ele halay çekmesin, horon tepmesin, eğlenmesin..!

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan ve dijital ortama açılan …

instagram web viewer instagram profile